СКІК

Значення скік це

СКІК1, ско́ку, ч.

1. Те саме, що стрибо́к 1, 4. Скакав [Василько] на лівій нозі.., а за кожним скоком викрикував: «Гоп!, гоп! гоп!» (Март., Тв., 1954, 247); З густої конюшини, потопаючи в ній по вушка, полохливо вистрибував високими скоками заєць (Коб., III, 1956, 469); Одним зручним скоком Соломія опинилась на березі (Коцюб., І, 1955, 337); Ведмідь скакав, і снігова пустеля від скоків тих стогнала і гула (Др.-Хмара, Вибр., 1969, 75); Щось проговорив [легінь] до Марусі і в два скоки щез між смереками (Хотк., II, 1966, 53).

◊ На гороб’я́чий (гороби́ний) скік — те саме, що На за́ячий скік (див. за́ячий). Зсунулася [скеля] на гороб’ячий скік (Сміл., Сад, 1952, 23); Знали [козаки], що саме на Спиридона сонце підвищується на горобиний скік, повертає на літо (Панч, Гомон. Україна, 1954, 223); На за́ячий скік див. за́ячий.

2. Швидкий рух стрибками. Звір з повного скоку звалився на бік, закосив ногами, запінився (Загреб., Диво, 1968, 504).

3. перен., заст. Стрибок (у 2 знач.). Почала Целя розуміти.. часті і наглі зміни в її гуморі, незрозумілу дражливість, безпричинові [безпричинні] скоки від сміху до сліз (Фр., II, 1950, 318); Дивними зворотами простих фраз, неясними скоками примітивної фантазії розкривала [стара жінка].. весь біль гірського життя і всю радість його (Хотк., II, 1966, 17).

4. Танець з підскоками. Всюди скоки та музики (Сл. Гр.); Дід Андрій узяв бандуру, заграв до скоку (Кач., Вибр., 1953, 105); // Певний ритмічний рух у танці. Зробила [Христина] кілька скоків козачки легенько, плавко й граціозно (Н.-Лев., VI, 1966, 9).

5. звичайно мн., діал. Пороги. А Черемуш [Черемош] дикий, як біс!.. А Черемуш, братя [браття], по скоках Розбиту дарабу поніс (Федьк., І, 1960, 439); Досвідчений керманич.. зна.. всі скоки у воді, о які розбитися може дараба (Сл. Гр.).

СКІК2. Уживається як присудок за знач. скі́кну́ти. Крик почув Рябко і вмить Рятувати курку мчить. Лис злякався — скік з драбини (Стельмах, V, 1963, 375); Коли — зирк! — вискочила ласочка з земляної нори з відерцем в руках, та скік у кружало верб, до копанки! (Мирний, І, 1949, 179); Наша кішка — в ліжко скік! До Мариночки під бік (Забіла, Веселим малюкам, 1959, 18); Діти віточки побрали, Ведмедика ганяти стали. Ведмедик хитрий скік та скік, Туди-сюди і, сміючись, утік (Гл., Вибр., 1951, 152); Твардовський сумує. Скік в стремена, давай драла… (Г.-Арт., Байки.., 1958, 72).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 9. — С. 268.

Скік II, ско́ку, м.

1) Скачокъ, прыжокъ. Да високі скоки в сороки. Р. Макс. То скоком, то боком. Ном. № 11849. На новий, рік прибавилось дня на заячий скік. Ном., стр. 12, № 513.

2) Танецъ. Ой гвалт, не до скоку! Грин. ІІІ. 159. Чаще во мн. ч. Всюди скоки та музики. ЗОЮР. І. 121.

3) мн. Ноги у зайца. Вх. Пч. ІІ. 6.

4) мн. Торчащіе изъ воды камни. Шух. І. 181. Пороги въ рѣкѣ. Шух. І. 81. Досвідчений керманич… зна…. всі скоки у воді, о які розбитися може дараба. Шух. І. 183.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 135.

скік Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
Skokскок

скік Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
skikskikskik

скік Рід - іменник, чоловічий рід, неістота

скік Словоформи слова

Називнийскікскоки
Родовийскокускоків
Давальнийскокові, скокускокам
Знахіднийскікскоки
Оруднийскокомскоками
Місцевийна/у скокуна/у скоках
Кличнийскокускоки

скік Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
413

скік в англійській розкладці - crsr

Цитати української літератури з використанням слова скік

"Ведмедик хитрий скік та скік,"Глібов Леонід Іванович - Ведмедик

"А я скік на коники та шусть у Київ на біговище або в Шато на гулянку!» — думав Михайло Кирикович, торкаючи навіщось сухорлявими довгими пальцями то одну чудернацьку довбанку, то другу."Нечуй-Левицький Іван Семенович - Неоднаковими стежками

"Різкий плижок, зухвалий скік,"Бажан Микола Платонович - Елегія атракціонів

"Скік убік, скік назад — і вп’ять кулаком"Гончар Олесь Терентійович - Крапля крові

"— Прийшов, хлопці, Новий рік — побільшає день на заячий скік, — каже господар підбадьорливо"Гончар Олесь Терентійович - Твоя зоря

"Певне — щастя… З ним треба делікатно, бо воно ж, як ляклива білочка: скік — і втече…"Бережний Василь Павлович - Археоскрипт

"А шпачок скік за Хапка, та з-поза Хапка:"Вовчок Марко - Як Хапко солоду відрікся

"Коли це гілка під ним задрижала, Дем’янко оглянувся — Неїжмедиха суне за ним! Дем’янко скік на гілку сусідньої сосни! Майже тієї миті та, на якій він щойно був, одчахнудася і… Неїжмедиха шугнула вниз, як мішок з глиною."Бережний Василь Павлович - ДЕМ’ЯНКО ДЕРЕВ’ЯНКО, або ПРИГОДИ ЕЛЕКТРОННОГО ХЛОПЧИКА