ВІЯТИ

Значення віяти це

ВІ́ЯТИ, ві́ю, ві́єш, недок. 1. неперех. Рухатися (про повітря). Віє весняний благий вітрець (Вовчок, VI, 1956, 261); Уже третій тиждень віяв суховій (Панч, II, 1956, 432); // Розноситись, ширитись у повітрі. Віють з поля чудові пахощі од нестиглого зерна і польових квіток (Коцюб., І, 1955, 17).

Зві́дки ві́тер ві́є див. ві́тер; Куди́ ві́тер ві́є див. ві́тер.

2. чим, безос., неперех. Обдавати подувом пахощів, холодом і т ін. Із садочка красна Пахощами віє (Стар., Поет. тв., 1958, 33); Від граніту віяло холодом і запахом водоростей (Ільч., Серце жде, 1939, 82); // перен. Віддавати чимось, поширюватися. Від його [М. Чернишевського] творів віє духом класової боротьби (Ленін, 20, 1950, 220); Від зіщуленої постаті візника.. віяло безнадійною покірністю (Ів., Тарас, шляхи, 1954, 331).

3. неперех. Маяти, розвіватися. Соціалізму стяг над нею [Болгарією] гордо віє (Рильський, Дал. небосхили, 1959, 44); // чим. Махати. Над бездонними глухими ущелинами віють крилами чорні птахи (Донч., II, 1956, 410); Щось віє покривалами тонкими, так прудко-прудко, крутячись у танці… (Л. Укр., I, 1951, 303).

4. перех. і без додатка. Очищати зерно на вітрі або віялкою. Чіпка — на току, коло хліба порається: молотить, та віє, та околот в’яже… (Мирний, II, 1954, 139); Цей день так і минув: біля воза до обіду провозилися, по обіді в клуні віяли зерно (Головко, II, 1957, 136); На току колгоспниці віють пшеницю (Рад. Укр., 7.VIІІ 1946, 1).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 694.

Віяти, вію, єш, гл.

1) Вѣять, дуть. Ой вітер не віє, гілля не колише. Н. п. Із низу Дніпра буйний вітер віє-повіває. Макс. Люде гнуться як ті лози, куди вітер віє. Шевч. 8. Пишно процвітали, пахощами віючи, конвалії. Г. Барв. 400.

2) Вѣять, провѣвать. Молов батько не віючи, пекла мати не сіючи. Ном. № 6657.

3) Вилять. Пес віє хвостом.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 244.

віяти Синоніми слова

(рух вітру) повівати, дути, провівати, потягати, (сильний вітер) рвати, шугати

віяти Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
blowвеять

віяти Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
viiatyviiatyviyaty

віяти Рід - дієслово, недоконаний вид

віяти Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особавіювіємо
2 особавієшвієте
3 особавієвіють
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особавіятимувіятимемо
2 особавіятимешвіятимете
3 особавіятимевіятимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідвіяввіяли
Жіночий рідвіяла
Середній рідвіяло
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа віймо
2 особавійвійте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часвіючи
Минулий часвіявши

віяти Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
532

віяти в англійській розкладці - dsznb

Цитати української літератури з використанням слова віяти

"— Може й полетить вгору, як буде віяти той самий вітер, що теперечки віє, а як вітер поверне…"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Над Чорним морем

"Не піду я віяти повією"Хвильовий Микола - Поема моєї сестри

"Ще під будень сяк-так: де-небудь на роботі — у жидів дрова рубати, у людей молотити, віяти, косити… А як вечір настане або свято, або зостався хто який день без роботи… Хоч під греблю!."Мирний Панас - Хіба ревуть воли, як ясла повні

"Он треба тобі сорочку к великодню пошити, щоб ти не був такий сердитий, як вітер, що як йому мати дасть товсту сорочку, то він зараз розпустить губи та й почне з серця віяти, що аж дерева стогнуть… Стривай, он хтось іде!"Грінченко Борис Дмитрович - Під тихими вербами

"Надія, озираючись, вийшла на обійстя, нагнулась до землі за решетом і почала віяти."Андріяшик Роман Васильович - Люди зі страху