БГАТИ

Значення бгати це

БГА́ТИ, бга́ю, бга́єш, недок., перех.

1. Стискаючи в руках, м’яти, скручувати що-небудь. Вона.. хапала листки, бгала Їх у руках і оберемками кидала в камін на жар (Н.-Лев., IV, 1956, 241); Ланкові — молоді дівчата — ..опускали очі та бгали краєчок біленької хустки, помережаної власними руками, і боялися поворухнути лівим плечем, щоб, бува, не брязнули голосно ордени й медалі, щедро почеплені до новенької жакетки (Ю. Янов., II, 1954, 152).

2. Певним чином складати, згортати що-небудь. Гнат стояв оддалік та осміхався, дивлячись, як Настя примірювала червону, як жар, матерію і бгала її в дрібненькі фалди (Коцюб., І, 1955, 54).

3. у що. Вкладати, втискати щось куди-небудь. То свитинку куплю за її гроші, то запаску, то те, то се, та все в скриню і бгаю (Барв., Опов.., 1902, 292); * Образно. В питанні про те, в якій мірі чужомовні слова можуть увіходити в українську мову, можна прийняти такий принцип: не цуратися їх, але й не бгати їх у нашу мову без міри (Сам., II, 1958, 371).

◊ Хоч у ву́хо бгай — дуже лагідний, тихий, покірний. — Що за люба дитина мій Карпо, такий слухняний, такий тихий, хоч у вухо бгай (Н.-Лев., II, 1956, 281); Диво дивне сталося з Йосипом: то бувало нікому на світі не вступить, не послухає нікого, а то хоч у вухо бгай (Мирний, IV, 1955, 36).

4. Робити з тіста пироги і т. ін. Звечора під новий год Дівчата гадали: ..З тіста бгали шишечки; Оливо топили (Бор., Тв., 1957, 60); Через яр ходила Та воду носила, Коровай сама бгала. Дочку оддавала (Шевч., І, 1951, 368).

5. діал. Вити (гніздо). Не бгай же гніздечка у діброві, А зобгай же гніздечко у степу, край дороги (Чуб., V, 1874, 1057).

6. діал. Підгортати, підгинати. Коло них лежала мама, марна, жовта, і бгала коліна під груди (Стеф., Вибр., 1945, 147).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 116.

Бгати, бгаю, єш, гл.

1) Складывать, свертывать, вить. Ой не бгай гніздечка при дорозі. Н. п.

2) Втискивать, впихивать, комкать. Смирний, хоч у вухо бгай. Посл. То свитинку куплю за її гроші, то запаску, то те, то се, та все в скриню і бгаю, Г. Барв. 292.

3) Дѣлать изъ тѣста пироги, коровай и пр. Да чи мені да воду брати, а чи мені коровай бгати. Лукаш. 98. Бгайте, коровай, молодиці! Мил. Св. 24. Бгати пироги. Г. Барв. 156.

4) — ковбки. Разбирать, сортировать срубленные стволы деревъ. Шух. І. 180.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 35.

бгати Синоніми слова

жмакати, стискати, м’яти, (у скриню) упихати, утискати, вкладати, (коровай) місити

бгати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
crumpleкомкать

бгати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
bhatybhatybhaty

бгати Рід - дієслово, недоконаний вид

бгати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особабгаюбгаємо
2 особабгаєшбгаєте
3 особабгаєбгають
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особабгатимубгатимемо
2 особабгатимешбгатимете
3 особабгатимебгатимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідбгавбгали
Жіночий рідбгала
Середній рідбгало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа бгаймо
2 особабгайбгайте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часбгаючи
Минулий часбгавши

бгати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
523

бгати в англійській розкладці - ,ufnb

Цитати української літератури з використанням слова бгати

"Через тиждень в суботу в пекарні панотця Прокоповича після раннього обіду молодиці розпочали бгати коровай та шишки"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Старосвітські батюшки та матушки