ФОРМУВАТИСЯ

Значення формуватися це

ФОРМУВА́ТИСЯ, у́юся, у́єшся, недок.

1. Набувати якої-небудь форми, набирати якогось вигляду. Вони [монголи] зупинялися, вийшовши з тісного гирла [улоговини], формувалися в довжезні ряди (Фр., VI, 1951, 94); Пара ходить по воді. З неї формуються дивні примари (Ю. Янов., І, 1958, 175); // Набувати певної форми, якогось вигляду або якості в результаті розвитку, росту (про рослинні та тваринні організми). Нервові клітини маленьких дітей мають просту веретеноподібну форму з дуже невеликою кількістю нервових розгалужень, а дендрити ще тільки формуються (Шк. гігієна, 1954, 50); Жуки починають формуватись у серпні, але на поверхню грунту виходять наступного року (Зерн. боб. культ., 1956, 194); Як свідчать спостереження, якість зерна не є незмінною генетичною ознакою росту, вона формується і проявляється під впливом умов вирощування (Хлібороб Укр., 6, 1967, 6); // Набувати форм, будови дорослої людини (про підлітка, молоду тварину); // Стаючи носієм певних якостей, визначатися. Микола Зарудний формується як драматург під плідним впливом творчості Корнійчука і традицій української комедії характерів (Літ. газ., 11.III 1959, 3); Формується новий тип працівника, праця якого за своїм характером зближується з працею інженера, техніка, агронома (Ком. Укр., 1, 1971, 50); // Набувати рис завершеності, визначеності в результаті розвитку, змін. Мати бачила, що в хлопчика день у день уже формується свій власний характер (Донч., IV, 1957, 405); З однотомників видно, як формувалося творче обличчя кожного поета, його художні засоби, манера письма, поетичне мислення (Мал., Думки.., 1959, 40); Марксистське визначення змісту, походження і характеру економічних потреб формувалося в умовах напруженої класової боротьби (Ком. Укр., 5, 1969, 53).

2. спец. Виготовлятися у формі (у 2 знач.), виготовлятися внаслідок відливання. Куйся, сталь, біжи, формуйся — перекуйся на тверде! (Тич., І, 1946, 238); Він зразу вийшов зі свого кабінету і рушив туди, де формувались робочі колеса турбін (Собко, Біле полум’я, 1952, 214).

3. Починати існувати; утворюватися, набуваючи якоїсь структури, організації, форми (у 4 знач.). Тож як упевнились ми, що з нічого ніщо не постане, Тим надійніше, вірніше спроможемось ми зрозуміти, Звідки і з чого формуються речі, і як воно саме Все виникає, росте без волі богів несмертельних (Зеров, Вибр., 1966, 127); Теорія художнього перекладу — наука молода, яка щойно починає формуватися (Літ. Укр., 14.I 1966, 2); Років 60-70 тому у верхній частині Дніпра (вище Києва), де формується до 85 процентів стоку всього басейну, промисловості майже не було (Наука.., 12, 1972, 42); // Утворюватися, складатися в результаті тривалих складних процесів. В добу пізнього палеоліту формується сучасний фізичний тип людини (Нариси стар. іст. УРСР, 1957, 17); Мільйони років формувалися природні багатства України (Наука.., 5, 1967, 8); // Складатися, створюватися в результаті суспільного розвитку, соціальних змін і т. ін. Ще за капіталізму український пролетаріат виступив творцем нового побуту, передової культури. Саме в середовищі робітників у першу чергу зароджувались і формувались елементи нової, соціалістичної культури (Нар. тв. та етн., 5, 1967, 15); Робітничий клас України формувався з представників українського, російського та інших народів Росії (Ком. Укр., 3, 1969, 90); // Визначатися, встановлюватися, намічатися. В умовах розширення прямих господарських зв’язків плани виробництва і постачання у дедалі зростаючій мірі формуватимуться на основі взаємних замовлень (Ком. Укр., 3, 1967, 44).

4. Організовуватися, складатися, створюватися (про орган влади, колектив тощо). Формується новий уряд; // Утворюватися шляхом комплектування людьми, спорядженням і т. ін. (про військову частину). В район Унечі, де формувалась Перша Українська радянська дивізія, і був відряджений Микола Щорс (Скл., Легенд. начдив, 1957, 38); У Петрограді всіх прибулих із заслання більшовиків зразу ж розподілили по заводах, там формувалися загони Червоної гвардії (Юхвід, Оля, 1959, 207).

5. Складатися з вагонів, суден, плотів, розміщених у певному порядку. Поки формувався поїзд, яким вони мали їхати до столиці, Ніколає та Кодру пішли вулицею невеличкого містечка (Чаб., Балкан. весна, 1960, 445).

6. Пас. до формува́ти. На стапелі тепер формується корпус судна не з окремих дрібних вузлів і деталей, а з великогабаритних секцій і блоків (Наука.., 2, 1957, 17); Людина комуністичного суспільства — не штучний продукт лабораторій чи теоретичних побудов. Вона формується вихованням (Літ. газ., 18.VIII 1961, 2); Високі морально-політичні якості, гуманні принципи і норми моралі радянської людини формуються всім соціалістичним ладом (До 100-річчя .. В. І. Леніна, 1970, 53).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 10. — С. 624.

формуватися Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
to formформироваться

формуватися Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
formuvatysiaformuvatysiaformuvatysya

формуватися Рід - дієслово, недоконаний вид,дієслово, недоконаний вид

формуватися Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаформуюсяформуємося
2 особаформуєшсяформуєтеся
3 особаформуєтьсяформуються
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаформуватимусяформуватимемося
2 особаформуватимешсяформуватиметеся
3 особаформуватиметьсяформуватимуться
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідформувавсяформувалися
Жіночий рідформувалася
Середній рідформувалося
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа формуймося
2 особаформуйсяформуйтеся
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часформуючись
Минулий часформувавшись

формуватися Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
1156

формуватися в англійській розкладці - ajhvedfnbcz

Цитати української літератури з використанням слова формуватися

"Та все-таки слуховий центр зафiксував його, почала формуватися думка: дзвонить, але не встигла оформитись, розпалася на свiтнi скалки, вони зникли, i знову кучугури чорної вати налягли на свiдомiсть"Бережной Василий - Експеримент 'Корона'

"Та все-таки слуховий центр зафіксував його, почала формуватися думка: дзвонить, але не встигла оформитись, розпалася на світні скалки, вони зникли, і знову кучугури чорної вати налягли на свідомість"Бережний Василь Павлович - Експеримент «Корона»

"Там, за всіма даними, будуть формуватися дивізії."Тютюнник Григорій Михайлович - Вир