СКОРИЙ

Значення скорий це

СКО́РИЙ, а, е.

1. Який швидко рухається; швидкий. В хаті стало тихо.. Нараз обізвалися, вдаряючи об шибки, грубі й скорі каплі дощу (Коб., III, 1956, 227); Рвуться вдаль за вітром скорим кущі і трави на землі (Перв., II, 1948, 65); Немов вітри, вируйте хвилі скорі, до вас одних, до вас подібний я (Сос., II, 1958, 109); // Який проходить, відбувається у швидкому темпі. Пані наша.. з себе була висока, огрядна, говірки скорої, гучної (Вовчок, І, 1955, 258); Скора хода розварила його лице, облила потом (Мирний, І, 1954, 284); Сонце тим часом підбилося ген високо, і навіть скорий рух автомашини не здатний був перемогти його палючих променів (Смолич, І, 1958, 45).

Піти́ (ви́йти і т. ін.) ско́рою ходо́ю — піти, вийти і т. ін. швидко, не затримуючись. Піднявшись, скорою ходою пішов [Андрійко] до клуні (Коцюб., І, 1955, 443); Уперед вийшов Петро скорою ходою, а за ним пхається нерадо Семен (Март., Тв., 1954, 122); Ско́рий по́їзд, розм.— пасажирський поїзд, який рухається з підвищеною швидкістю, без зупинок на маленьких станціях. До перону прискочив скорий поїзд і через хвилину помчав далі (Ле, Міжгір’я, 1953, 359); 3 окриленим серцем летів я в столицю У поїзді скорім крізь луки й бори (Бичко, Вогнище, 1959, 15); Ско́рим ма́ршем пройти́ (діста́тися і т. ін.) за менший строк, ніж належить, пройти, дістатися і т. ін. Звідти уся банда мала скорим маршем, верхами дістатися до Косова і вдарити несподівано (Хотк., II, 1966, 233); Скорим маршем пройшла їзда на свіжих семиградських конях (Ле, Україна, 1940, 173).

2. Який здійснюється, провадиться швидко, без затримки, в короткий проміжок часу. Де руки й охота, там скора робота (Укр.. присл.., 1955, 81); Какора.. штурхнув [Сивоока] під бік, але відразу й відскочив, остерігаючись скорої здачі (Загреб., Диво, 1968, 186); // Який повинен з’явитися, відбутися, статися через короткий проміжок часу, незабаром. Потім мені ворожили. Мені випало скоре багатство, лист і дорога (Коцюб., II, 1955, 247); Тільки й розмови було [у селі] про скорий князів приїзд (Хотк., І, 1966, 95); Не ототожнюйте гітлеризм з німецьким народом! Не ототожнюйте скору безславну загибель гітлеризму з долею Німеччини! (Довж., III, 1960, 34).

У (в) ско́рому ча́сі; У (в) ско́рий час — незабаром, швидко. Перші [1917 р.] звістки про революцію в Петрограді були одержані на Україні 27 лютого і в скорому часі розійшлися по всій її території, викликавши величезне політичне піднесення трудящих (Ком. Укр., 2, 1967, 30); [Василько (твердо):] Гадаю, в скорий час я повернусь; Бо я не злодій, не убив нікого, Чого ж тримати стали б там мене? (Крот., Вибр., 1959, 568).

◊ До ско́рого поба́чення див. поба́чення; На ско́ру ру́ку див. рука́; Ско́рим по́глядом окида́ти (оки́нути) — те саме, що Диви́тися (гля́нути і т. ін.) би́стрим о́ком (див. би́стрий). — Що ж тобі за лихо таке?.. — Багато, Грицьку, розказувати…— ще раз зітхнувши, одмовив Чіпка й скорим поглядом окинув хату (Мирний, II, 1954, 168).

3. розм. Бистрий, швидкий у своїх діях, рішеннях і т. ін.; моторний, спритний. Андрійко скорий був, палкий, як іскра (Вовчок, І, 1955, 275); Він сидів.. тихо.., а вона, легка та скора, знай крутилася коло його (Мирний, III, 1954, 279); — Наглядай як слід в коморі, Бо ті Миші красти скорі (Фр., XII, 1953, 34); // у знач. ім. ско́рий, рого, ч., розм. Той, хто швидко, вправно працює. Лінивому горб на животі, а скорому на плечах (Укр.. присл.., 1955, 192); // до чого. Охочий, прихильний до чого-небудь. Катруся була завжди скора до сміху й жартів (Кобр., Вибр., 1954, 127).

◊ Ско́рий на бігу́ — який швидко бігає. Камилла страшна войовниця І знахурка, і чарівниця, І скора на бігу була (Котл., І, 1952, 197); Ско́рий на ру́ку див. рука́.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 9. — С. 298.

Скорий, а, е. См. Скор.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 140.

скорий Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
soonскорый

скорий Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
skoryiskoryiskoryy

скорий Рід - прикметник

скорий Словоформи слова

Називнийскорийскораскорескорі
Родовийскорогоскороїскорогоскорих
Давальнийскоромускорійскоромускорим
Знахіднийскорий, скорогоскорускорескорі, скорих
Оруднийскоримскороюскоримскорими
Місцевийна/у скорому, скорімна/у скорійна/у скорому, скорімна/у скорих

скорий Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
624

скорий в англійській розкладці - crjhbq

Цитати української літератури з використанням слова скорий

"Нараз скорий блискавичний рух Нестора, а в слідуючій хвилі по тім і тріумфуючий оклик:"Кобилянська Ольга Юліанівна - Через кладку

"Андрійко скорий був, палкий, як іскра, — то, було, тричі на день і більш посвариться з дітьми на улиці, а то й поб’ється за яку пустоту."Вовчок Марко - Два сини

"Миколаю-угоднику, скорий помочнику, святий Юрію, святий Григорію на білому коні, на білому сідлі, покарайте його своєю десницею, щоб не їв він тієї морковочки, та бодай його пранці та болячки з’їли, та бодай його шашіль поточила…"Довженко Олександр Петрович - Зачарована Десна

"Зрідка стиха підходить "скорий ""Багряний Іван Павлович - Мадонна

"— Та то тільки він бігати скорий"Мирний Панас - Повія

"Раду, певно, також, хоча і який мстивий та скорий в учинках, не посміє їй заподіяти лиха"Кобилянська Ольга Юліанівна - В неділю рано зілля копала...

"— І дай-бо здоровля, куме! — Хоча відомо, що Матвій чоловік «трезвий» і до чарки не скорий"Самчук Улас Олексійович - Волинь