РОЗІГРУВАТИ

Значення розігрувати це

РОЗІ́ГРУВАТИ, ую, уєш і рідко РОЗГРАВА́ТИ, а́ю, а́єш, недок., РОЗІГРА́ТИ, а́ю, а́єш, док., перех.

1. Виконувати, відтворювати що-небудь у формах сценічного мистецтва. Дівчата розбиваються на два гуртки.., розігруючи все, про що співає пісня (Коч., П’єси, 1951, 121); Незадоволення князя.. розвеселило його [Гоголя]. Вони розігрували тепер з князем комічну сценку — «Бундючний чиновник і смиренний прохач» (Полт., Повість.., 1960, 411).

2. перен. Прикидатися ким-небудь, видавати себе за когось іншого. — Розігрувати з себе грішника, який кається… Ні, я не з таких (Донч., V, 1957, 556); Намагався [Преображенський] інколи розіграти скромну людину (Ле, Міжгір’я, 1953, 172); // Зображувати що-небудь удавано, нещиро. Шаукен розіграла перед усім аулом палку радість, кинулася йому на шию (Тулуб, В степу.., 1964, 153).

Розі́грувати (розігра́ти) роль: а) відтворювати образ кого-небудь. Були такі сусіди, які чомусь ненавиділи мене за моє вміння розігрувати ролі й зображувати різних відомих усім людей (Сміл., Сашко, 1957, 33); б) (кого, яку) удавати з себе кого-небудь. Катерина II, розігруючи роль просвіченого монарха, умудрялась в один і той же час і вільнодумні листи писати до Вольтера і тут же в себе в Росії забороняти писати про свободу (Тич., III, 1957, 214); Йому подобалося розігрувати роль непокірного бунтаря, для якого не існує ні звичаїв, ні порядків (Збан., Курил. о-ви, 1963, 19).

3. Граючи в яку-небудь гру, доводити її до кінця, до якого-небудь результату. В купе спального вагона четверо пасажирів.. грають в преферанс. Щойно розіграли чергову партію (Головко, І, 1957, 437).

4. Розподіляти, присуджувати що-небудь через лотерею, шляхом жеребкування і т. ін. Футболісти вибігли на поле. Стали в два ряди, привітались і, розігравши поле, розійшлись на місця (Томч., Готель.., 1960, 208): Тут [у музеї Т. Г. Шевченка] є відомий портрет В. А. Жуковського роботи великого російського художника К. П. Брюллова, який у 1838 році розіграли в лотерею і на виручені гроші викупили Шевченка з кріпацтва (Наука.., 3, 1961, 19).

5. розм. Обманюючи, ставити в безглузде становище; піддурювати. [Фрося:] Коли б я вирішила на Курильські їхати, давно б уже курс взяла! [Костя:] Ти що — розігруєш мене? Сама ж умовляла… не їхати (Мокр., П’єси, 1959, 237); [Батура:] Вона не знає, що я тут [на острові]. Сховаюсь у комиш, розіграємо її (Корн., II, 1955, 223); [Ольга:] Заспокойтеся, вас просто одурили або розіграли (Собко, П’єси, 1958, 360).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 7. — С. 682.

Розігрувати, рую, єш, сов. в. розігра́ти, ра́ю, єш, гл.

1) Разыгрывать, разыграть.

2) = Розігратися. А синєє море розіграло, турецький корабель розірвало. АД. І. 99.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 46.

розігрувати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
playразыгрывать

розігрувати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
rozihruvatyrozihruvatyrozihruvaty

розігрувати Рід - дієслово, недоконаний вид

розігрувати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особарозігруюрозігруємо
2 особарозігруєшрозігруєте
3 особарозігруєрозігрують
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особарозігруватимурозігруватимемо
2 особарозігруватимешрозігруватимете
3 особарозігруватимерозігруватимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідрозігруваврозігрували
Жіночий рідрозігрувала
Середній рідрозігрувало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа розігруймо
2 особарозігруйрозігруйте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часрозігруючи
Минулий часрозігрувавши

розігрувати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
1156

розігрувати в англійській розкладці - hjpsuhedfnb

Цитати української літератури з використанням слова розігрувати

"— А навіщо вам було комедію розігрувати?"Бережний Василь Павлович - В зоряні світи

"— Слухай, а може, ти краще припиниш розігрувати мене? Вигадав таке…"Бережний Василь Павлович - Ох, ці телепати…

"— Ніж тут комедії розігрувати, спершу б навчилися уважніше замовлення виконувати та менше посуд били, пірати доморощен!… А то повиряджались папугами, а діла з вас…"Гончар Олесь Терентійович - Берег любові

"— Покиньте, Спиридонова, розігрувати фарса!"Хвильовий Микола - З лабораторії

"Якщо сімейне життя порівняти з спектаклем, то після тієї нічної пригоди Террі почала розігрувати комедію"Бережний Василь Павлович - Молодший брат Сонця