ЧИСНИЦЯ

Значення чисниця це

ЧИ́СНИЦЯ, і, ж. Десята частина (три нитки) пасма. Ой сяду я у п’ятницю, Чи не напряду я хоч чисницю (Укр. нар. пісні, 2, 1965, 346); Невістка мотала починки, полічила чисниці та пасма, скинула півмоток з мотовила й сховала в свою скриню (Н.-Лев., II, 1956, 301).

◊ Три чи́сниці до сме́рті кому, чому: а) про кого-небудь дуже старого, безнадійно хворого, хто перебуває при смерті. [Горпина:] Вам треба богу молитись, а не жениться. Ну і який з вас чоловік буде, коли вам три чисниці до смерті (Кроп., І, 1958, 154); — Гляньте-но, гляньте на бідну дівчину! Три чисниці до смерті їй залишилось, аж світиться вся кісточками нещасна! (Крот., Сини.., 1948, 200); б) про щось дуже старе, що має незабаром загинути. — Але я не розумію, про яку школу ви кажете? ..Школі князя Острозького — три чисниці до смерті, а інші школи такі, що про них не варто й говорити (Тулуб, Людолови, І, 1957, 155); Хатчина була справді поганенька. Маленька, з трьома віконцями сліпими, зморщилась вона якось, іскорчилась — три чисниці їй до смерті (Гр., І, 1963, 403).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 11. — С. 330.

Чисниця, ці, ж. Три нитки или 1/10 пасма. Чуб. VII. 408. Вас. 201, 190. Kolb. І. 69. Йому три чисниці до смерти. Одной ногой въ грубу. Грин. 1. 237.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 464.

чи́сниця — десята частина (три нитки) па́сма (див.); символізує малу кількість. Ой сяду я у п’ятницю, Чи не напряду хоч чисницю (пісня); фразеологізм: три чи́сниці до сме́рті кому — про кого-небудь дуже старого, безнадійно хворого, хто перебуває при смерті, кому дуже мало залишилося жити.

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 640.

чисниця Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
cesnicaчисницях

чисниця Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
chysnytsiachysnytsiachysnytsya

чисниця Рід - іменник, жіночий рід, неістота

чисниця Словоформи слова

Називнийчисницячисниці
Родовийчисницічисниць
Давальнийчисницічисницям
Знахіднийчисницючисниці
Оруднийчисницеючисницями
Місцевийна/у чисниціна/у чисницях
Кличнийчисницечисниці

чисниця Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
734

чисниця в англійській розкладці - xbcybwz

Цитати української літератури з використанням слова чисниця

"Чисниця була не тільки останнім днем трудового тижня, але й святим днем, коли люди працюють лише до полудня, а потім чистять оселі, купаються й кладуть богам жертовні вогні, чистячи себе від гріхів та щоденного бруду."Білик Іван Іванович - Похорон богів