СПОВІДАТИ

Значення сповідати це

СПОВІДА́ТИ, а́ю, а́єш, недок., перех.

1. церк. Здійснювати обряд сповіді, вислуховувати чиїсь покаяння в гріхах і відпускати їх. Ой узяли безталанну, Закували у кайдани, Сповідали, причащали (Шевч., II, 1963, 104); — Певно, хтось на селі нагло заслаб, та це мене кличуть сповідати та причащати слабого (Н.-Лев., IV, 1956, 111); Увечері, після служби, отець Сидір сповідав півчих (Донч., III, 1956, 124).

2. Розповідати на сповіді про свої гріхи. [Матушка гуменя:] Тяжко людям, гірко їх дітям,ні перед ким свої гріхи сповідати (Мирний, V, 1955, 74); Раз задумав циганчук Гріхи сповідати. Іде просто до попа (Рудан., Тв., 1959, 261); Тяжко бити поклони перед іконами тому, хто вважає їх просто за мальовані дошки, тяжко сповідати гріхи попові, уважаючи його за гіршого грішника, ніж сам (Л. Укр., VIII, 1965, 191).

3. перен., розм. Примушувати відверто признатися в чому-небудь, розповісти про щось. — Чого це ти неначе сповідаєш нас? Наші бурлаки ніколи не сповідають нас,сказала Марія, присовуючись ближче до Михалчевського (Н.-Лев., II, 1956, 133); [Дюсенбаєв:] Наш полк висадився в цьому районі десантом. Ми пішли в розвідку і надибали одного суб’єкта.. Почали його сповідати — він і розказав про все (Лев., Драми.., 1967, 131); // Лаяти кого-небудь, вичитувати комусь. Вона йому вичитувала, вона його сповідала, вона кропила його, .. садила чортами так обережно, так делікатно, як тільки можна було в неділю, по службі божій (Коцюб., II, 1955, 11); Іван Антонович довго й нудно пробирав свого лейтенанта. Він любив сповідати молодих (Гончар, III, 1959, 279); Скликав голова колгоспу збори. Почали сповідати Клима (Є. Кравч., Бувальщина, 1961, 95); // жарт. Бити, шмагати кого-небудь. Сповідали Іллюху від п’ят до уха (Номис, 1864, № 4011).

4. рідко. То саме, що спові́дувати. У стародавній Русі була створена значна релігійна література, в тому числі полемічна, спрямована проти інших вірувань. Відомо, що у Києві відбувалися релігійні диспути між київськими.. ченцями та іноземцями, які тут проживали і сповідали іншу релігію (Нариси стар. іст. УРСР, 1957, 504).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 9. — С. 549.

Сповідати, да́ю, єш, гл. Исповѣдывать: а) — кого́. Піп сповідає вже останнього, б) — що. Той молиться, сповідає гріхи перед братом. Шевч.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 180.

сповідати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
to practiceисповедовать

сповідати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
spovidatyspovidatyspovidaty

сповідати Рід - дієслово, недоконаний вид

сповідати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особасповідаюсповідаємо
2 особасповідаєшсповідаєте
3 особасповідаєсповідають
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особасповідатимусповідатимемо
2 особасповідатимешсповідатимете
3 особасповідатимесповідатимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідсповідавсповідали
Жіночий рідсповідала
Середній рідсповідало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа сповідаймо
2 особасповідайсповідайте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній чассповідаючи
Минулий чассповідавши

сповідати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
945

сповідати в англійській розкладці - cgjdslfnb

Цитати української літератури з використанням слова сповідати

"Тільки що семигорці застукотіли чобітьми по залізному помості, священик покинув сповідати якусь бабу, обернувся, махнув до баби Палажки рукою і крикнув на всю церкву:"Нечуй-Левицький Іван - Кайдашева сім’я

"Я буду сповідати в’язня, дак, може, таке почуєш, що лучче б тобі на сей час позакладало."Куліш Пантелеймон Олександрович - Чорна Рада

"Зрадник піп Бабчинський запалав мадярським патріотизмом і приказував: — "Вішайте, вішайте! Не бійтеся, що не встигну сповідати"."Самчук Улас Олексійович - Гори говорять!

"Плутатись в якійсь мікенській культурі — і справді треба сповідати інтуїтивізм"Хвильовий Микола - Україна чи Малоросія?

"Потім, коли вийшов священик, Кметь подивився на нього й подумав: «і цей піп буде сповідати мене?» І не вірилось, що саме цей, бо ніяк не в’язалась гладка велетенська попова постать із таїнством сповіді"Хвильовий Микола - Злочин

"Тому мати знов журу має — йому треба перший раз іти до сповіді і гріхи свої сповідати"Самчук Улас Олексійович - Волинь

"Балабуха пішов когось сповідати"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Старосвітські батюшки та матушки

"Тільки що семигорці застукотіли чобітьми по залізному помості, священик покинув сповідати якусь бабу, обернувся, махнув до баби Палажки рукою і крикнув на всю церкву:"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Кайдашева сім’я

"— Я не збираюся вас сповідати."Білий Дмитро Дмитрович - Басаврюк ХХ

"Що ж то за чудо, що твої латинники виказують згоду по всіх країнах, коли правди дошукуватись і сповідати не сміють"Вишенський Іван - Короткослівна відповідь Феодула…