СУМНИЙ

Значення сумний це

СУМНИ́Й, а́, е́.

1. Який сумує, відчуває сум; якого охопив сум; смутний, журний; протилежне веселий. Громада зібралась, як ніч, сумна; молодиці кричать, плачуть; а мати — як нежива ходить (Вовчок, І, 1955, 87); Петро, похнюпивши голову, сидить сумний-сумний (Гр., І, 1963, 252); Батько Оленки в тюрмі.. Оленка ходить сумна (Турч., Зорі.., 1950, 17); — Чого це ти, дочко, така сумна? Чи не болить що? (Тют., Вир, 1964, 510); // Схильний до суму, журби. Як його веселою бути, коли дрантя та лаття покриває молоде тіло?.. Не дивно, що сумна Килина вдалася (Мирний, IV, 1955, 249); Мій брат Олег, над всіх коханий, був хлопчик тихий і сумний (Сос., II, 1958, 363); // Який виражає сум, журбу; власт. людині, яка сумує. Мотря глянула на невісткуі чорні думки зникли, зразу збігли з сумного обличчя (Мирний, II, 1954, 249); Я не спускав ока з сумної постаті діда (Коцюб., II, 1955, 404); Входить Ольга, молода ще жінка, з блідим обличчям і сумними очима (Зар., Антеї, 1962, 207); Сумна усмішка; Сумний погляд; * Образно. Явір сумними вітами Журливо хилиться на яр (Манж., Тв., 1955, 94); // Пов’язаний із смертю, трауром; скорботний. Страшно і вдень їм сумних катафалків, чорної ризи, і ладану, й мар (Л. Укр., І, 1951, 249); Зустрічні хурщики, що везли з Полтави на Зіньків та Гадяч бочки з оселедцями, забачивши сумний поїзд, здіймали шапки (Тют., Вир, 1964, 153).

2. Сповнений, пройнятий сумом, тугою, журбою. Сумні Василеві оповідання навели на мою душу смуток та невеселі думи (Н.-Лев., VII, 1966, 286); Ні, я хочу крізь сльози сміятись, Серед лиха співати пісні, Без надії таки сподіватись, Жити хочу! Геть думи сумні! (Л. Укр., І, 1951, 41); Хтось чистим, хорошим, високим голосом почав стару, як світ, сумну, як людська доля, давню солдатську пісню (Тют., Вир, 1964, 281); // у знач. ім. сумна́, но́ї, ж. Журлива пісня. Увечері, смерком уже, вертаються з панщини люди потомлені і варом сонячним, і тяжкою працею; всі мовчать — хіба який зітхне важко або заспіває сумної, сумної стиха… (Вовчок, І, 1955, 110); Оксана.. співала тільки сумних, виливаючи у них своє безталання (Іщук, Вербівчани, 1961, 35); // Який минає, проходить у журбі; тяжкий, безрадісний. Настали сумні, довгі вечори (Н.-Лев., III, 1956, 360); — Заспівай, братику. Дуже гарні твої пісні. В душі од них теплішає, і життя тоді вдається не таким сумним (Тулуб, В степу.., 1964, 237).

3. Який викликає, навіває сум. Каганчик освітив сумну хату (Мирний, III, 1954, 53); Сумна та непривітна картина була перед очима в Семена: справа і зліва, скільки оком захопиш, чорніли свіжою ріллею зорані на зяблю гори, а в ярах та видолинках було ще чорніше, ще сумніше… (Коцюб., І, 1955, 96); Не бійтесь заглядати у словник: Це пишний яр, а не сумне провалля (Рильський, III, 1961, 211).

4. Вартий співчуття, жалю. Рій згадок.. про.. щасливу або сумну долю спільних знайомих тихо бринів у хаті (Коцюб., І, 1955, 318); Чимало смішних рис надарував Карпенко-Карий своєму Мартинові Борулі, смішно-сумна історія якого була, як кажуть, історією самого батька братів Тобілевичів (Рильський, III, 1956, 342); Сумний випадок; Сумний урок минулого; // Який завдає досади; прикрий. — Мушу поділитися з вами сумним спостереженням, що наша хазяйка пеклом дише на нас (Коцюб., І, 1955, 200); Сумна звістка засмутила слободу: церковний синедріон оголосив Федора Петровича антихристом! (Ковінька, Кутя.., 1960, 11); // Непривабливий; жалюгідний. Бачачи сумний стан їх костюмів і їх босі ноги,.. чесний чоловік пішов із ними просто на торг і покупував їм дешеві чоботи й убрання (Фр., VI, 1951, 200); З доповідей з місць картина постала не така вже й сумна (Головко, II, 1957, 431); // Недобрий; нікчемний. О діти Німеччини!.. Скільки загинуло умів, роботящих рук у розквіті сил!.. Сумна слава… В середині XX століття, коли все уже є, щоб перетворити всю землю в рай,.. що зробили з Європою ваші загиблі батьки, які були отруєні мертвою ідеєю фашизму?! (Довж., І, 1958, 360).

◊ Сумно́ї па́м’яті див. па́м’ять.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 9. — С. 839.

Сумний, а, е. Печальный, грустный. Тяжко сумна душа моя. Єв. Мр. XIV. 34. Слухаючи такі речі, зробиться сумною і на яку часину посмирніша. Стор. МПр. 153., Ум. Сумненький, сумнесенький.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 229.

сумний Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
sadпечальный

сумний Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
sumnyisumnyisumnyy

сумний Рід - прикметник

сумний Словоформи слова

Називнийсумнийсумнасумнесумні
Родовийсумногосумноїсумногосумних
Давальнийсумномусумнійсумномусумним
Знахіднийсумний, сумногосумнусумнесумні, сумних
Оруднийсумнимсумноюсумнимсумними
Місцевийна/у сумному, сумнімна/у сумнійна/у сумному, сумнімна/у сумних

сумний Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
624

сумний в англійській розкладці - cevybq

Цитати української літератури з використанням слова сумний

"І вікна биті в йому, перебиті, і дах латаний, перелатаний, і сам він увесь такий закурений, обідраний, сумний…"Васильченко Степан Васильович - Приблуда

"Ще через день після, того, коли Богун сидів у своїй хаті сумний та замислений, до нього увійшла Астара."Кащенко Адріан Феофанович - Борці за правду

"Пiвень, як i попередньо, був сумний, похнюплений, i дивився кудись межи вуха скакуновi"Логвин Юрий - Слiди на плинфi

"Грек був такий сумний, що, хоч запала ніч і Мемет кликав його в кав’ярню, не пішов у село і лишивсь на березі"Коцюбинський Михайло Михайлович - На камені

"Привид ставав перед нею, сумний i докiрливий, - двi жарини очей пропiкали душу.."Кашин Владимир - Кривавий блиск алмазiв

"Iнодi мовчання - сумний реквiсм по незворотнiй втратi"Ячейкин Юрий - Слiдство веде прокуратор

"Сумний дядько зиркає на нього й посміхається:"Винниченко Володимир Кирилович - Хто ворог?

"Гей, Хома, чого ти сидиш такий сумний та невеселий? Кров уже не тече"Андрухович Юрій Ігорович - Рекреації

"Гриня нерухомо сидiв у куточку, весь наїжачений i дуже сумний"Костецкий Анатолий - Постукай у моє вiкно

"Тому-то Дмитрик був сумний"Коцюбинський Михайло Михайлович - Маленький грішник