ВОДИТИСЯ

Значення водитися це

ВОДИ́ТИСЯ, воджу́ся, во́дишся, недок. 1. з ким, розм. Знатися, мати справу, дружити, приятелювати з ким-небудь. Охріме! не зробись сміховищем села. Покинь, кажу, панів, водиться з ними годі! (Греб., І, 1957, 55); Заборонили [батьки] не тільки водитися, але й зустрічатися з тим капосним Васильком (Смолич, Мир.., 1958, 60); // Ходити з ким-небудь. Панночка така весела, балаклива; очі блищать; водиться з ним [женихом] попід руки (Вовчок, І, 1955, 116); Тягнирядно, ось уже кілька днів не вихміляючись, гуляє в них в Обухівці, з Гнидою водиться по селу (Головко, II, 1957, 91).

2. тільки 3 ос. одн. і мн. Плодитися, жити, бути (про тварин, птахів тощо). — А скажіть мені: як згорить батькова хата, де будуть тогді [тоді] горобці водитися? (Кв.-Осн., II, 1956, 485); — Оте дальнє озеро більше і глибше, та й риба в ньому водиться добра (Шиян, Гроза.., 1956, 675); // перен. Бути в наявності (про неживі предмети і явища). Де слова з ділом розходяться, там непорядки водяться (Укр.. присл.., 1955, 390); — От би за Грицьком бути! Хата є, город є, та й грошенята, мабуть, водяться… (Мирний, II, 1954, 79).

3. тільки 3 ос. одн. Бути звичаєм, загальноприйнятим правилом. Ярину Трифон помітив, коли вона поралась разом із сусідками біля печі, як водиться на похоронах (Панч, III, 1956, 465); // Бути характерним для когось. Раз ласуни, як водиться у них, Доснідать добре захотіли (Гл., Вибр., 1951, 112).

Як во́диться, вставн. словоспол. — як звичайно буває, як прийнято. Рідна хата, як водиться, старшому братові зосталася (Мирний, IV, 1955, 355).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 718.

Водитися, жуся, дишся, гл.

1) Имѣть дѣло, быть въ сношеніяхъ, вести компанію. З тобою ходити, як з туром водитись. Ном. № 2662. Мій батько так казав: з панами добре жить, водиться з ними хай тобі Господь поможе; із ними можна їсти й пить, а цілувать їх — крий нас Боже! Греб. 386. Оддалив людей од з ким я жив, водився хлібом. К. Псал. 202. Вони живуть по писанню: не водються з жінками. Стор. І. 102.

2) Жить, плодиться, размножаться (о животныхъ и растеніяхъ). Щоб водились свині, украдь у степу борону і положи на хлів, то так і сипнуть поросята. Чуб. І. 50.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 247.

водитися Синоніми слова

(з ким) дружити, приятелювати, знатися, куматися, водити компанію, мати діло, приставати з ким, (по селу) ходити, (тварин) плодитися, жити, бути

водитися Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
hobnobводиться

водитися Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
vodytysiavodytysiavodytysya

водитися Рід - дієслово, недоконаний вид

водитися Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаводжусяводимося
2 особаводишсяводитеся
3 особаводитьсяводяться
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаводитимусяводитимемося
2 особаводитимешсяводитиметеся
3 особаводитиметьсяводитимуться
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідводивсяводилися
Жіночий рідводилася
Середній рідводилося
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа водімося
2 особаводисяводіться
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часводячись
Минулий часводившись

водитися Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
844

водитися в англійській розкладці - djlbnbcz

Цитати української літератури з використанням слова водитися

"З ним довго за петельки водитися будемо."Тютюнник Григорій Михайлович - Вир

"Не всю ж виловили, має щось водитися у воді"Гуцало Євген Пилипович - Голодомор

"— Піди ж ти… І вчений, і розумний, та — ба! Паничі ним гордують, — як його з п’яницею водитися! Панянки — соромляться, бояться; одні купці за нього… Що ти з гріхом чоловічим поробиш? Такий уже його гріх!"Мирний Панас - Повія

"Ваше здоров’я не дозволяє так довго водитися з нами, — шанобливо сказав Лоян."Шаповал Іван Максимович - В пошуках скарбів

"Я  тобі, паршивцю, скільки раз казав: не смій з панами водитися"Винниченко Володимир Кирилович - Федько-халамидник