БАГНО

Значення багно це

БАГНО́, а́, с.

1. Болотисте місце; трясовина, болото (в 1 знач.). Прийшов приказ з волості рівняти шляхи, лагодить мости та насипать на багнах греблі (Н.-Лев., II, 1956, 367); Сотні гинули від настирливого переслідування козаків або тонули в багні і в річці (Ле, Україна, 1940, 291); Стежка вивела на багна, вкриті іржею (Панч, III, 1956, 72); // Велика калюжа, грязьке місце. По дворах стояли багна й зеленасті калюжі (Коцюб., I, 1955, 308).

2. тільки одн. Розріджена внаслідок дощів, розтавання снігу та ін. земля на шляхах, стежках і т. д.; болото (в 2 знач.). Де не взялась Свиня і стала чухать об драбину Багном обляпаную спину (Гл., Вибр., 1957, 216); В масному багні загрузали підводи до осей (Тулуб, Людолови, II, 1957, 325); Черевик полетів.. просто в груди, заплескав багном бороду, новий мундир, обличчя (Руд., Вітер.., 1958, 95).

◊ Затопта́ти (втопта́ти) в багно́ — принизити, заплямувати. Воно [минуле] зібгало Ярину Валах на роздоріжжі, затоптало в багно, але вона вже підвелася (Кучер, Зол. руки, 1948, 3).

3. перен. Про погане оточення, середовище лихих або відсталих людей, що має несприятливий вплив на кого-небудь. Щось починало їй [Левантині] казати, що даремна її надія, що не має вона такої сили, щоб вирвати Романа з того багна [злодійського], в якому він опинився (Гр., II, 1963, 285); — З цим коханням.. неминучі перспективи потрапити тобі в гниле багно, яке так легко використовують наші класові вороги… (Ле, Міжгір’я, 1953, 43).

4. (Ledum palustre). Болотяна чагарникова рослина з дурманячим запахом; використовується в народній медицині. Багно дуже популярна народна лікарська рослина, на яку в попит навіть у тих місцевостях, де вона звичайно не росте (Лікар. рослини.., 1958, 220).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 84.

Багно, на, с.

1) Болото, топь, глубокая грязь. Як їхав, то й попав у саме багно, кобила загрузла по саме стегно. Грип. ІІІ. 644. Кобила ізблудила і попала у багно і застряла по стегно. Чуб. ІІІ. 426. Загруз у болоті і ніяк з багна і очеретяного коріння не виплутається. Стор. II. 69. В крові так, мов в багні, бродив. Котл. Ен. VI. 72.

2) Грязь. Умийтеся, образ божий багном не скверніте. Шевч.

3) Раст. Ledum palustre. Вх. Пч. II. 32. ЗЮЗО. І. 126. См. Багонник. Ув. Багнище, багнисько.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 18.

багно́ див. боло́то.

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 24.

багно Синоніми слова

багва, болото, (іржаве) рудка, (трясовина) драговина, драгва, (багниста місцевість) багновище, багновиця, мочар, мочарі, (грязюка) багнюка, тванюка

багно Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
rosemaryбагульник

багно Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
bahnobahnobahno

багно Рід - іменник, середній рід, неістота

багно Словоформи слова

Називнийбагнобагна
Родовийбагнабагон
Давальнийбагнубагнам
Знахіднийбагнобагна
Оруднийбагномбагнами
Місцевийна/у багніна/у багнах
Кличнийбагнобагна

багно Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
523

багно в англійській розкладці - ,fuyj

Цитати української літератури з використанням слова багно

"Розпач і безнадія, мов страхітливе всепоглинаюче багно, засмоктували серця"Андріяшик Роман Васильович - Люди зі страху

"Та я й сам іноді дивуюсь… От, скажімо, мар… Вода ж тече згори вниз, а от маєш: високо в сопках — і багно"Багряний Іван Павлович - Тигролови

"I тими новiсiнькими штаньми я у самiсiньке рiдке багно сiв"Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки (2-га редакція)

"Геп! Ляп! - перескочив я кермо велосипеда, пролетiв кiлька метрiв у повiтрi i з усього розмаху гепнувся пикою у рiдке багно"Нестайко В - Тореадори з Васюкiвки

"Та багно було дуже широке, то небагато вони Нам шкодили."Куліш Пантелеймон Олександрович - Січові гості

"Розчепірив пальці, а з них багно капає"Самчук Улас Олексійович - Гори говорять!

"Порошинку завтра втопчуть в багно, спалять на вогні, а камінь лежатиме вічно"Гончар Олесь Терентійович - Крапля крові

багно, в кізяки на шосе, —"Багряний Іван Павлович - AVE MARIA

"— А тепер хоче, як та стояча вода, перемінитися в багно?"Кобилянська Ольга Юліанівна - Царівна

"Степан Трохимович ступив на сільбудівський ганок, поскидав з чобіт багно (поскидав віником, що стояв коло дверей) й відважно рушив до хати."Хвильовий Микола - Оповідання про Степана Трохимовича