ВИХІД

Значення вихід це

ВИ́ХІД, ходу, ч. 1. Рух звідки-небудь назовні, за межі чогось. — Кажу ж: сидить собі в хаті. Ото тільки й виходу у нього, що служба (Мирний, III, 1954, 146); Юра звів голову догори і наставив вуха до вікон. Ні, там було все тихо і спокійно, його виходу ніхто не помітив (Смолич, II, 1958, 87); // Вибуття звідки-небудь, залишення чогось. Після виходу пересельців стало на селі трохи просторіше (Григ., Вибр., 1959, 302); Вихід когось із ув’язнення на волю був незвичайною подією в житті камери (Кол., Терен.., 1959, 366).

Ви́хід у мо́ре, мор. — відплиття судна від берегів у відкрите море, відбуття в рейс. Перед виходом катера в море командир має коротку ділову розмову з начальником загону (Донч., II, 1956, 404); Ви́хід у тру́бку (стрі́лку), бот., с. г. — перетворення стебла рослин в процесі росту на трубку, стрілку. Яйцекладка [у мух] відбувається під час виходу ярих злаків у трубку (Шкідн. і хвор. рослин, 1956, 113); Забур’янені гірчаком сходи озимої пшениці.. до виходу їх у стрілку.. обприскували.. бутиловим ефіром (Наука.., 5, 1956, 17).

2. перен. Форма прояву, виявлення (звичайно про почуття). Я рішаюсь уперто дивитись на панну Анелю. Се грубо, я розумію, але я хочу, се вихід для злості, що кипить в мені (Коцюб., II, 1955, 249); Горе її, знайшовши собі вихід у тужливому лементуванні, не знало впину, не знало перепони (Ю. Бедзик, Полки.., 1959, 142).

3. Поява кого-небудь десь, прихід кого-небудь кудись. Поздоровляю з виходом на повітря (Коцюб., III, 1956, 166); Туди [на другий поверх] вели широкі сходи, в кінці яких була Людна палата, де звичайно збирались ті, що ждали виходу княгині (Скл., Святослав, 1959, 33); В книзі обліку трудоднів колгоспників введено показник кількості днів виходу на роботу (Колг. Укр., 2, 1957, 9); * Образно. Віками комунізм був лише мрією. З виходом на історичну арену пролетаріату, з появою теорії марксизму він перетворився в могутній і все наростаючий рух (Літ. газ., 1.VIІІ 1961, 1); // Поява на сцені дійової особи. [Лучицька:] О! То я вспію, — ще багато часу… мій вихід останній. Добре, що я маю звичку дома одягати костюм. (Починає гримуватися) (Стар., Вибр., 1959, 399); Мене ще ніколи не зустрічали оплесками при першому виході (Смолич, III, 1959, 126); // Надходження в продаж з друку (книги, журналу і т. ін.). Рецензій на книжку я не бачив, опріч прихильної коротенької замітки про вихід книжки в 1 № газети "Звезда" (Коцюб., III, 1956, 384); Перша книга! Перший "Кобзар". Як нетерпляче чекає його виходу Тарас (Ів., Тарас. шляхи, 1954, 145).

4. Місце, яким виходять чи яким можна виходити назовні з чого-небудь, звідкись, або отвір, через який може щось виходити. Одскочивши од вікна, вона кинулась до виходу (Коцюб., І, 1955, 313); Тепер військо, поділившись на купки, почало охоплювати всі виходи із села (Стельмах, Хліб.., 1959, 648); Дим стелився попід просмаленим дахом, шукав виходу, крізь який можна б вирватися на простір, виїдав очі (Чендей, Вітер.., 1958, 153).

5. перен. Можливість, спосіб вийти із складного, важкого становища, позбутися небезпеки і т. ін. Буду вашим побратимом, буду думати разом з вами над тим, чи нема для нас виходу з великої, всенародної кривди (Фр., V, 1951, 320); Втікати? Але як? Тамара питала про це, Зара розводила руками. Вона не знає, як це зробити, але втеча — єдиний вихід (Хижняк, Тамара 1959, 186).

6. Кількість вироблених, вирощених і т. ін. продуктів. Кукурудза — основний корм для великої рогатої худоби і свиней. Вона запорука високих надоїв і високих виходів м’яса (Рад. Укр., 16.VII 1957, 1); Під час його [коксівного вугілля] переробки вихід кам’яновугільної смоли становитиме 6 процентів замість звичайних 3,3 процента (Наука.., 12, 1958, 22).

7. Оголення гірських порід, пластів. При виході на поверхню тверді гірські породи інтенсивно руйнуються (Наука.., 8, 1952, 22); // Те, що виступає на поверхню. Дід згадав стару науку, розкопав на березі Сугаклею вихід граніту на поверхню (Ю. Янов., II, 1954, 161).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 527.

Вихід, ходу, м. Выходъ. Твій вхід і вихід в його буде од нині і довіку певен. К. Псал. 290.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 196.

вихід Синоніми слова

(звідки) вибуття, (у море) відплиття, (військ) вимарш, (на кін) поява, прихід, (єдиний) шанс, можливість, спосіб, рада, (руди) виробіток

вихід Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
outputвыход

вихід Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
vykhidvykhidvykhid

вихід Рід - іменник, чоловічий рід, неістота

вихід Словоформи слова

Називнийвихідвиходи
Родовийвиходувиходів
Давальнийвиходові, виходувиходам
Знахіднийвихідвиходи
Оруднийвиходомвиходами
Місцевийна/у виходіна/у виходах
Кличнийвиходевиходи

вихід Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
523

вихід в англійській розкладці - db[sl

Цитати української літератури з використанням слова вихід

"Парадний вихід Магави."Близнець Віктор Семенович - Земля світлячків

"— Пока! — махнув тобі рукою і, поблискуючи брошкою, впевнено пішов туди, звідки ви щойно надбігли, себто на вихід"Андрухович Юрій Ігорович - Московіада

"Але перший вихід на планету не забудеться довіку."Бережний Василь Павлович - Космічний Гольфстрім

"Сили виявились приблизно рівними, але несподіваний вихід київської дружини ошелешив булгар"Білик Іван Іванович - Похорон богів

"Це скидається на жарт історії, адже не треба особливо прозірливих очей, щоб побачити, що вихід з неволі тільки один"Андріяшик Роман Васильович - Люди зі страху

"— Придумай якийсь інший вихід з цеї ситуації, Богдане"Кобилянська Ольга Юліанівна - Через кладку

"— Коли дев’ятсот сімдесят другого року орди печенігів, керовані візантійцями, оточили його біля дніпрових порогів і він побачив, що виходу ніби нема, він все-таки знайшов для себе й своєї дружини вихід у битві"Довженко Олександр Петрович - Повість полум'яних літ

"Вихід знайшовся раптом."Антоненко-Давидович Борис Дмитрович - Смерть

"Сердюков прориє вихід на поверхню, вернеться, тоді ми всі полізем за ним"Винниченко Володимир Кирилович - Талісман

"Мусимо знайти вихід із безвиході"Бережний Василь Павлович - Естафета життя