ХМАРНИЙ

Значення хмарний це

ХМА́РНИЙ, а, е.

1. Прикм. до хма́ра 1. Поволі сонце запливло у хмарну каламуть (Гонч., Вибр., 1959, 343); Літак ішов високо, над хмарним покровом, який ще з самого ранку обгорнув землю (Ю. Бедзик, Полки.., 1959, 116); Спостереження за рухом окремих хмарних утворень на Марсі вказують на те, що швидкість вітру на планеті в період рядових протистоянь не перевищує 20 м/сек (Вісник АН, 2, 1973, 24).

2. З хмарами (перев. про погоду); похмурий. Дув попутний вітер, але погода весь час стояла хмарна і йшов сніг (Видатні вітч. географи.., 1954, 35); // Укритий хмарами. Коли вона прокинулась, сіре світло падало з хмарного неба (Коцюб., І, 1955, 358); Неба сині люки вітер пробиває в хмарній вишині (Сос., Зел. світ, 1949, 57); // Непогожий (про частину доби, пору року). Хмарний зимовий день здавався сутінками після ясного світла електричних ламп (Собко, Зор. крила, 1950, 205); Ранок був хмарний і туманний — звичайний для Одеси в другій половині листопада (Смолич, Світанок.., 1953, 40).

3. перен. Те саме, що похму́рий 2. Хмарною прийшла Оленка додому, не сказала нікому нічого, затаїла тривогу в серці (Горд., II, 1959, 21); Він хмарний сидів кінець столу,— все настільника рукою розгладжував. На Мелашку не зводив очей… (Кос., Новели, 1962, 147); Є хмарні душі, ті завжди повиті смутком і журбою. Вони ідуть в житті, як дим, як тихий човен за водою (Сос., І, 1957, 409); Погляд його упав на чоловіка, що сидів у кутку; його хмарне лице не сходилося з ясним поглядом присутніх (Кобр., Вибр., 1954, 49); Замість відповіді вказала вона хмарним поглядом на Василя (Коб., II, 1956, 21); Пан Пшестшельський був у хмарнім настрою (Фр., III, 1950, 263); За підводою в хмарних роздумах їде увесь в ремінному одязі чорнявий.. вершник (Стельмах, II, 1962, 248).

4. перен. Те саме, що похму́рий 3. Помовчав [дід]. А тоді розгорнув життя своє минуле хмарне (Головко, І, 1957, 204); Мене тривожить жаль гіркий, Весь час з’являються загиблі роки хмарні (Лерм., Вибр., перекл. за ред. Рильського, 1951, 29).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 11. — С. 95.

Хмарний, а, е. Облачный, пасмурный, сумрачный. Хмарний день. Хмарна осінь. Левиц. І. 45. Лице було хмарне, темне й сумне, як північне небо. Левиц. Пов. 6., Ум. Хмарне́нький, хмарне́сенький. Чуб. V. 890.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 405.

хмарний Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
cloudyоблачный

хмарний Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
khmarnyikhmarnyikhmarnyy

хмарний Рід - прикметник

хмарний Словоформи слова

Називнийхмарнийхмарнахмарнехмарні
Родовийхмарногохмарноїхмарногохмарних
Давальнийхмарномухмарнійхмарномухмарним
Знахіднийхмарний, хмарногохмарнухмарнехмарні, хмарних
Оруднийхмарнимхмарноюхмарнимхмарними
Місцевийна/у хмарному, хмарнімна/у хмарнійна/у хмарному, хмарнімна/у хмарних

хмарний Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
725

хмарний в англійській розкладці - [vfhybq

Цитати української літератури з використанням слова хмарний

"Ще удар — і хмарний — не втечеш! — потоп."Хвильовий Микола - Санаторійна зона

"Вже смеркало надворі – вечір хмарний наближався"Вовчок Марко - Павло Чорнокрил

"Все було, як і раніш: дерева спокійно зеленіють, і день тихий — ні сонячний, ні хмарний, в теплій поволоці імлистій, тільки тривога мовби розлита в повітрі, вона вже пройняла місто і душі людей."Гончар Олесь Терентійович - Людина і зброя

"Одного вечора — хмарний був такий вечір і вітряний, з багряною смугою над обрієм,— зібрались Данило з Семеном по рибу"Багряний Іван Павлович - З оповідань старого рибалки

"Мирон був хмарний, Тарас же стурбовано, несміло заглядав йому в вічі та щулився від холоду."Винниченко Володимир Кирилович - Чесність з собою

"В серці спалахнула давня любов, неначе на Сиклету повіяло гарячим духом літнього дня, пропаханим васильками та м’ятою, неначе в хмарний день несподівано блиснуло з-за хмари сонце, облило землю світом і теплом"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Старі гультяї

"Сонце, мабуть, нiколи не пробивало своїм промiнням щiльний хмарний покров планети"Владко Владимир - Аргонавти Всесвiту

"Отам бувають хвилi! Там навiть i в хмарний день вони виграють кольорами"Бережной Василий - Iстина поруч

"Отам бувають хвилі! Там навіть і в хмарний день вони виграють кольорами"Бережний Василь Павлович - Істина поруч