СЕКРЕТАР

Значення секретар це

СЕКРЕТА́Р1, я́, ч.

1. Службовець, який відповідає за діловодство установи, організації тощо. Повернувся [Шавкун] за порадою до свого давнього приятеля Чижика, секретаря в суді (Мирний, І, 1949, 384); // Особа, що веде ділове листування окремої людини. «Пишу я — Майк. Тебе, тату, не застав дома. Ти вийшов кудись розхвильований, як сказав мені твій старий секретар» (Ю. Янов., II, 1958, 61); * Образно. Моя пам’ять, той нерозлучний секретар мій, вже записує і цю безвладність тіла серед цвіту яблунь, і гру світла (Коцюб., І, 1955, 420).

Губе́рнський секрета́р — у дореволюційній Росії — цивільний чин дванадцятого класу; Держа́вний секрета́р — назва міністра закордонних справ у США; Коле́зький секрета́р — у дореволюційній Росії цивільний чин десятого класу.

2. Особа, що веде протокол зборів, засідання і т. ін. Майор Воронцов зібрав комуністів і комсомольців.. Не обирали голови й секретаря, не писали протоколів, не складали резолюцій. Часу для цього не було, групи мали ось-ось виступати (Гончар, III, 1959, 96).

3. Виборний керівник якої-небудь організації, якогось органу. Секретарі військових партійних організацій і керівники політорганів беруть участь в роботі місцевих партійних комітетів (Статут КПРС, 1961, 28); Він був секретарем комсомольської організації (Зар., Світло, 1961, 4); У райкомі його прийняв перший секретар Корнієнко. — А, Дорош. Сідай. Я зараз (Тют., Вир, 1964, 196); Відповідальний секретар Спілки письменників України.. поділився своїми думками про критику і сучасну літературу (Літ. Укр., 27.ХІ 1970, 2); // Виборна службова особа у складі найвищих та місцевих органів державної влади СРСР. Секретар Президії Верховної Ради УРСР; Секретар сільради; // Один із членів якого-небудь виборного органу, що веде діловодство й поточну організаційну роботу. Секретар місцевкому; // Особа, що очолює організаційно-адміністративний або виконавчий орган міжнародної організації. Генеральний секретар ООН; Генеральний секретар Всесвітної федерації профспілок.

4. Керівник поточної роботи установи, органу або якого-небудь відділу. Вже через тиждень після свого листа я мав дуже малі одповіді од секретаря видавництва (Коцюб., III, 1956, 457); Секретар редакції перегорнув сторінки її твору, записав адресу (Донч., V, 1957, 510); Перебрався [О. Довженко] навесні 1922 року в Берлін, на меншу посаду секретаря генерального консульства УРСР в Німеччині (Довж., І, 1958, 18).

Уче́ний секрета́р — службова особа, що відповідає за організацію поточної роботи в науковій установі. [Вася:] А це — наш майбутній учений секретар. [Убийбатько:] Який там секретар! Роман Убийбатько (Мик., І, 1957, 355).

СЕКРЕТА́Р2, я́, ч. Хижий птах з довгими ногами та з чубчиком на голові у вигляді гусячого пера. Поїдають отруйних змій і багато птахів: ..каня, ворони, секретар та деякі інші (Визначник земноводних.., 1955, 79).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 9. — С. 112 - 113.

секретар Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
Secretaryсекретарь

секретар Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
sekretarsekretarsekretar

секретар Рід - іменник, чоловічий рід, істота

секретар Словоформи слова

Називнийсекретарсекретарі
Родовийсекретарясекретарів
Давальнийсекретареві, секретарюсекретарям
Знахіднийсекретарясекретарів
Оруднийсекретаремсекретарями
Місцевийна/у секретаріна/у секретарях
Кличнийсекретарюсекретарі

секретар Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
835

секретар в англійській розкладці - ctrhtnfh

Цитати української літератури з використанням слова секретар

"Завкоопзерна і його секретар"Хвильовий Микола - По Барвінківському району

"— Біда з батюшкою, — обізвався секретар суду, — усіх обіграє."Мирний Панас - Повія

"— Товариші, — сказав секретар, сходячи на трибуну"Хвильовий Микола - Іван Іванович

"А втiм, до ваших послуг є секретар"Крюс Джеймс - Тiм Талер, або Проданий смiх

"Жодне свято, жодне весілля, проводи в армію, жодні хрестини (чи пак «свято новонароджених», як научає секретар нашої сільради) не обходяться без діда Грицька"Нестайко Всеволод Зіновійович - Загадка старого клоуна

"Секретар і там не підвищив голосу."Гончар Олесь Терентійович - Циклон

"Перед кабiнетом Вiкентiя Вiкторовича його зустрiв секретар полковника й вiдразу розчинив дверi: "Костецкий Анатолий - Суперклей Христофора Тюлькина, або 'Вас викрито - здавайтесь!'

"— От ви й скажіть їм, що це неправда, — сумно посміхнувся секретар, знаючи наперед, що ніхто у видавництві не зважиться публічно заперечити ідеологічних висновків спеціально створеної десь у верхах комісії, котра вилучила книжки."Антоненко-Давидович Борис Дмитрович - Чистка

"Губерський секретар, ще й регістратор7!."Карпенко-Карий Іван - Мартин Боруля

"- I виявилося, що секретар - бюрократ"Владко Владимир - Аргонавти Всесвiту