ТРУЇТИ

Значення труїти це

ТРУЇ́ТИ, трую́, тру́їш, недок., перех.

1. Знищувати, морити отрутою і т. ін. — Ми зрубуємо кущі, палимо їх, а коріння з філоксерою труїмо отрутою в землі (Коцюб., І, 1955, 203); — Ну й тютюн у тебе, тільки гадюк труїти (Панч, Гомон. Україна, 1954, 222); Твердили, ніби хтось ту хворість насилає, труїть худобу (Скл., Карпати, II, 1954, 107); // Умертвляти когось отрутою. Казка про мачуху царицю,.. що та труїла свою пасербицю (Л. Укр., V, 1956, 48); — Почнемо,каже [вчителька], — з «Ой, не ходи, Грицю, та й на вечорниці».. Маруся труїть Грицька, а сама співає… (Вишня, І, 1956, 240); * Образно. Щоб ви [слова] луну гірську будили, а не стогін, щоб краяли, та не труїли серце (Л. Укр., І, 1951, 191); // Додавати до чогось отрути, просочувати, насичувати щось нею. — Чуєте? Вони рубають нам виноградники! Палять їх! Землю святу труять (Коцюб., І, 1955, 203); Труїти воду; Труїти повітря; // розм. Завдавати комусь шкоди, спричиняти захворювання. Хлопці [за угорсько-німецького панування в Закарпатті] калічили себе, труїли, аби не йти до армії (Кучер, Дорога.., 1958, 187).

2. перен. Позбавляти когось душевного спокою, рівноваги; спричиняти страждання. От якби мати вірну дружину, тиху, сумирну, щоб перед нею можна було розкрити своє серце, показати, що там наболіло, запеклося, що труїть чоловіка (Коцюб., І, 1955, 22); Полягали спати. Тільки примовкли — знову кинулась, люто сипнула з усіх кутків густа стума, труїла, обмарювала: не там вікна, не туди стіни, вся кімната тоне кудись в чорне провалля (Вас., II, 1959, 114); // Хвилювати, бентежити. Той поцілунковий напій Мене труїв, труїв (Вороний, Вибр., 1959, 174); Знов-бо та солодка мука, Те гірке кохання знов Труїть і небесно мучить У недужнім серці кров (П. Куліш, Вибр., 1969, 392); І образа, і лють, і гірке почуття власної немочі труїли йому душу, пекли думки, не давали спокою хворому серцю (Тулуб, Людолови, II, 1957, 573); Гіркі мислі труїли їй мозок (Ільч., Козацьк. роду.., 1958, 318).

3. перен. Робити неприємним, безрадісним. Найближча і найдорожча людина, його жінка, труїла йому найкращі і найлюбіші хвилини в житті (Мирний, III, 1954, 373); Минає осінь. Хоч надворі було ще тепло, але в душі крига сковувала думку, труїла молоде життя (Ле, Ю. Кудря, 1956, 210); // Послаблювати вияв якогось позитивного почуття. [Поліксена:] Ні, Кассандро,.. Невинна ж ти, що хвора.., що ти собі та й людям труїш радість (Л. Укр., II, 1951, 257).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 10. — С. 297.

Труїти, трую́, їш, гл. Травить, отравлять, давать яду. Чим воно — знає його лиха година — трує, що так зараз і здохне собака. Лебед. у.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 289.

труїти Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
poisonтравить

труїти Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
truitytruitytruyity

труїти Рід - дієслово, недоконаний вид

труїти Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особатруютруїмо
2 особатруїштруїте
3 особатруїтьтруять
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особатруїтимутруїтимемо
2 особатруїтимештруїтимете
3 особатруїтиметруїтимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідтруївтруїли
Жіночий рідтруїла
Середній рідтруїло
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа труїмо
2 особатруїтруїть
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній частруячи
Минулий частруївши

труїти Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
633

труїти в англійській розкладці - nhe]nb

Цитати української літератури з використанням слова труїти

"Труїти душу кожен раз"Вінграновський Микола Степанович - «Не починайся. Ні з очей…»

"Тихцем труїти царство завзялися,"Куліш Пантелеймон Олександрович - Маруся Богуславка

"Щоб всіх душить, труїти?"Багряний Іван Павлович - Антон-Біда — Герой Труда

"Вас випалювати треба святим вогнем, труїти, мов скажених псів, очистити від вашої скверни святу землицю… Будьте прокляті, де б не перебували… у полі, в місті, у дворі, в храмі"Іваничук Роман Іванович - Манускрипт з вулиці Руської

"Знають людей труїти своїми стеклами, а хто добра бідним хоче, за тими ганяються, прокляті душі!"Винниченко Володимир Кирилович - Сонячна машина

"«Людей труїти гнилою чехонею!» — подумала Христя, важко зітхнувши"Мирний Панас - Повія