СХИЛЯТИ

Значення схиляти це

СХИЛЯ́ТИ, я́ю, я́єш, недок., СХИЛИ́ТИ, схилю́, схи́лиш, док., перех.

1. Змінювати пряме положення на похиле, нагнувши, опустивши що-небудь; нахиляти. Маріуца ставала.. на коліна і смикала за віжки. Мала, облізла шкапина сумно схиляла голову і не рухалась з місця (Коцюб., І, 1955, 371); Чумак іде, подивиться Та й голову схилить (Шевч., І, 1951, 48); Не обертаючи голови, промовив [князь] неголосно: — Заїко!За хвилину Заїка вже стояв на балконі й почтиво схилив спину за кріслом князя (Хотк., І, 1966, 113); Уздрівши Дениса, вона загальмувала і, схиливши велосипед набік та впершись лівою ногою в землю, зійшла з нього (Тют., Вир, 1964, 245); Він замовк і схилив голову (Головко, II, 1957, 9); // на когощо, над кимчим, до когочого. Опускаючи, наближати або притуляти до кого-, чого-небудь, класти на когось, щось. Узялись обоє старі зводити Марусю.. Наум сердиться, кричить на жінку, що йому не помага; Настя ворчить [бурчить] на нього, що… він дочку на неї схиля… (Кв.-Осн., II, 1956, 81); Сідає [Любов] на крісло на бильці; схиляє голову на спинку близько голови Ореста (Л. Укр., II, 1951, 92); Верба до акації віти схиляє (Криж., Калин. міст, 1940, 82); Схилила над нею [мережкою] дівчина важку голову (Мирний, І, 1949, 327); Теплий вітрець.. схилив до землі білі келехи ромашок (Коз., Вибр., 1947, 75); Сотнями йдуть холмські полки, оголені мечі схилили дружинники на праве плече (Хижняк, Д. Галицький, 1958, 567).

Схиля́ти (схили́ти) го́лову (голо́вку) на гру́ди (на плече́) — нахиляти голову так, щоб вона торкалась чиїх-небудь грудей, чийогось плеча. Вона схилила головку на материне плече і перебирає в неї на шиї дукати (П. Куліш, Вибр., 1969, 65); — Ой Юро, який ти добрий і смішний,повеселішала дівчина, притулила свій перший подарунок і точнісінько, як і всі дівчата, схилила йому голову на груди (Стельмах, II, 1962, 364);

Схиля́ти (схили́ти) колі́на — опускатися, ставати на коліна. Латники, що вартували біля брами, побачили, як чернець схилив коліна, звів очі до неба і став молитися (Рибак, Переясл. Рада, 1953, 112).

◊ Не схиля́ти (не схили́ти) голови́ (голі́в, чола́, чол, ши́ї) перед ким — чим, рідше кому, чому — не визнавати себе переможеним, не здаватися кому-, чому-не-будь. Вони не схилять перед катом чол, продажних шкур немає в їхнім стані (Сос., І, 1957, 479); Міста і села всієї України не схилили голови перед загарбниками. Партизани і підпільники вступають у жорстоку боротьбу з ворогом (Д. Бедзик, Плем’я.., 1958, 6); — Перед султаном не склонимось ми, Шиї не схилим магнатам, З рідними будемо жити людьми, З другом і братом! (Рильський, III, 1961, 174); Не схиля́ти (не схили́ти) пра́пора (збро́ї) — не здаватися кому-, чому-небудь; не визнавати себе переможеним. — Слава, честь більшовику, що в своєму у полку він прапора не схиляв, нас від пана визволяв! (Тич., І, 1957, 184); Хоробрий зброї не схиля, Вперед іде на битв дороги (Ус., Лави.., 1948, 109); Схиля́ти (схили́ти) го́лову (го́лови) перед ким — чим і без додатка: а) виявляти шанобливе ставлення до кого-, чого-небудь, віддавати шану комусь, чомусь, перев. опускаючи голову. Побачивши забитих, Гамалія зупиняється і пильно вглядається в кожне обличчя, щось тихо шепочучи сам до себе. Перед кожним героєм зупиняється і схиляє в жалобі сиву голову (Тют., Вир, 1964, 542); Схиляю голову свою. Кладу букет веселих квітів Над прахом тих, хто у бою Завоював нам право жити (Нех., Ростіть.., 1947, 64); Тут [в Арджанті] кожен приїжджий схиляє голову перед талантом великого індійського народу (Минко, Намасте.., 1957, 24); Всі запорожці скинули шапки і шанобливо схилили голови. Кошовий говорив тихо: він давав накази (Довж., І, 1958, 238); — Вшануймо його світлу пам’ять мовчанням! Цілу хвилину на майдані панувала глибока тиша. Тисячі людей схилили голови (Головко, II, 1957, 628); б) опускати голову, вітаючись з ким-небудь. То був справник, слідователь [слідчий], стряпчий. Кріпаки при їх проїзді, низько схиляючи голови, здоровкалися (Мирний, IV, 1955, 195); — Доброго здоров’я князеві!тихо промовила Гризельда й ледве схилила свою важку од русих кіс голову (Н.-Лев., VII, 1966, 47); в) підкорятися кому-, чому-небудь; погоджуватися з кимсь, чимсь. [Мартіан:] Ні, Валенте, не з послуху сліпого я прошу тебе скоритися братерській волі. Брат Ізоген довів так безперечно потребу жертви, що і сам я мусив схилити голову (Л. Укр., III, 1952, 301); Схиля́ти (схили́ти) чоло́ (ши́ю) перед ким — чим, рідше кому — чому: а) визнавати себе переможеним, погоджуватися, примирятися з кимсь, чимсь. [Хвора:] Образу я сльозами зустрічала І перед кривдою схиляла я чоло, Коли вона на мене наступала (Л. Укр., І, 1951, 119); б) виявляти шанобливе ставлення, шанобливу повагу до кого-, чого-небудь. Тогочасний читач, добре знаючи суспільно-політичні обставини, в яких виникла пушкінська «Туча», низько схиляв чоло перед глибиною думки, благородством серця і громадянською сміливістю поета (Рильський, Веч. розмови, 1964, 28).

2. перен. Навертати, спрямовувати, приваблювати до кого-, чого-небудь. Я, шукаючи кохання, У тузі вирішив востаннє Наїну чарами схилить (Пушкін, Руслан і Людм., перекл. Терещенка, 1949, 21); Він схиляв кожного до себе своєю лагідною вдачею і вмінням на диво швидко зав’язувати з новою людиною дружелюбні відносини (Збан., Ліс. красуня, 1955, 109); Дурень! Не знав він того, що схилити її [Афіну] вже не вдасться.. Боги так швидко думок не міняють (Гомер, Одіссея, перекл. Б. Тена, 1963, 61); // до чого. Викликати певний настрій, бажання робити те, що названо в додатку. Холодна гірська ніч на чужині мимоволі схиляла до інтимності (Гончар, III, 1959, 82); У невеличкому залі Дворянського зібрання їх [делегатів] зібралося сто двадцять п’ять. Саме місце зборів схиляло до невеселих жартів та похмурих дотепів (Смолич, Реве та стогне.., 1960, 578).

Схили́ти се́рце до кого — прихильно поставитися до кого-небудь. Таки частесенько здається,.. Що мир, лукавий, як дівча, Цього на людях уквітча, А серце схилить до другого, Пригорне потай дорогого,І хто всю душу віддає — В кайдани зрадно закує (Граб., І, 1959, 87).

3. до чого і рідко у що, з інфін., перен. Переконувати, умовляти, примушувати робити що-небудь, погоджуватися на щось. Побував він і на Дунаї, був учасником Молдавського походу, схиляв буджацьких нападників-татар у підданство Росії (Полт., Дит. Гоголя, 1954, 5); Кінчилась ця розмова тим, що Ярош пообіцяв Байді свою допомогу — будь-що схилити і Миронця, і правління артілі до механізації ферм (Д. Бедзик, Серце.., 1961, 16); Попи до послуху схиляли Своїх обідраних братів (Гірник, Стартують.., 1963, 25).

4. із запереч, н е, перев. док., перен. Перемогти, підкорити кого-, що-небудь. Не схилить утома і голод-біда. Тепер він свідомий червоний солдат (Сос., І, 1957, 331); Зросли ми — дужа силаНас Жовтень колихав; Того ніхто не схилить, Хто з нами поряд став (Ус., Лави.., 1948, 11); Духа твого ніхто не міг схилить (Павл., Бистрина, 1959, 166).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 9. — С. 883.

Схиляти, ля́ю, єш, сов. в. схилити, лю, лиш, гл. Склонять, склонить, наклонять, наклонить. А сам схилив головоньку, сльози проливає. Мет. 77.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 238.

схиляти Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
to persuadeсклонять

схиляти Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
skhyliatyskhyliatyskhylyaty

схиляти Рід - дієслово, недоконаний вид

схиляти Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особасхиляюсхиляємо
2 особасхиляєшсхиляєте
3 особасхиляєсхиляють
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особасхилятимусхилятимемо
2 особасхилятимешсхилятимете
3 особасхилятимесхилятимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідсхилявсхиляли
Жіночий рідсхиляла
Середній рідсхиляло
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа схиляймо
2 особасхиляйсхиляйте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній чассхиляючи
Минулий чассхилявши

схиляти Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
734

схиляти в англійській розкладці - c[bkznb

Цитати української літератури з використанням слова схиляти

"Вiн ввижався сам собi могутнiм велетнем, який повинен схиляти голову, щоб не зачепитись за зорi, йому здавалося, нiби вiн має таку силу, що одним натиском пальця може розчавити цiлу армiю зразу"Бабула Владимир - Планета трьох сонць

"Страшний Суд тощо звучали свято, зворушливо, бо ж зігріті були вогнем великої — якої ж і великої! — щирої, простої, але безмежної віри, перед якою не можна не схиляти голову з глибокою пошаною"Багряний Іван Павлович - Людина біжить над прірвою

"Мати схильність ще не означає схиляти голову"Загребельний Павло Архипович - Євпраксія

"Мовчки дивилася в його очі, цілим тілом нахилялася, щоб не схиляти голови й краще бачити його"Самчук Улас Олексійович - Волинь