ТРИВАТИ

Значення тривати це

ТРИВА́ТИ, а́ю, а́єш.

1. тільки 3 ос. Відбуватися протягом певного відрізку часу. Напади нервові ослабли і тривають лишень кілька годин (Стеф., III, 1954, 229); Усе це довго на письмі виходить І в пам’яті лишило довгий слід, А лиш хвилину в дійсності тривало (Рильський, II, 1960, 76); Бій тривав дві доби. Потім грім перекотився за Віслу (Жур., Вечір.., 1958, 280); // Існувати, бути. Біля кожної билини, під кожним листочком тривало своє маленьке, непомітне життя (Донч., Пісня.., 1947, 4); // Продовжуватися. Тиша тривала, напружена тиша чекання (Вл., Аргон. Всесв., 1947, 6); // Бути, триматися (про погоду, явища природи тощо). В Бахчисараї тривала спека (Рибак, Переясл. Рада, 1948, 290); Тривала холодна полярна ніч (Трубл., Крила.., 1947, 3).

2. діал. Жити, існувати. — Він [цар велетнів] триває в тім камені і пильнує сеї долини (Фр., VI, 1951, 80); Співаки, щоб сто літ ви тривали, про концерт такий нам усім і не снилось (Мак., Вибр., 1954, 381).

3. заст. Чекати. — Треба тобі, Катре, ще потривати…каже Маруся.Вже не сила моя тривати (Вовчок, І, 1955, 212).

Трива́й (трива́йте) [лиш (лише́, лише́нь)]: а) уживається як прохання почекати, не поспішати з чимось. От і визвалася з них Домаха та й каже: «А тривайте лишень, я піду побіля нього, та вже ж не я буду, щоб він мене не заняв» (Кв.-Осн., II, 1956, 17); Гануш задивився на неї й крикнув: «Замочишся, чорнобрива! Тривай, я тебе пересаджу на берег!» (Н.-Лев., III, 1956, 225); б) уживається для вираження пригадування. — Хто ж таки лякає так жінок? Але ж і в тебе, тривай, була мати: не вовчиця тебе на світ породила! (П. Куліш, Вибр., 1969, 135); [Маруся:] І не бува тобі хоч трохи смутно? [Галя:] Ні, не бува… Е, ні, тривай — буває (Сам., II, 1958, 9); в) уживається для вираження погрози, попередження. «Тривайте ж,так собі подумав раз уночі, як не спав з нудьги [Демко], — я вас усіх провчу» (Кв.-Осн., II, 1956, 481); На мене гримнула бабуся: «Тривай, старий ласун, тривай! Колись застукаю… діждуся…» (Гл., Вибр., 1957, 289).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 10. — С. 252.

Тривати, ва́ю, єш, гл.

1) Жить, существовать. Комета тривала дві неділі. До́бре тривати з ким. Хорошо жить, быть въ ладахъ съ кѣмъ. Війт з нами добре тривав. Федьк.

2) Длиться, продолжаться.

3) Тривай, тривайте! Постой, постойте, подожди, подождите. Ох, тривай, я й забула. Шевч. «Тривайте! — гукав Кобза: — «глядіть, щоб кінь не забив котру11. Стор. МПр. 52.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 282.

тривати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
lastдлиться

тривати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
tryvatytryvatytryvaty

тривати Рід - дієслово, недоконаний вид

тривати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особатриваютриваємо
2 особатриваєштриваєте
3 особатриваєтривають
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особатриватимутриватимемо
2 особатриватимештриватимете
3 особатриватиметриватимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідтривавтривали
Жіночий рідтривала
Середній рідтривало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа триваймо
2 особатривайтривайте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній частриваючи
Минулий частривавши

тривати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
734

тривати в англійській розкладці - nhbdfnb

Цитати української літератури з використанням слова тривати

"Бо не стане ж справді Забава сидіти отут, у мокрих чагарях, ждучи йото приїзду! Та коли б і ждала, то не могло те тривати стільки часу, та ще й у таку негоду."Загребельний Павло Архипович - Диво

"Це могло тепер тривати до ранку"Покальчук Юрій Володимирович - Блакитне сонце

"Хiба це могло довго так тривати? "Бережной Василий - Пiд крижаним щитом

"Так може тривати, скажiмо, хвилин п'ятнадцять"Владко Владимир - Аргонавти Всесвiту

"Але це не могло тривати безконечно — світлий князь міцно стулив синюваті вуста, й то було лихим знаком"Білик Іван Іванович - Похорон богів

"— Треба підкопатись з осього-таки дому і підложити бочку з порохом, хоч се буде довго тривати."Чайковський Андрій Якович - Сагайдачний

"Торкнулися загальних біжучих подій і я висловив думку, що тут є якісь заінтересовані чинники, що ввесь час намагаються тримати країну в стані напруження Я нарешті приходжу до переконання, що це далі тривати не може й що потрібний спокій і порядок"Самчук Улас Олексійович - Гори говорять!

"— Хома, я прошу тебе, пішли, скільки це буде тривати, — Марта не на жарт боялася"Андрухович Юрій Ігорович - Рекреації

"Скiльки ж це буде тривати? Пiвгодини? Годину? Чи не товктимуться, отут вони до свiтанку?"Загребельний Павло Архипович - Дума про невмирущого

"Василь вже молов, але це буде тривати з годину"Самчук Улас Олексійович - Волинь