ВІДХІД

Значення відхід це

ВІДХІ́Д, хо́ду, ч. 1. Рух від якогось пункту; відбуття, відправлення. Онисько перед одходом [у москалі].. сказав Йосипові, що він не зоставе [залишить] так його сім’ї (Мирний, IV, 1955, 53); До відходу, поїзда залишилось сорок хвилин (Донч., І, 1956, 478); // Вихід кого-небудь з певного приміщення тощо. По відході Підпари хазяйка мліла, наче вмирала (Коцюб., II, 1955, 52); Дівчина здвигнула плечима й збиралась до відходу (Коб., І, 1956, 441).

[Бу́ти] на відхо́ді: а) зібратися йти; відходячи. Довго слухав і Бертольдо, Далі мовив на відході (Л. Укр., I, 1951, 369); Він [Вересай] уже зовсім був на відході, коли прийшли кликати його до Галагана (Бурл., О. Вересай, 1959, 103); б) закінчуватися. Зима була на відході (Епік, Тв., 1958, 49).

2. військ. Відступ із певних позицій. Відхід ешелону прикривав бронепоїзд (Скл., Легенд. начдив, 1957, 31); Заслон морської піхоти, яка прикривала наш відхід, уже рвонувся в атаку (Кучер, Чорноморці, 1956, 537).

3. перен. Залишення якого-небуль заняття, відмова від попередньої діяльності, справи. Відхід від мистецтва; // Відмова від попередніх поглядів; розрив з чим-небудь. Відхід від народницьких ідей.

4. перев. мн. Залишки сировини, матеріалів, які утворюються в процесі виготовлення продукції й можуть бути використані для іншого виробництва. Хіміки давно вже навчилися перетворювати відходи різних виробництв у цінні, корисні речовини (Таємн. вапна, 1957, 67); Щоб збільшити запаси силосу, всемірно використовують відходи рільництва й овочівництва (Колг. Укр., 9, 1959, 2).

5. Втрати при вирощуванні тварин. Відхід [молодняка] до тримісячного віку не перевищував 4 процентів (Соц. твар., 1, 1956, 18).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 654.

Відхід, ходу, м.

1) Отходъ, выходъ. Марусенька у батенька на одході, посіяла червоний мак на вгороді. Мил. 144. Дружки прощаються — цілуються з молодою та, збіраючись виходить з хати, на одхід їй співають. Грин. ІІІ. 490.

2) Расходъ; убыль. Шкури з дохлих овець брали усі в економію, а як одходу (дохлих овець) було багато, то часть зоставляли на хуторі. Павлогр. у. (Залюбовск).

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 232.

відхід Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
careуход

відхід Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
vidkhidvidkhidvidkhid

відхід Рід - іменник, чоловічий рід, неістота

відхід Словоформи слова

Називнийвідхідвідходи
Родовийвідходувідходів
Давальнийвідходові, відходувідходам
Знахіднийвідхідвідходи
Оруднийвідходомвідходами
Місцевийна/у відходіна/у відходах
Кличнийвідходевідходи

відхід Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
624

відхід в англійській розкладці - dsl[sl

Цитати української літератури з використанням слова відхід

"Я заховав гроші, погляд мимохіть упав на газетний заголовок: «Тимчасовий відхід з Києва»."Андріяшик Роман Васильович - Люди зі страху

"І хай це буде відхід героїв, але вже інших — з іншого роману іншого автора."Андрухович Юрій Ігорович - Дванадцять обручів

"Як знайти доступ, або вихід, або вхід, або відхід, щоб вона зрозуміла"Самчук Улас Олексійович - На твердій землі

"Здається, ближчав і власний відхід звідси"Барка Василь Костянтинович - Жовтий князь

"Мій відхід ваших серць — я знаю,"Карманський Петро Сильвестрович - Моїм найближчим

"На другий день раненько — ще сонце не винеслося з-за жолобецького лісу — відхід"Самчук Улас Олексійович - Волинь

"Бо, перейшовши всі випробування, навіть найгірше: відхід і розлуку — назавжди, все ж лишився зі своїм почуттям, сам зі своєю вірою, як поганин, чи як першохристиянин"Покальчук Юрій Володимирович - Блакитне сонце

"Повільно рушить він по синій дорозі, і той його прихід та відхід помітить, окрім Олександри Панасівни, ще один із сущих"Шевчук Валерiй - Дiм на горi

"Бачачи відхід ворога, хоробрі Маккавеї зчинили оглушливий радісний ґвалт."Старицький Михайло Петрович - Останні орли

"Він обійняв її, прощаючись із нею тут, за деревом, і, більше нікого не повідомляючи про свій відхід, пірнув у ніч."Покальчук Юрій Володимирович - Озерний вітер