ТІМ'Я

Значення тім'я це

ТІ́М’Я, род. ті́м’я і ті́мені, с.

1. Верхня частина голови людини від лоба до потилиці. Чоботи на височенних корках пошиє, щоб не швидко зносились. Мабуть, і тім’ям неба досягає, — такі високі… (Барв., Опов.., 1902, 516); Сахно шарпнулася, удар у тім’я засліпив її і оглушив (Смолич, Прекр. катастр., 1956, 86); Нічим нібито непримітний хлоп’як.., з вухами, геть віддавленими картузом, з непокірним вихром на тім’ї… (Гончар, Таврія, 1952, 69); // розм. Волосся, що росте на цій частині голови. Виски й тім’я [Миколи] ще чорніли й лисніли, і тільки ніби білим пилом припали (Н.-Лев., II, 1956, 252); // Частина черепа хребетних тварин між лобною і потиличною кістками; взагалі верхня частина голови будь-якої тварини. Розігнався з дуба крук Та кота по тім’ю стук! (Біл., Пташ. голоси, 1956, 8); На голові Чива, над дзьобом, на тім’ї кілька пір’їнок стирчали чубчиком (Коп., Як вони.., 1948, 76); На тім’ї бджоли містяться троє простих маленьких очей (Бджоли, 1955, 26); // розм., рідко. Взагалі голова. Стань же братом, хоч одури. Скажи, що робити: Чи молитись, чи журитись, Чи тім’я розбити??! (Шевч., І, 1963, 256); Амату з Турном я з’єднаю І сим Енея укараю, Латину ж в тім’я дур пущу (Котл., І, 1952, 177).

Ті́м’я не заросло́: а) про немовлят, у яких ще не зовсім сформувалися кістки черепа і на верхній частині голови є м’яке місце; б) (жарт.) про людей, у яких нема волосся на верхній частині голови.

◊ Би́тий у ті́м’я: а) про дуже досвідчену людину, здатну знайти вихід з найскрутнішого становища. Штефан і ткач Сидір говорили, що Крук уже битий у тім’я, цей, мовляв, вирветься і з пекла (Козл., Ю. Крук, 1957, 373); б) про нерозумну, дурнувату людину. — А, господи, чи ти не доколиханий, чи в тім’я битий? — обурюється тітка Ликерія (Стельмах, Щедрий вечір, 1967, 108); Не в ті́м’я би́тий див. би́тий; По ті́м’я — дуже багато (справ, клопоту і т. ін.). Вона соромилася писати про особисті почуття, про те, як спочатку боялась смерті, а потім стало ніколи, справ було по тім’я (Ю. Янов., II, 1954, 9).

2. перен., рідко. Верхівка гори, горба і т. ін. Одна хмара ніби впала з неба й зачепила вершок найвищої гори; друга хмара сіла на тім’я другої гори (Н.-Лев., II, 1956, 389); Іван легко йшов угору крутим плаєм,.. забирався все вище й вище, аж на самісіньке полисіле тім’я гори (Кол., Терен.., 1959, 294).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 10. — С. 142.

Тім’я, м’я, с. Темя. Тім’я не заросло. Ном. № 8567. Ум. Тім’ячко. Грин. II. 24.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 266.

ті́м’я (зменшено-пестливе — ті́м’ячко) — верхня частина голови людини від лоба до потилиці; на Гуцульщині казали: «Кожна дитина, поки не згрішить, має м’яке тім’я»; подекуди думали, що «коли людина умирає, душа виходить з голови, з тімені»; Ісус Христос учинився з Пречистої Діви через тім’я; тім’я вважається осередком розуму (звідси ті́менний — розумний, здібний, не в ті́м’я би́тий — розумний).

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 597-598.

тім'я Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
crownтемя

тім'я Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
timiatim'iatim'ya

тім'я Рід - іменник, середній рід, неістота

тім'я Словоформи слова

Називнийтім'ятім'я
Родовийтім'я, тіменітім'їв
Давальнийтім'ю, тіменітім'ям
Знахіднийтім'ятім'я
Оруднийтім'ям, тіменемтім'ями
Місцевийна/у тім'ї, тіменіна/у тім'ях
Кличнийтім'ятім'я

тім'я Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
422

тім'я в англійській розкладці - nsv'z