СТАТЕЧНИЙ

Значення статечний це

СТАТЕ́ЧНИЙ, а, е.

1. Розсудливо-серйозний, розважливий у вчинках; з позитивними якостями (про людину); поважний. Він знав Краньцовського за дуже статечного чоловіка (Март., Тв., 1954, 259); Як на свої роки Мишуня Бойченко був статечний юнак, з ним можна було радитися (Ю. Янов., II, 1954, 135); Головлікар добре знав, що його молодий колега завжди статечний і врівноважений (Десняк, II, 1955, 345); Потім Фанні запросила його обідати. Затишна, скромна квартира на Ліговці, статечні батьки, щебетлива сестричка Роза (М. Ол., Туди, де бій, 1971, 161); * Образно. Статечні граки діловито ходили по ріллі (Стельмах, На.. землі, 1949, 394); // Власт. розсудливо-серйозній, поважній людині, характерний для такої людини; сповнений гідності, поважності. Русевич прибрав статечного вигляду (Шовк., Інженери, 1948, 132); — Що ви там, надворі, поробляли, дядю? — Що поробляв? — мимоволі всміхнувсь Артем на Василькову не по літах статечну мову (Головко, А. Гармаш, 1971, 539).

2. Який справляє враження, привертає увагу своєю зовнішністю; показний. Статечний, з довгою сивою бородою, купець тримається поважно й спокійно (Коч., П’єси, 1951, 161); Мсьє Піко (його справжнє ім’я ніхто не міг вимовити) був статечна літня людина (Ю. Янов., II, 1954, 50); Маєвський — високий, літній, статечний інженер (Шовк., Інженери, 1956, 221); Хазяйка хати, літня, статечна козачка, притулившись до одвірка, спостерігає військових (Рибак, На світанку, 1940, 53).

3. Який має достаток; заможний. Не хотілось їм, статечним господарям, свою єдиначку-дитину за безхазяйка [бідняка] давати (Гр., І, 1963, 315); Майстер був людиною статечною, мав свій власний будинок, тримав корову й відгодовував кабана (Панч, II, 1956, 240); По ярмарку він ходить, грошима брязка, статечний такий господар, до всього прицінюється (Горд., II, 1959, 183); — Не шанували нікого вони із людей… Хто б не зайшов до них — злидень який чи людина статечна (Гомер, Одіссея, перекл. Б. Тена, 1963, 377); Тут приймали статечних гостей.., частували їх кавою та люльками, варенням та горіхами в меду (Тулуб, Людолови, І, 1957, 366); Один з чоловіків — статечний, видати, старший у валціоглянув усі вози — навіть лантухи перелічив і рушати знак подав (Головко, І, 1957, 306).

4. Немолодий, середнього віку; літній. Бійці, здебільшого вусаті, статечні чоловіки, загледівши офіцерів, зриваються на ноги і завмирають в готовності (Гончар, III, 1959, 24); У хаті Олександра Підіпригори зібралася близька й далека рідня: випроводжали в науку Юрка. З парубком поважно здоровкались статечні дядьки, оглядали його зі всіх боків, наказували шанувати батька-матір, не дерти носа перед людьми (Стельмах, II, 1962, 363); Олег — це батько. Але по правді він на «батька» зовсім не схожий. Батьки у дворі всі дорослі, статечні, а Олег просто довгоногий хлопець (Ів., Таємниця, 1959, 125).

5. Який справляє позитивне враження, відзначається порядністю; пристойний, добропорядний. Перший сватач був син статечної попівської родини. Родичі були раді його сватанню, і дівчина не мала що йому закинути (Кобр., Вибр., 1954, 7); Діда-математика замикали до кухні, звідки він мав тягати самовара на весільний стіл і вдавати з себе трактирного полового на гастролях у статечному домі (Ю. Янов., II, 1954, 90).

6. рідко. Який заслуговує поваги своїм значенням, достоїнством і т. ін. — Чи статечне таке діло, щоб громада сама на себе і податки взяла, і землю віддала? Цього ніколи не буде, цього не може бути (Мирний, ІІІ, 1954, 54).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 9. — С. 668.

Статечний, а, е. Постоянный, степенный, солидный, порядочный, благоразумный. Єсть багато людей і статечних, і значних, що залицяються на тебе. К. (ЗОЮР. II. 200). Сватай мене, козаченьку, я дівчина статечна. Чуб. V. 223. Маєш ти розум, маєш ти статечний. Грин. III. 672. Держися війська все середнього і козаченька все статечного. Лукаш. 88.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 200.

статечний Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
staidстепенный

статечний Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
statechnyistatechnyistatechnyy

статечний Рід - прикметник

статечний Словоформи слова

Називнийстатечнийстатечнастатечнестатечні
Родовийстатечногостатечноїстатечногостатечних
Давальнийстатечномустатечнійстатечномустатечним
Знахіднийстатечний, статечногостатечнустатечнестатечні, статечних
Оруднийстатечнимстатечноюстатечнимстатечними
Місцевийна/у статечному, статечнімна/у статечнійна/у статечному, статечнімна/у статечних

статечний Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
936

статечний в англійській розкладці - cnfntxybq

Цитати української літератури з використанням слова статечний

"Он вийшов статечний мiрошник, налягає грудьми на вирло, навертаючи млин за вiтром"Бережной Василий - Формула Космосу

"- Пробачте, - звернувся до неї статечний чоловiк, витираючи хусточкою розчервонiле обличчя"Бережной Василий - Селенiтка

"Бойчук, за своєю звичкою, трохи примружував очі, пильно уловлюючи всі найдрібніші деталі, хоча і йому було важко зберігати статечний вигляд, гупаючись головою о борт."Білий Дмитро Дмитрович - Басаврюк ХХ

"Гарний, статечний кінь… Рівний, як панна"Самчук Улас Олексійович - Волинь

"Диви, і бува ж таке на світі!» Та от почулося Сизове дуже красномовне: «Там дещо є», — і статечний Вертутій зірвався перший, затупотів у коридор, а далі в якусь галерею, де теж було темно і де вглибині м’яко горіло голубе, приглушене світло."Близнець Віктор Семенович - Земля світлячків

"Он вийшов статечний мірошник, налягає грудьми на вирло, навертаючи млин за вітром"Бережний Василь Павлович - Формула Космосу

"Він поважний, статечний, от якби наш дядько Касян, дай йому боже вік довгий"Чайковський Андрій Якович - Сагайдачний

"То був статечний довговусий козарлюга в синьому жупані, з шаблею при боці; гості звали його паном сотником"Іваничук Роман Іванович - Мальви (Яничари)

"Вiн був такий люб'язний, статечний, так спiвчував моєму горю.."Михановский Владимир - Оранжеве серце

"Вона відповіла також привітанням і насмішкувато знизу вгору глянула на Дороша: їй було дивно, що такий статечний чоловік серйозно вітається із такою дзигою, —як вона, і Орися погнала теля, озираючись, поглядаючи Дорошеві вслід"Тютюнник Григорій Михайлович - Вир