ТУЛИТИ

Значення тулити це

ТУЛИ́ТИ, тулю́, ту́лиш, недок., перех.

1. Притискати, прикладати що-небудь до чогось або пригортати кого-, що-небудь. Обіймала [Марічка] за шию Івана та, тулячи до його лиця біляву голівку, стиха співала йому над вухом (Коцюб., II, 1955, 316); Боязко оглядаючись, тулили до грудей плетені корзини з своїм добром селяни (Збан., Сеспель, 1961, 164); Мати тулить мене до своїх грудей і вкриває поцілунками (Сміл., Сашко, 1957, 208); До старої підбігли внучата і жалісно заглядали їй у вічі, а вона тулить їх до себе (Стельмах, І, 1962, 6).

2. Розташовувати, поміщати що-небудь в тісному місці. Семен з’ясував новоприбулим, що їхні клапті [землі] будуть скраю, бо незручно тулити їх посеред громадського масиву (Ю. Янов., Мир, 1956, 189); Пальмі необхідно багато повітря, тому тулити її на підвіконні не рекомендується (Наука.., 11, 1971, 42).

3. З’єднувати докупи. Вона вже щось різала, міряла, тулила клейстером докупи (Л. Янов., І, 1959, 330); Щипала [Тетяна] на обніжку блакитно-огневі черевички, вибирала з них найкращі й механічно тулила в букетики (Вас., II, 1959, 103); // розм. Ліпити (вареники, пироги). — Хіба то я вареники тулила? (Мирний, IV, 1955, 365).

4. перен., розм. Пов’язувати кого-, що-небудь із кимось, чимось. — Бога ви не боїтеся, отакої шкоди наробити!.. — Чого нас до тієї шкоди тулити? (Мирний, IV, 1955, 247); Кожен кидав цій дитині вулиці чи з ласки, чи з серця прізвище, кожен тулив їй який-небудь епітет, кожен лічив своїм обов’язком чи приголубити злегенька, чи штовхнути добре (Л. Янов., І, 1959, 322); — Не хочу, щоб лихі язики тулили тебе до мене. Чуєш? Левко знову дивується: — От ніяк не доберу в своїй голові: чого ти, дівко, так в’їлася в мене? (Стельмах, І, 1962, 206); // Нав’язувати кому-небудь когось. Місцевий куркуль, у котрого Іван батрачив, тулив йому за дружину свою придуркувату доньку (Ю. Янов., II, 1954, 119).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 10. — С. 314.

Тулити, лю, лиш, гл.

1) Прижимать, прикладывать, прилагать. Кожну сорочку тулила вона до лиця, до сухих безслізних очей. Левиц. І. 37. Тулила, неначе ненька свою дитину до грудей. Стор. МПр. 16. Подобалось душі вашій кріпацтво, так ви його і до християнства тулите. О. 1862. VI. Кост. 12.

2) Складывать, сжимать, свертывать. Книші тулить. Сим. 201.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 293.

тулити Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
tulitтулить

тулити Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
tulytytulytytulyty

тулити Рід - дієслово, недоконаний вид

тулити Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особатулютулимо
2 особатулиштулите
3 особатулитьтулять
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особатулитимутулитимемо
2 особатулитимештулитимете
3 особатулитиметулитимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідтуливтулили
Жіночий рідтулила
Середній рідтулило
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа тулімо
2 особатулитуліть
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній частулячи
Минулий частуливши

тулити Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
633

тулити в англійській розкладці - nekbnb

Цитати української літератури з використанням слова тулити

"Прийшовши в кухню, всі, хто ніс труну, почали тулити руки до печі, як це завжди роблять наші люди, побачивши мерця."Гоголь Микола Васильович - Вій

"Одвiку ж так було! Що тут такого? Знайшли що в часопис тулити.."Ячейкин Юрий - Бiблiйнi пригоди на небi i на землi

"Виговський дуже сподобався удовi, але вона й сама ще не знала, куди його тулити: чи до себе, чи до Олесi"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Гетьман Iван Виговський

"— Та я, Андрію, мусю си коло людий тулити, а де ж я си подію?!"Стефаник Василь Семенович - Палій

"Дійсно, як каже Сузанна, хочеться взяти його окремо, гладити, тулити до лиця й цілувати, — честь, яка, справді, носам рідко випадає"Винниченко Володимир Кирилович - Сонячна машина

"Галя вхопила його і почала тулити до лона."Кащенко Адріан Феофанович - Зруйноване гніздо

"— Чого нас до тієї шкоди тулити?."Мирний Панас - Лихо давнє й сьогочасне

"— Прошу мене не тулити до всяких кохань і… дурниць усяких…"Винниченко Володимир Кирилович - Заручини