ЧАРІВНИЦЯ

Значення чарівниця це

ЧАРІВНИ́ЦЯ, і, ж.

1. заст. Жін. до чарівни́к 1. Прочула [Хима], що живе стара чарівниця в тому бору. Знадобилась вона тепер бідолашній Химі (Вовчок, І, 1955, 52); — Переходь, кажу, переходь дорогу! ноги тобі покорчить, бо я йду з святим образом під пахвою: не заподієш мені лиха, чарівнице! (Н.-Лев., II, 1956, 22); Я вже зроду такий удався, що ніколи не вірив ні в.. відьми, ні в чарівниці, ні в опирі (Март., Тв., 1954, 48); Живе на острові цариця Цирцея, люта чарівниця І дуже злая до людей; Які лиш не остережуться, А їй на острів попадуться. Тих переверне на звірей [звірів] (Котл., І, 1952, 159); *Образно. [Поет:] Ой, музо-чарівнице, ти, вірна помічнице, прилинь до мене з неба! (Л. Укр., І, 1951, 298); *У порівн. І нічка тихая, мов чарівниця тая, Прибралася у зорі золоті (Гл., Вибр., 1951, 85).

2. нар.-поет. Уживається як прикладка на означення чого-небудь незвичайного, захоплюючого. О, чарівнице-природо! Нащо ти мене вабиш своїм чаром? (Мирний, IV, 1955, 316); Чого квилите так жалібно, скрипки-чарівниці? (Фр., II, 1950, 74); Там, чи тут я буду вільний,— Маю думи-чарівниці, Що для них нема на світі Ні застави, ні границі (Л. Укр., I, 1951, 385); За вікном готелю чарівниця-зима запушила все білим снігом (Хижняк, Тамара, 1959, 280); Миготить, міниться небо, задивилась ніч-чарівниця в тихі плеса Сріблянки (Цюпа, Вічний вогонь, 1960, 75).

3. перен., розм. Надзвичайної вроди дівчина, жінка. Мав я шаблю і рушницю Ще й дівчину-чарівницю (Щог., Поезії, 1958, 62); Подих мені перехопило. Адже як-не-як я мав зараз познайомитися з чарівницею, яка навік полонила серце мого приятеля (Збан., Любов, 1957, 291); Він терпляче сподівався зустріти свою єдину чарівницю, отож і не квапився запросто підходити до інших дівчат (Стельмах, І, 1962, 123); // Пестливе звертання до коханої дівчини або дружини. — Се ти, єдиная моя? Се ти, моя царице? З-за моря приплила сюди, кохана чарівнице? (Л. Укр., І, 1951, 412); [Конон:] Ах ти ж, чарівнице, замороко моя, щебетухо (Обійма її і цілує) (Кроп., II, 1958, 503); — Та добре, добре, моя чарівнице,— усміхнувся Олекса, рукою пригортаючи дружину, вдячний, що ця бліда і слабенька зараз жіночка принесла в його оселю стільки світла і радості (Кочура, Зол. грамота, 1960, 337).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 11. — С. 270.

Чарівниця, ці, ж. Волшебница, колдунья, очаровательница. Живе на острові цариця Цирцея, люта чарівниця. Котл. Ен. IV. 9. Коли місяць в серп, то чарівниці ідуть на гряниці. Ном. № 237. Ум. Чарівни́чка, чарівниченька. Дівчинонько-чарівничко, сподобалось мені твоє личко. Чуб. V. 351. Ти, дівчино-чарівниченько, очарувала-сь моє личенько. Чуб. V. 75.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 445.

чарівниця Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
sorceressволшебница

чарівниця Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
charivnytsiacharivnytsiacharivnytsya

чарівниця Рід - іменник, жіночий рід, істота

чарівниця Словоформи слова

Називнийчарівницячарівниці
Родовийчарівницічарівниць
Давальнийчарівницічарівницям
Знахіднийчарівницючарівниць
Оруднийчарівницеючарівницями
Місцевийна/у чарівниціна/у чарівницях
Кличнийчарівницечарівниці

чарівниця Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
945

чарівниця в англійській розкладці - xfhsdybwz

Цитати української літератури з використанням слова чарівниця

"Не бачила її ніколи, а прочула, що живе стара чарівниця в тому бору"Вовчок Марко - Чари

"Може, вона чарівниця?."Нестайко Всеволод Зіновійович - Чарівні окуляри

"      Натхненна чарівниця,"Вороний Микола Кіндратович - Краса

"— А ти мені не кажи сього… І ти чарівниця, і твоя дочка така! Ви тільки й знаєте хлопців заманювати та чарувати."Мирний Панас - Повія

"Сусідка моя — чарівниця —"Жиленко Ірина Володимирівна - Жар-Птиця

"І не чарівниця, а помогла б… Ну?"Самчук Улас Олексійович - Марія

"Нині в літньому ханському палаці єгипетська чарівниця ощасливить його."Іваничук Роман Іванович - Мальви (Яничари)

"— Бач, як причаровує своїми очима… чарівниця!"Кащенко Адріан Феофанович - Під Корсунем

"— Ви, мабуть, така чарівниця, про яку співають, що вона чарів не знала, а Гриця причарувала, бо була чорнобрива, тим і чарівниця справедлива, —сказав старий Радюк."Нечуй-Левицький Іван Семенович - Хмари

"І нічка тихая, мов чарівниця тая,"Глібов Леонід Іванович - Мальований Стовп