ХЛОПЕЦЬ

Значення хлопець це

ХЛО́ПЕЦЬ, пця, ч.

1. Дитина або підліток чоловічої статі. Учні, хлопці й дівчата, восьмого й дев’ятого класів стояли за партами й дивились у вікна (Долж., І, 1958, 297); Хлопець ріс крикливий і запальний. Як приходив час годування — кричав, як на пуп (Тют., Вир, 1964, 524); // Те саме, що син. Балашиха послала найстаршого хлопця в шинок по горілку (Н.-Лев., II, 1956, 319); Трегубові діти на кір слабі та хлопець Рашевської на скарлатину (Л. Укр., V, 1956, 29); Там п’яний батько.., прийшовши із шинку, що єсть сили лупить по голові свого хлопця (Коцюб., І, 1955, 437); // Молодий чоловік, юнак, парубок. Не йде дівка до церкви богу молиться, а йде на хлопців дивиться (Укр.. присл.., 1963, 213); Старшим боярином був з города парубок, свитник Василь. Хлопець гарний, русявий, чисто підголений (Кв.-Осн., II, 1956, 27); Вранці Ярему вінчали; А ввечері мій Ярема (От хлопець звичайний!), Щоб не сердить отамана, Покинув Оксану (Шевч., І, 1963, 129).

Під хло́пця стри́гтися (постри́гтися) — постригтися, як молодий чоловік, юнак (про жінок). Була вона ще зовсім молода, висока, міцно, але приємно збудована, мала лукаво вигнуті уста і різнобарвні очі, стриглася під хлопця (Загреб., Диво, 1978, 13).

2. перев. мн. Уживається як назва чоловіків (здебільшого при звертанні). Микола подумав, встав, покликав Кавуна і вербівських бурлак надвір і нишком промовив: — Знаєте що, хлопці́ Давайте провчимо вражого пана, щоб не квапився ганяться за бурлаками! (Н.-Лев., II, 1956, 201); — Якби хоч війна швидше кінчилась. Повернуться хлопці з фронтів — наведемо лад (Головко, II, 1957, 497); Блискавиці над горою, грім за гаєм грюка. Гей, тримайте, хлопці, зброю, добивайте крука! (Сос., II, 1958, 41); — Ти його [Черниша] просто мало знаєш,— заперечив Сагайда.— Він лише на вигляд теоретик, а насправді задушевний хлопець (Гончар, III, 1959, 336).

3. заст. Підліток-слуга. — Не було в мене ні кухаря, ні хлопця (Кв.-Осн., II, 1956, 244); Тонкі готельні хлопці з галунами і в новеньких костюмах.. вистукують каблуками в рожеві плити (Коцюб., II, 1955, 411); // заст. Поводир у сліпого. Весело подивиться на сліпого кобзаря, як він сидить собі з хлопцем, сліпий, під тином, і весело послухать його, як він заспіває думу про те, що давно діялось..; весело… а все-таки скажеш: «Слава богу, що минуло» (Шевч., І, 1963, 142); Сліпий кобзар під чиїмсь возом обідає з своїм хлопцем (Вовчок, VI, 1956, 231).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 11. — С. 84.

Хлопець, пця, м.

1) Мальчикъ. П’ятеро діток Бог дав: дві дівчини і три хлопці. МВ. І. 9.

2) Подростокъ, юноша, молодой человѣкъ, парень; мн.: ребята. КС. 1887. VIII. 767. З Богом — не з хлопцем жартувати. Ном. Еней був парубок моторний, і хлопець хоть куди козак. Котл. Ен. І. 5. Дівчата ж із хлопцями начали гулять. Рудч. Ск. II. 157. У ліс, хлопці! Шевч. 173. Хлопці-риболовці, удалі молодці, ви закиньте сітку через синє море. Чуб. V. 28.

3) Ученикъ у ремесленника. Вас. 210.

4) мн. Хло́пці. Родъ пантомимы съ куклами и музыкой; устраивается дѣвушками на рождественскихъ святкахъ. О. 1862. IV. 87.

5) Подпорка въ дышлѣ у воловьяго воза.

6) Штативъ, подставка для веретена въ видѣ четырехугольной рамки, когда съ веретена сматываютъ на клубокъ нитки. Ум. Хло́пчик, хло́пчичок. В його двоє дітей зосталося: хлопчик і дівчинка. Рудч. Ск. ІІ. 67. См. Хлоню.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 402.

хло́пець — дитина або підліток чоловічої статі, а також молодий чоловік, юнак, парубок; жартують: «Аби хлопці, а дівчата будуть», «Такий хлопець, що батькові штани короткі». Не йде дівка до церкви Богу молиться, а йде на хлопців дивиться (приказка); Еней був парубок моторний і хлопець хоч куди козак (І. Котляревський); Хлопці-риболовці, удалі молодці, ви закиньте сітку через синє море (П. Чубинський).

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 619.

хлопець Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
guyпарень

хлопець Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
khlopetskhlopets'khlopets'

хлопець Рід - іменник, чоловічий рід, істота

хлопець Словоформи слова

Називнийхлопецьхлопці
Родовийхлопцяхлопців
Давальнийхлопцеві, хлопцюхлопцям
Знахіднийхлопцяхлопців
Оруднийхлопцемхлопцями
Місцевийна/у хлопці, хлопцевіна/у хлопцях
Кличнийхлопчехлопці

хлопець Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
724

хлопець в англійській розкладці - [kjgtwm

Цитати української літератури з використанням слова хлопець

"- А менў, думаеш, не страшно? - у тон ўй вўдповўв хлопець, вправно ўў пўдхоплюючи"Радутный Радий - Термiнатор-3

"- Не розумiю, - знiяковiв хлопець i винувато поглянув на спiвбесiдника"Бережной Василий - До Золотої Зорi

"- Хлопець обернувся до Лабана"Бережной Василий - Археоскрипт

хлопець хоч куди козак, —"Самчук Улас Олексійович - Чого не гоїть огонь

"От тепер Бог і дав так… А все той Гаврилко: недобрий він хлопець, він мене на все підводив… Ні, то я недобрий, що слухався Гаврилка… Не вибачить мені Бог, не вибачить…»"Коцюбинський Михайло Михайлович - Маленький грішник

"Він заворушився, намагаючись змінити положення, проте Швайка шикнув на нього, і хлопець знову завмер."Рутківський Володимир Григорович - Джури козака Швайки

"Хлопець виграє вже третю партію підряд, і юного гросмейстера це дивує: адже ж перед цим актриса легко його перемагала"Гончар Олесь Терентійович - Циклон

"Взагалi Антена був гарний хлопець - так вважали всi, i лише вiн сам, здається, iнколи засмучувався через те"Альтов Генрих - Ослик i 'аксiома'

"Хлопець був дещо ледачий, трохи вайлуватий, сдине, коли пожвавлювався, це в обiдню пору"Ячейкин Юрий - Спалах понадновот зiрки

"Деякі пасажири здивовано позирали на мене й знизували плечима: що це, мовляв, за дурний хлопець — дивиться на стелю й сміється."Нестайко Всеволод Зіновійович - Загадка старого клоуна