СТИГНУТИ

Значення стигнути це

СТИ́ГНУТИ1, ну, неш; мин. ч. стиг і сти́гнув, ла, ло; недок.

1. Ставати, робитися спілим, дозрілим (про фрукти, овочі, злаки і т. ін.). — Я пам’ятаю, тоді саме цвіли абрикоси, а тепер вони вже починають стигнути,почав Ломницький (Н.-Лев., VI, 1966, 44); Спіють яблука і зріс виноград, стигнуть сливи золотисті (Тер., Щедра земля, 1956, 31); На колгоспівському полі Стигнуть колосочки… (Бойко, Ростіть.., 1959, 21).

2. перен. Поступово наближатися, надходити, розповсюджуватися. Під піччю сюрчав цвіркун, за хатою стигла червнева тиша, і нічого не тривожило її (Тют., Вир, 1964, 267); Вона, прогаявши.. цілісінький день, прокинулася аж тоді, коли в кімнаті і за вікнами стигли каламутні осінні сутінки (Коз., Листи.., 1967, 203).

СТИ́ГНУТИ2, ну, неш; мин. ч. стиг і сти́гнув, ла, ло; недок.

1. Втрачаючи тепло, ставати, робитися холодним, холоднішим; застигати. [Явдоха:] Тату! Тату! Борщ давно вже на столі стигне (Мирний, V, 1955, 141); Коли копають картоплю, стигне вода в криниці, Рівно й спокійно дише натомлена з праці земля (Рильський, III, 1961, 196).

2. Охолоджуючись, твердіти, згущуватися, перетворюватися на лід. Терешко весь онімів, застиг, як стигне на морозі вода, й боявся пропустити хоч одно слово (Епік, Тв., 1958, 420).

3. перен. Переставати рухатися, ворушитися, коливатися і т. ін. За Николою щось шелестить у кущах виразнісінько, але він стигне в чеканні цілий і очей своїх з Костя не зводить (Козл., Ю. Крук, 1950, 86); Там, удалині, Де стигнуть дерева однаково ставні, Трамвай трамваєві одгукується в риму (Рильський, І, 1960, 274); Серед вічно живих мерехтливих хвиль моря тільки судно їхнє з покривленими щоглами стигне в непорушності (Гончар, Тронка, 1963, 254); // Зупинятися, ставати нерухомим (про очі). [Борис:] Що це з нею? Оксано, Оксаночко!.. Стигнуть очі, холонуть руки, серце не б’ється!.. (Кроп., І, 1958, 438); // Бути який-небудь час незмінним (про почуття). Стигне в серці чорна туга, ніби на припоні, перекочуються хвилі, сині і солоні! (Голов., Осінь.., 1938, 22); Зігфрід дивився на нього розширеними очима і не впізнавав, наче оце вперше у житті бачив цього зовсім чужого йому чоловіка. І в очах його стиг якийсь неприродний, крижаний жах (Коз., Листи.., 1967, 196).

◊ Се́рце сти́гне: а) хто-небудь заспокоюється після гніву, роздратування і т. ін. Вона устала така веселенька, хоч і вчора її лаяно, та дитяче серце скоро стигне, обра́зи швидко холонуть (Мирний, IV, 1955, 105); б) хто-небудь дуже хвилюється, переживає від переляку, жаху. Маруся похолола… Чула, як стигло серце. Незрозумілий, елементарний якийсь жах перетряс нею цілою (Хотк., II, 1966, 219).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 9. — С. 693.

Стигнути, гну, неш, гл.

1) Простывать, остывать. Чому ти борщу не їси? — Гарячий дуже, нехай стигне.

2) Застывать, застыть. Кров ллється, аж по землі стигне. Св. Л. 285.

3) Созрѣвать. Не чіпай же яблук, нехай собі стигнуть, то кращі будуть.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 203.

стигнути Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
stagnateстигнути

стигнути Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
styhnutystyhnutystyhnuty

стигнути Рід - дієслово, недоконаний вид

стигнути Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особастигнустигнемо
2 особастигнешстигнете
3 особастигнестигнуть
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особастигнутимустигнутимемо
2 особастигнутимешстигнутимете
3 особастигнутиместигнутимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідстигстигли
Жіночий рідстигла
Середній рідстигло
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа стигнімо
2 особастигнистигніть
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часстигнучи
Минулий часстигши

стигнути Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
835

стигнути в англійській розкладці - cnbuyenb

Цитати української літератури з використанням слова стигнути

"Сама інтеліґенція почала стигнути, соромливо озиратись і потихеньку приводити себе до пристойности"Винниченко Володимир Кирилович - Відродження Нації

"Вона тільки-тільки що стала розпускатися, як та рожева квітка вранці на зорі, стигнути й наливатися, як червонобокі яблука об спаса"Мирний Панас - Морозенко

"Я пам’ятаю, тоді саме цвіли абрикоси, а тепер вони вже починають стигнути,— почав Ломицький."Нечуй-Левицький Іван Семенович - Навіжена

"Але потім згодом її палке кохання почало стигнути, згасать, як згасає гаряче проміння сонця на заході; і самий вид красуня неначе все тонув у якомусь тумані, як тоне дивна фата моргана в степах"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Неоднаковими стежками