СПІДНІЙ

Значення спідній це

СПІ́ДНІЙ, я, є.

1. Який міститься внизу; нижній. Стіни церкви знадвору, зокола оббиті дощечками..: верхній рядок закриває спідній для захисту церкви од великих карпатських дощів (Н.-Лев., II, 1956, 401); Спідні галузки смерек, тонкі і посохлі, звисали додолу, як руда борода (Коцюб., II, 1955, 347); Марійка похапцем розрізала до спідньої шкуринки свіжоспечену хлібину (Стельмах, II, 1962, 235); Комендант прикусив спідню губу (Д. Бедзик, Дніпро.., 1951, 92).

Спі́дня кише́ня — кишеня, що міститься з внутрішнього боку одягу — піджака, пальта і т. ін. Давид мовчки й обережно сховав листа.. аж у спідню кишеню піджака (Головко, II, 1957, 124); Вихор розстебнув бушлат і вийняв з спідньої кишені потерту книжку (Кучер, Чорноморці, 1948, 41).

2. Який надягають під убрання (про білизну). З-під куцої гімнастьорки в сержанта виглядала охвістям спідня сорочка (Гончар, III, 1959, 8); Кум запалив недогарок і, як був, у самих спідніх штанях.. пройшов до плитки (Хор., Незакінч. політ, 1960, 74); Вона вишила.. на всій його спідній білизні монограми (Гашек, Пригоди.. Швейка, перекл. Масляка, 1958, 158); // у знач. ім. спі́днє, нього, с. Білизна, яку надягають під убрання. Вночі люди залишались у самому тільки спідньому, спали неспокійно, обливалися потом (Збан., Єдина, 1959, 220); // у знач. ім. спі́дні, ніх, мн. Підштанки, кальсони. Звелів [полковник] двірському кравцеві та шевцеві обшить мене. Пошили мені.. скількись сорочок та спідніх, чоботи, картуз, жилетку і штани (Збірник про Кроп., 1955, 7); Явтушок дістав десь циганську голку.. й, сховавшись під возом у самих спідніх, лагодив собі верхні штани (Земляк, Лебедина зграя, 1971, 101).

Спі́дня спідни́ця — спідниця, яку надягають під убрання. — Няня, давайте чорну спідницю!.. Стійте, стійте, дайте перше спідню, червону, шовкову спідницю, бо я не знайду (Л. Укр., III, 1952, 603).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 9. — С. 524.

Спідній, я, є. Нижній, исподній. Рудч. Ск. І. 4. Фе! сказала Катерина, закопиливши спідню губу. Левиц. Пов. 143. Спідня щелепа. Спідня одежа.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 177.

спідній Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
lowerнижнем

спідній Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
spidniispidniispidniy

спідній Рід - прикметник

спідній Словоформи слова

Називнийспіднійспідняспіднєспідні
Родовийспідньогоспідньоїспідньогоспідніх
Давальнийспідньомуспіднійспідньомуспіднім
Знахіднийспідній, спідньогоспіднюспіднєспідні, спідніх
Оруднийспіднімспідньоюспіднімспідніми
Місцевийна/у спідньому, спіднімна/у спіднійна/у спідньому, спіднімна/у спідніх

спідній Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
725

спідній в англійській розкладці - cgslysq

Цитати української літератури з використанням слова спідній

"Федора тільки мишка забігала на спідній губі та од ляку перекосилися очі."Мирний Панас - Лихо давнє й сьогочасне

"Той жмуток тридцяток, п’ятнадцять червоних цупких папірців, що дав йому аптекар, як поховали дядька Кирила, лежав у нього в спідній кишені діжурки"Тютюнник Григір Михайлович - Климко

"Вона додивилась, що губи були повні, що на спідній губі була малесенька ямочка саме посередині"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Хмари

"Прокинувшись уже геть за північ, Козаков побачив, що Черниш сидить біля нього у білій спідній сорочці, — роздягнений він був зовсім як хлопчак, — і занепокоєно оглядається на всі боки."Гончар Олесь Терентійович - Прапороносці