ЧІТКИЙ

Значення чіткий це

ЧІТКИ́Й, а́, е́.

1. Розбірливий, виразний, зручний для читання (про почерк, шрифт і т. ін.). Він сів до стола, вийняв аркуш чистого паперу і вивів своїм дрібним, але чітким почерком: "Добра Варвара Миколаївно!" (Тулуб, В степу.., 1964, 182); // Виразно відбитий, окреслений, ясний для зорового сприймання, розпізнавання. На долівку впала чітка тінь віконної рами (Шиян, Вибр., 1947, 214); Денис Бараболя котиться по стежці і, мружачись, принюхується і до поля, і до по-осінньому чіткої далини (Стельмах, II, 1962, 221); У широкій улоговині їх підстерегло сонце, занози заблищали, шерсть на биках запарувала, ратиці залишали на мокрій землі чіткий слід (Тют., Вир, 1964, 90).

2. Який звучить розбірливо, роздільно (про мову). І вслухався [Синявін ] в доччину розмову. Незнайомий голос і чітка, без узбецького акценту вимова чужої людини (Ле, Міжгір’я, 1953, 57); // Виразний, який легко сприймається на слух (про звук). Телефоніст сидів на низенькій колоді в кутку й безперервно хукав у трубку, щоб досягти особливо чіткого звуку в мембрані (Ю. Янов., II, 1954, 8).

3. Ясний для розуміння, точно переданий (про викладені ким-небудь думки). Чіткий, закличний, часто лозунговий вірш Еллана (Блакитного) весь відданий потребам боротьби і будівництва, весь пронизаний ідеєю служіння революції (Про багатство л-ри, 1959, 115); Майстер художнього слова, Франко старанно опрацював кожне речення, домагаючись простого, чіткого викладу своєї думки, і змалювання персонажів повісті (Укр. літ., 9, 1957, 138); // Цілком визначений, недвозначний, певний. Проект Програми [КПРС] дає ясну і чітку відповідь на питання про те, які перспективи відкриває комунізм для прогресу всього людства (Літ. газ., 1.VІІІ 1951, 1).

4. Такий, в якому окремі елементи, певні моменти точно відділені один від одного (про кроки, рухи і т. ін.). Він міряв кабінет чіткими неширокими кроками і обмірковував свою майбутню розмову з Крайнєвим (Собко, Граніт, 1937, 171); На току — стають по місцях.. Усі біля молотарки.. у чітких вивірених рухах, немов аж урочисті (Головко, І, 1957, 351).

5. Який проводиться організовано, правильно; злагоджений. Комісар говорить: — Здається, водій Цюпа? Пам’ятаю вашу чітку атаку на височину Н. Радий, що зі мною рушаєте (Ю. Янов., І, 1954, 52); [Касьянов:] Рівночасно з вами розпочинає наступ на Гомель Центральний фронт. Потрібна чітка взаємодія. Тепер не час для експериментів (Дмит., Драм. тв., 1958, 115); Старий Йосип вимагав у сільради.. чіткої роботи пошти, веселості та культури в сільському клубі (Д. Бедзик, Дніпро.., 1951, 14); Мистецтво партійного керівництва полягає в тому, щоб давати правильний політичний напрям роботі всіх організацій.., добиватися чіткого виконання ними своїх функцій (Ком. Укр., 9, 1966, 5).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 11. — С. 343.

чіткий Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
clearчеткий

чіткий Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
chitkyichitkyichitkyy

чіткий Рід - прикметник

чіткий Словоформи слова

Називнийчіткийчіткачіткечіткі
Родовийчіткогочіткоїчіткогочітких
Давальнийчіткомучіткійчіткомучітким
Знахіднийчіткий, чіткогочіткучіткечіткі, чітких
Оруднийчіткимчіткоючіткимчіткими
Місцевийна/у чіткому, чіткімна/у чіткійна/у чіткому, чіткімна/у чітких

чіткий Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
624

чіткий в англійській розкладці - xsnrbq

Цитати української літератури з використанням слова чіткий

"А наказ був чіткий: острів не покидати."Рутківський Володимир Григорович - Джури козака Швайки

"Вітер носився по Комарівці — чіткий, колючий, жорстокий"Хвильовий Микола - Життя

"Звук був тонюсінький, як нитка, але виразний, чіткий"Бережний Василь Павлович - Така далека подорож Чамхаба

"Павлуша розгорнув, і я зразу пізнав почерк — чіткий з нахилом у лівій бік, кожна буквочка окремо (почерк старшого лейтенанта Пайчадзе)."Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки

"Щупаку руки і не заважають йому збити ідеологічно чіткий центр"Хвильовий Микола - Апологети писаризму

"Голос був приглушений товстими колодами, але чіткий, і кована брама почала хрипко розчинятись."Білик Іван Іванович - Похорон богів

"Голос, що вчувся, такий був чіткий, такий до галюцінації виразний… Брат! Може, він думає, може, він оце про нього думає?!"Багряний Іван Павлович - Сад Гетсиманський

"Іще більше нашорошились сосни, коли залунав його чіткий, грудний голос."Антоненко-Давидович Борис Дмитрович - Смерть

"Внизу, десь там на вулиці, чулись команди, чіткий тупіт ніг: видно, проходили строєм мобілізовані."Гончар Олесь Терентійович - Людина і зброя