ТОЛОЧИТИ

Значення толочити це

ТОЛОЧИ́ТИ, очу́, о́чиш, недок., перех.

1. Приминати, надломлювати трав’янисті рослини, пошкоджувати посіви, городину і т. ін., ходячи, їздячи, пасучись на них тощо. Воли ревуть, води не п’ють, А травицю толочать (Чуб., V, 1874, 1040); На коні сидів пан Бжозовський і лупив коня батогом. Осавула ледве встигав бігти за ним і немилосердно толочив жито (Н.-Лев., II, 1956, 186); — Васько — твій товариш? — Ще ні. А коли і його виженете з школи, тоді буде! — засміявся хлопець. — Тоді вдвох вашу клумбу толочитимемо (Збан., Малин. дзвін, 1958, 85); На ниві саме біло-рожевою піною квітувала гречка.. І Давид посовістився толочити цвіт, хоча й ніде нікого не було навкруг. Тому й засіли по самий драбиняк у чорному, як дьоготь, болоті (Стельмах, І, 1962, 100); // Топтати, наступати ногами. Потому [діти] спинались до мисника, толочили ніжками [бабині] груди і засипали очі кришками з хліба (Коцюб., II, 1955, 273); Толочив він старечими ногами шляхи українські, сіяв, мов зерна, слова чужих і своїх пісень (Рибак, Помилка.., 1940, 326); Влітку на ту тополю заглядається сонечко, восени збираються навколо неї тумани.. Взимку — сусідують скирти, толочать навколо сніг зайці (Логв., Літа.., 1960, 18); * Образно. Так он яка вона [Марина]!.. На своєму городі насіння для колгоспу вивела, добилася чогось… І таку душу толочили чиїсь копита! (Жур., Опов., 1956, 78);// Нищити, псувати. [Годвінсон:] Паліть усю гидоту ідолянську, що зібрана в сій хаті! [Річард:] Я не дам! (..Громадяни хапають де тільки під руку попадається все належне до скульптури: ескізи, бюсти.., навіть знаряддя, толочать, трощать) (Л. Укр., III, 1952, 84).

2. Те саме, що би́ти 1, 2. Та й мордувалося ж скажене бісеня!.. Копитцями і толочить, і риє (Вовчок, VI, 1956, 271); Лемко.. піймав.. Сука, повалив на землю і ну ж колінами толочити, кулакувати попід ребра!.. (Ков., Тв., 1958, 59); Максим, що хитро підсміхався, поки запальний Боженко толочив його друга об стінку, спробував стушкуватись, коли Боженко кинув на нього лютим поглядом (Смолич, Мир.., 1958, 66).

3. Тягти кого-, що-небудь по землі, підлозі і т. ін.; волокти. Листоношу водили [кайзерівці] селом, як злидарське горе, його толочили по дорозі й нівечили чобітьми (Ю. Янов., І, 1954, 281).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 10. — С. 181.

Толочити, чу, чиш, гл. Вытаптывать посѣвы, траву. Цуцу, босий! не толоч проса. Ном. № 11233. Паси, паси, коли хоч, тілько управи не толоч. Грин. III. 167.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 273.

толочити Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
lawns afraid to trampleгазоны бояться топтать

толочити Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
tolochytytolochytytolochyty

толочити Рід - дієслово, недоконаний вид

толочити Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особатолочутолочимо
2 особатолочиштолочите
3 особатолочитьтолочать
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особатолочитимутолочитимемо
2 особатолочитимештолочитимете
3 особатолочитиметолочитимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідтолочивтолочили
Жіночий рідтолочила
Середній рідтолочило
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа толочімо
2 особатолочитолочіть
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній частолочачи
Минулий частолочивши

толочити Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
844

толочити в англійській розкладці - njkjxbnb

Цитати української літератури з використанням слова толочити

"Він ніколи не зривав листя, не ламав гілля, старався не толочити постолами трави — усе живе, усе для чогось призначене"Харчук Борис Микитович - Планетник

"Була січа межи ними, й побігли булгари, й почали угри толочити землю по той бік Дунаю-ріки"Білик Іван Іванович - Похорон богів

"Може, ті діти, що тепер тулять теплі обличчя до колін матерок, завтра будуть валятись по вулицях мертві і їх будуть толочити важкі чоботища п’яної юрми… Ай-вай!.."Коцюбинський Михайло Михайлович - Він іде!

"Такі, як ви, здоймали його з-під образів, кинули до землі і казали мені толочити по нім"Стефаник Василь Семенович - Марія