СВАРИТИСЯ

Значення сваритися це

СВАРИ́ТИСЯ, сварю́ся, сва́ришся, недок.

1. Вступати в сварку з ким-небудь; сперечатися один з одним. Вони почали сваритись. В серці у Гната накипала ненависть до нелюбої жінки, нехіть до своєї хати (Коцюб., І, 1955, 26); Зразу сварилися, Далі побилися Кум з Пазюком (Фр., XI, 1952, 117); Відколи ми тут, ніхто ні з ким не свариться (Л. Укр., V, 1956, 148); З Масею Петрусь тричі на день сваривсь, та тричі на день і миривсь (Крим., Вибр., 1965, 335); Він і за життя ніколи не сварився з батьком Антом, розмовляв шанобливо й ласкаво (Скл., Святослав, 1959, 21); Жив учитель тихо, ні з ким не сварився (Петльов., Хотинці, 1949, 167); * Образно. Потік шумів, сварився з валунами, побілівши від злості (Томч., Готель.., 1960, 15); Горобці весело сварилися (Перв., Невигадане життя, 1958, 140); * У порівн. Навколо гуло, гуркотіло, гриміло, ніби сварилися між собою хмари, гори і свавільні вітри (Ів., Вел. очі, 1956, 67).

2. на кого і без додатка. Висловлювати своє невдоволення, осуд (іноді образливо); лаяти. Як вже сварилась пані на Горпину! І на очі її не пускала тижнів ізо два (Вовчок, І, 1955, 262); Василь зненавидів науку. — Я тебе у свинарі запру! — сварилася мати (Мирний, IV, 1955, 115); Знову стара на мене свариться: — Ти таки своє, ти таки знову про політику? (Жур., Опов., 1956, 183); * У порівн. Олександра говорила з завзяттям, наче сварилася (Коцюб., І, 1955, 37).

3. на кого, рідше кому. Робити погрозливий жест чим-небудь. Хворий, він усе перевертався, лаявся, сварився комусь (Мирний, IV, 1955, 30); Стадницький люто свариться на нього арапником, а парубчак у відповідь махнув кулаком (Стельмах, І, 1962, 353); * У порівн. Все ближче вітряк. Сторчма стирчить у небо недоламаним крилом, мовби свариться звідти на Наталку, мовби подає якийсь таємний знак (Гончар, II, 1959, 220); // рідко. З погрозою говорити що-небудь, нахвалятися зробити щось; погрожувати. Всі з його сміються, діти дражнять, а він їм свариться кістки переломити (Мирний, IV, 1955, 189).

◊ Па́льцем (па́льчиком) свари́тися див. па́лець, па́льчик; Свари́тися кулако́м (кулака́ми) див. кула́к.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 9. — С. 65.

Сваритися, рюся, ришся, гл. Сердиться на кого. Лубен. у. Ном. № 564. Я на вас сварилася. Н. Вол. у. Господь золотою різкою свариться. Ном. № 563.

2) Ссориться. Котл. Ен. VI. 6. З великою худобою битись да сваритись. Мет. 83.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 103.

сваритися Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
to quarrelссориться

сваритися Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
svarytysiasvarytysiasvarytysya

сваритися Рід - дієслово, недоконаний вид

сваритися Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особасварюсясваримося
2 особасваришсясваритеся
3 особасваритьсясваряться
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особасваритимусясваритимемося
2 особасваритимешсясваритиметеся
3 особасваритиметьсясваритимуться
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідсваривсясварилися
Жіночий рідсварилася
Середній рідсварилося
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа сварімося
2 особасварисясваріться
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній чассварячись
Минулий чассварившись

сваритися Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
945

сваритися в англійській розкладці - cdfhbnbcz

Цитати української літератури з використанням слова сваритися

"Нема вже чого мені сваритися, коли він до мене по-людському озивається."Грінченко Борис Дмитрович - Сам собі пан

"Хай йому сто лих, то чого ж нам сваритися? "Жилинскайте Витауте - Подорож у Тандадрику

"Тільки що, як почнете ви сваритися та битися, то не буде нічого З того доброго"Грінченко Борис Дмитрович - Під тихими вербами

"— Не треба сваритися, хлопцi, — заспокоїв товаришiв Андрiй, — Нiхто не винен у нашiй невдачi, У всякому разi, ми не виннi"Загребельний Павло Архипович - Дума про невмирущого

"— Чого ж мовчите? Ну, та це моє перше слово, а по-друге, я скажу так: не будемо сваритися"Білик Іван Іванович - Похорон богів

"— Ну-ну, не треба сваритися! — втрутився Недоладько"Малик Галина Миколаївна - Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії

"— Покиньте сваритися! — сказала Таня-комсомолка"Хвильовий Микола - Оповідання про Степана Трохимовича

"— Ну хай! Хай! Хай! — замахав руками Бардадим. — Ви — нашi гостi, не будемо сваритися"Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки (2-га редакція)

"— Ми ніколи не будемо сваритися, правда? На світі й так багато зла…"Бережний Василь Павлович - Доля «Оракула»

"- Ну, гаразд, не будемо сваритися, моя люба"Бережной Василий - Homo Novus