ТУГИЙ

Значення тугий це

ТУГИ́Й, а́, е́.

1. Дуже натягнений або стягнений. Поряд із луком тугим лежав сагайдак там (Гомер, Одіссея, перекл. Б. Тена, 1963, 353); Небо, хвилини і хвилі вітер, вітрило туге… Чайки мої сизокрилі, хто вас покликав на герць? (Сос., І, 1957, 126); Спрожогу він [ведмідь] необережно торкнувся приманки. Враз кілька мотузків оперезали його і зашморгнули в тугі петлі (Трубл., І, 1955, 176); // Міцно скручений, сплетений; щільний. Яків ліниво вніс з сіней холодного, тугого око-лота (Коцюб., II, 1955, 434); — Но!!! Та все це марно. Зрушити не в силі Коника ні крики, ні тугий батіг (С. Ол., Вибр., 1959, 297); Лице засмагле І туга коса, На ній хустинка біла повиса… (Шпорта, Ти в серці.., 1954, 84); // Який щільно облягає, добре пригнаний. В тугому комірці, з тяжким портфелем, Охайний, чепурний і мовчазний, Він перебув тут вік свій нелегкий Над статистичним ділом невеселим (Рильський, II, 1960, 88); А в неї під пахвою рана Кривавить пов’язку тугу. Але ж бо дочка партизана Й сама не лишалась в боргу (Бичко, Вогнище, 1959, 70).

2. Щільно заповнений, набитий або добре наповнений, надутий. Мотря з пазухи виймає тугий вузлик, зубами розв’язує його і витрушує в дідову шапку своє срібло і мідь (Стельмах, І, 1962, 387); Помахуючи тугим портфеликом з книжками, Марійка Поліщук вийшла на вулицю (Донч., V, 1957, 219); А щедра осінь в кожний двір завозить Валки возів з тугими лантухами (Вирган, Квіт. береги, 1950, 15); // Соковитий, міцний, твердий. На кленах і каштанах стали тугими смолисті брунькиот ще трохи пригріє сонечко, і вирветься з них на світ нестримне зелене листя (Собко, Звич. життя, 1957, 81); Вузлаті гілки груші одним краєм повисають над городом, а другим над клунею, і в тиші час од часу чути, як зі стріхи падають на землю і відскакують до дровітні невеликі тугі плоди (Стельмах, II, 1962, 33); // З налитим, пругким тілом (про людину, тварину). Прокіп обіймав оком Гафійку. Туга, здорова, чиста — вона світилась на сонці, як добра рілля, як повний колос (Коцюб., II, 1955, 41); Він [кінь] був маленький, незавидний, але на диво тугий і, видно, невтомний (Гончар, І, 1954, 79); // Налитий, пругкий (про тіло та його частини). Вона побігла мовчки, швидко мелькаючи тугими, гарно виточеними литочками (Тют., Вир, 1964, 14); // Сповнений сили, міці. — Отаким нам треба бути,стисне й покаже [Артем] тугий, як вилитий, ковальський кулак (Головко, II, 1957, 408); Шмалько, мов тур, наліг на неї своїм тугим плечем, і хвіртка з гуркотом полетіла на землю (Добр., Очак. розмир, 1965, 87).

3. Який важко піддається стисненню, розтяганню, повертанню тощо. Денис зачиня, приклада замки, закручує; інший тугий, так аж крекче, притягаючи та крутячи (Кв.-Осн., II, 1956, 406); [Кривцова:] Скільки не пробували відкрити [флакон], не піддається. Пробка надто вже туга (Коч., II, 1956, 433); // Повільний, важкий. Тугий ріст.

4. перен. Який важко піддається будь-якому впливу, умовлянню і т. ін.; який не має схильності до чогось, важкий у стосунках. — Покорись йому, серце!..Він, правда, трохи якийсь цупкий, тугий! Але до всього можна звикнуть (Н.-Лев., І, 1956, 390); Шрам сів кінець стола, підпер руками сиву голову і гірко заплакав. Усі засмутились. Здивовався [здивувався] гетьман. Знав він Шрамову тугу натуру (П. Куліш, Вибр., 1969, 84); На що Скиба Іван — тугий до людей, а й його прихилив [Гармаш] до себе за один вечір (Головко, І, 1957,325); — Швець, який навчав мене, правда, був добрий, славився на все місто. На науку, правда, тугий був. У рік більше, як одної операції не навчав.. З норовом був дід (Збан., Єдина, 1959, 139); // Який погано розуміє, повільно засвоює.

5. перен. Міцний, сильний у своєму русі. Ще мить — і вибух, десь тут, зовсім поруч. На спину летять грудки землі, в лице б’є туга повітряна хвиля… (Коз., Гарячі руки, 1960, 137); Холодний душ стряс тіло, проте Катерина не закрутила крана, а навпаки — ще більше підставила плечі під тугі струмені (Вільде, Сестри.., 1958, 212); Марта, накриваючи землю спідницею, присідає біля вим’ястої Калини, і тугі струмочки то дзвінко б’ються в клепки дійниці, то глухо спінюють надоєне молоко (Стельмах, II, 1962, 310); Таня стояла біля самої кабіни, їй в обличчя бив тугий, весняний вітер (Ряб., Жайворонки, 1957, 134).

6. перен., розм. Який важко дається, добувається; недостатній, поганий. Трудне життя, як не крутись… А ще й крутитись не завжди є на чім та біля чого: тугі заробітки (Головко, II, 1957, 397).

◊ Туге́ ву́хо див. ву́хо; Туги́й на ву́хо — про людину, яка погано чує, глухувата. — Воно [дитя], звиняйте, малим з печі впало. З тієї пори і пішло… І на око стало сліпе, і на вухо стало туге (Ковінька, Чому я не сокіл.., 1961, 66).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 10. — С. 310.

Тугий, а, е.

1) Тугой, упругій. Щоб була туга як коліно. (Посадивши капусту, примовляютъ). Ном. № 261.

2) Крутой, густой. Туга грязь.

3) Твердый (о камнѣ). Шух. І. 13.

4) Сильный, крѣпкій, суровый. Туга зимойка. Гол.

5) Несговорчивый, упрямый, крутой. Левиц. Пов. 72. Я чоловік не тугий: дасте 25 карбованців, то й ваш кінь. Камен. у.

6) О рѣчи: тяжелый. Уся мова його була якась туга, лемехувата. Левиц. І. 163. Ум. Тугенький, тугесенький.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 292.

тугий Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
tightтугой

тугий Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
tuhyituhyituhyy

тугий Рід - прикметник

тугий Словоформи слова

Називнийтугийтугатугетугі
Родовийтугоготугоїтугоготугих
Давальнийтугомутугійтугомутугим
Знахіднийтугий, тугоготугутугетугі, тугих
Оруднийтугимтугоютугимтугими
Місцевийна/у тугому, тугімна/у тугійна/у тугому, тугімна/у тугих

тугий Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
523

тугий в англійській розкладці - neubq

Цитати української літератури з використанням слова тугий

"Сидів тут Хвороща (і лукаво ховав у мішку рябу диню-бузівку), сидів Вертутій, за ним — сивий, тугий на вухо Лапоня, одне слово — вся лісова громада"Близнець Віктор Семенович - Земля світлячків

"Тугий був дід Корній на подарунки"Шаповал Іван Максимович - В пошуках скарбів

"Чорношкірий, тугий, губатий —"Вінграновський Микола Степанович - Зоряний прелюд

"Тугий, як дуга арбалета,"Бажан Микола Платонович - Нічний рейс

"Сів на чиїйсь ниві на тугий, рипучий сніп."Васильченко Степан Васильович - Талант

"Вона взялася рукою за його волосся, стиснувши тугий жмут"Бережний Василь Павлович - Істина поруч

"Там, у глибині, клекоче тугий пронизливий струмінь, випихає тебе з тісної печерки"Близнець Віктор Семенович - Звук павутинки

"Вона взялася рукою за його волосся, стиснувши тугий жмут"Бережной Василий - Iстина поруч

"Та Юрко світ за очі й не збирається: лише в оту он ущелину, в крайній той «палець», звідки, наче із помпи, виривається тугий струмінь води"Дімаров Анатолій Андрійович - Три грані часу

"Добре, що спусковий механiзм у тому стартовому розрахований на спортсменiв i такий тугий, а то я точно бабахнув би з переляку у себе в кишенi"Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки (2-га редакція)