СВИСТАТИ

Значення свистати це

СВИСТА́ТИ, свищу́, сви́щеш, недок.

1. неперех. Те саме, що свисті́ти 1-4. Опришок біг із лісу й свистав (Хотк., II, 1966, 142); Інспектор безперестану і безрезультатно свистав у поліцейський свисток (Смолич, II, 1958, 81); Під гнівні ворожі покрики ясенівців, під їх погрози почав тікати опришок Марусяк.., а йому услід свистали, тюкали (Хотк., II, 1966, 200); Під оборогом хропів дяк Антін та свистав затабаченим носом (Козл., Ю. Крук, 1950, 71); Пташки співали і свистали усюди по гаю так голосно да гарно, що все кругом неначе усміхалось (П. Куліш, Вибр., 1969, 49); Вузенькі вулички роїлися робітничим людом, по кошарах фурчали млинки, парові машини свистали (Ков., Світ.., 1960, 24); Кулі свистали над головами втікачів, але Іванові було не до куль (Коцюб., І, 1955, 351); Над їхніми головами свище батіг, і вони розбігаються, як сполохані горобчики (Тют., Вир, 1964, 69); Закотився місяць в хмари, Свище буря по горах (Пісні та романси.., II, 1956, 39); Навколо вітер свище, і в небі хмари злі… (Сос., Вірші, 1954, 51); [Мати:] Давай серпа, як кажуть!.. (Вириває серпа Мавці з рук і дає Килині, тая кидається на жито і жне, як вогнем палить, аж солома свище під серпом) (Л. Укр., III, 1952, 235).

2. перех. Те саме, що свисті́ти 5. Богиня з радіщ [радощів] танцювала, А Зевс метелицю свистав (Котл., І, 1952, 292); Попробував [Євгеній] навіть тихенько свистати якусь арію (Фр., VII, 1951, 237).

◊ Ві́тер сви́ще у кише́нях див. ві́тер.

3. неперех. Свистом кликати, запрошувати. Кличе віла і гукає, й свище,— по долинах люди кажуть: «буря!» (Л. Укр., І, 1951, 389); Як побільшають індичата,.. то вона почне на їх гукати, свистати (Мирний, IV, 1955, 294).

Свиста́ти всіх наго́ру, мор.— команда, за якою весь екіпаж судна збирається на верхній палубі для роботи, бою.

4. неперех., розм. Бити, текти сильним струменем (про рідину). Камінь під ногами ще перед хвилею був сухий, а тепер свище через нього вода (Хотк., II, 1966, 323).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 9. — С. 74.

Свистати, щу, щеш, гл. = Свистіти.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 107.

свистати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
legendsсвистать

свистати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
svystatysvystatysvystaty

свистати Рід - дієслово, недоконаний вид

свистати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особасвищусвищемо
2 особасвищешсвищете
3 особасвищесвищуть
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особасвистатимусвистатимемо
2 особасвистатимешсвистатимете
3 особасвистатимесвистатимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідсвиставсвистали
Жіночий рідсвистала
Середній рідсвистало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа свищімо
2 особасвищисвищіть
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній чассвищучи
Минулий чассвиставши

свистати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
835

свистати в англійській розкладці - cdbcnfnb

Цитати української літератури з використанням слова свистати

"— Воли в ярмі, та й ті ревуть, а то щоб душа християнська всяку догану, всяку кривду терпіла і не озвалась! — гримнув на москаля, аж той свистати перестав"Вовчок Марко - Інститутка

"— Ти дурень, — каже Яків, а сам став свистати"Федькович Осип-Юрій Адальбертович - Три як рідні брати

"- Свистати вахту з штiрборта! "Ячейкин Юрий - Бiблiйнi пригоди на небi i на землi

"Усточка вона складала так, що не можна було зміркувати, чи вона цілувати хоче, чи свистати"Чайковський Андрій Якович - Сагайдачний

"А як побільшають індичата, почнуть добиратися ростом до старих індиків, то вона почне на їх гукати, свистати,— і знову регоче, коли вони до неї, наче москалі на муштрі, всі разом забелькочуть"Мирний Панас - Морозенко

"Навіщо ж мені зайве трудитися, свистати? — відповідає старий"Харчук Борис Микитович - Планетник