РОЗПИС

Значення розпис це

РО́ЗПИС, у, ч.

1. Дія за знач. розписа́ти, розпи́сувати 1-3. Талановитому юнакові Ширяєв скоро став доручати й самостійні роботи по художньому розпису будинків (Слово про Кобзаря, 1961, 24); Звичай розпису писанок сягає далеко в дохристиянський період і відомий майже усім слов’янам, грекам, латишам, литовцям, румунам, німцям (Нар. тв. та етн., 2, 1967, 52).

2. Сюжетні або орнаментальні живописні зображення на будівлях та на побутових предметах. Опішнянський посуд з його прекрасним розписом, українським орнаментом можна зустріти на виставках (Цюпа, Україна.., 1960, 170); В українському декоративному мистецтві настінні розписи здавна дуже поширені (Мист., 4, 1965, 32); *У порівн. Про мудрий голос Руставелі.., Про виноград на сірій скелі, Мов розпис давньої стіни, Товариші мої писали (Рильський, III, 1961, 288).

3. рідко. Те саме, що ро́зклад 3. Швидко підминав [поїзд] під себе кілометри і точно за розписом прибув на степову станцію (Дмит., Наречена, 1959, 133); Завів [Вова] суворий розпис дня і педантично дотримується режиму… (Коп., Тв., 1955, 382); — Толю, я в тебе заночую,— сказав Марат. Толя.. невдоволений. У нього — за власним розписом — історія середніх віків, стаття Луначарського (Жур., Нам тоді.., 1968, 27).

4. рідко. Список з переліком кого-, чого-небудь; реєстр. Та бачу по моєму виду, Що скомпоную панахиду. Зроблю лиш розпис іменам Убитих воїнів на полі (Котл., І, 1952, 287).

Поколі́ний ро́зпис, іст. — родовід, систематичний перелік поколінь одного роду. Деякі Стадницькі почали писатися Стадниковими, але всі вони пишаються своїм поколінним розписом від Федора (Стельмах, І, 1962, 15); Шта́тний ро́зпис, спец.— документ, що визначає склад працівників якого-небудь закладу, установи з зазначенням їх посадових окладів. В самому.. районі шістьма клубами і трьома бібліотеками керують люди, яких не знайдете в штатних розписах. І таких ентузіастів стає дедалі більше (Рад. Укр., 17.VІ 1961, 3).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 7. — С. 763.

розпис Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
paintingроспись

розпис Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
rozpysrozpysrozpys

розпис Рід - іменник, чоловічий рід, неістота

розпис Словоформи слова

Називнийрозписрозписи
Родовийрозписурозписів
Давальнийрозписові, розписурозписам
Знахіднийрозписрозписи
Оруднийрозписомрозписами
Місцевийна/у розписіна/у розписах
Кличнийрозписерозписи

розпис Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
624

розпис в англійській розкладці - hjpgbc

Цитати української літератури з використанням слова розпис

"Сірі стомлені очі дивилися на розпис межи вікнами світлиці й нічого не бачили, бо слові випала найважча в його житті місія, подібної він ще не знав"Білик Іван Іванович - Меч Арея

"Ось проект угоди, оце ось кошторис, штатний розпис.."Бережной Василий - Археоскрипт

"На саму іноді таке находить, що хоч би й порушити буденний наш розпис… Хоч би закохатися в кого до безпам’яті абощо."Гончар Олесь Терентійович - Бригантина

"Сивоок вже був зібрався нагримати на нього, що заважає докінчити розпис своїм швендянням, але Міщило встиг сказати:"Загребельний Павло Архипович - Диво

"Зроблю лиш розпис іменам"Котляревський Іван Петрович - Енеїда

"Ось проект угоди, оце ось кошторис, штатний розпис…"Бережний Василь Павлович - Археоскрипт

"У вітальні будинку, на стіні, ще й досі зберігся монументальний розпис"Шаповал Іван Максимович - В пошуках скарбів

"Тут був i розпис руху поїздiв, причому в дужках вказувались зупинки на станцiях, а синiми хрестиками позначались тi мiсця, де зимою можна було попоїсти гарячого супу, а влiтку - окрошки й запити лимонадом"Гуляшки Андрей - Коштовний камiнь