РОЗДИВЛЯТИСЯ

Значення роздивлятися це

РОЗДИВЛЯ́ТИСЯ, я́юся, я́єшся, недок., РОЗДИВИ́ТИСЯ, дивлю́ся, ди́вишся; мн. розди́вляться; док.

1. перех. і без додатка, також на кого — що. Уважно оглядаючи, розглядаючи, ознайомлюватися з ким-, чим-небудь. Через кілька хвилин хлопці вже сиділи в холодку під грушею та й роздивлялися на книжку з малюнками (Гр., II, 1963, 15); Якусь хвилину вона мовчки роздивлялася Надію з голови до п’ят і щось зважувала (Баш, На.. дорозі, 1967, 9); Вона тобі й цикаду, і ящірку сама зловить, щоб зблизька її з дітьми роздивитись (Гончар, Тронка, 1963, 221); // Пильно вдивляючись, старанно розглядаючи, помічати, розрізняти, бачити кого-, що-небудь. З-за світла замаячила перед ним лиса голова.. Яків аж на стіл зліг, роздивляючись та пізнаючи (Мирний, І, 1954, 294); Давид похмурився і пильно став роздивлятися на заголовок книжки. І дивно — не прочитає заголовка (Головко, II, 1957, 100); Я довго-довго придивлявся… Це, може, скарб мені явивсь? І вже був трошечки злякався, А потім годі — роздививсь (Гл., Вибр., 1951, 209); Обличчя його я не могла роздивитись, бо він був ще досить далеко (Л. Укр., III, 1952, 607); Кульжан намагалася роздивитися, де батькова юрта, але пісок запорошив їй очі (Тулуб, В степу.., 1964, 72).

2. неперех. Те саме, що розгляда́тися 1. Ішов захожий тихо, нога за ногою, й роздивлявся на всі боки (Мирний, І, 1949, 130); Ольга з острахом водила очима по церкві — роздивлялася (Кач., II, 1958, 13); Поживеш, Роздивишся в хаті, Та й ми тебе побачимо (Шевч., І, 1963, 313); Ще не знали нічого одне про одного, ще не роздивилися навіть як слід, а вже існував між ними невидимий вогняний місточок (Загреб., Європа. Захід, 1961, 266).

3. неперех., перен., рідко. Пильно приглядаючись, старанно розбираючись, оцінювати кого-, що-небудь. Ні, краще ніколи не роздивлятись, з чого зроблено те, що нам до вподоби (Коцюб., II, 1955, 241); — На тебе,— коли роздивитися з усіх боків, нічим не вгодиш, як на мою тещу (Стельмах, Над Черемошем, 1952, 6); — Скільки треба, щоб роздивитись, що дівчина непогана (Головко, І, 1957, 458); Підуть [батьки] на розглядини, роздивляться, що воно за людина, чи до пари, чи роботяща, чи на здоров’я гожа (Тют., Вир, 1964, 125).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 7. — С. 663.

Роздивлятися, ля́юся, єшся, сов. в. роздиви́тися, влю́ся, вишся, гл. Разсматривать, разсмотрѣть. Роздивлявся на їх коней. Левиц. Пов. 166. Вийшли (злодії) у сіни, та й там роздивляються. Рудч. Ск. І. 192.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 42.

роздивлятися Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
looking atразглядывать

роздивлятися Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
rozdyvliatysiarozdyvliatysiarozdyvlyatysya

роздивлятися Рід - дієслово, недоконаний вид

роздивлятися Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особароздивляюсяроздивляємося
2 особароздивляєшсяроздивляєтеся
3 особароздивляєтьсяроздивляються
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особароздивлятимусяроздивлятимемося
2 особароздивлятимешсяроздивлятиметеся
3 особароздивлятиметьсяроздивлятимуться
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідроздивлявсяроздивлялися
Жіночий рідроздивлялася
Середній рідроздивлялося
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа роздивляймося
2 особароздивляйсяроздивляйтеся
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часроздивляючись
Минулий часроздивлявшись

роздивлятися Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
1257

роздивлятися в англійській розкладці - hjplbdkznbcz

Цитати української літератури з використанням слова роздивлятися

"Сергій заходився роздивлятися незнайомих людей."Білик Іван Іванович - Танго

"Обоє замовкли i з тривогою та цiкавiстю знову почали роздивлятися навколо"Бердник Олесь - Законсервована планета

"Ми пiдiйшли до самої води i почали роздивлятися, де б його покласти речi, коли роздягнемось"Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки (2-га редакція)

"Філозоф почав на дозвіллі роздивлятися ті місця, що не міг побачити вночі"Гоголь Микола Васильович - Вій

"В музеї дуже цікаво, тільки я люблю все роздивлятися сам, тож намагаюся кожного разу одстати від гурту"Дімаров Анатолій Андрійович - Друга планета

"Барвицький почав роздивлятися обличчя i одежу тутешнiх розумних iстот"Бердник Олесь - Поза часом i простором

"Чужинці підтягнули їх поближче до вогню, стали роздивлятися, про щось перегукуючись та кривляючись"Дімаров Анатолій Андрійович - Три грані часу

"Хiба я для того прибув на Озерище, щоб воювати з Чорним Франеком чи роздивлятися рибальську карту? Чи варто встрявати в усе те, коли менi треба розшукати Чоловiка з рубцем i затоплений скарб? "Ненацки Збигнев - Новi пригоди Самоходика

"А зараз ніколи було роздивлятися"Нестайко Всеволод Зіновійович - Загадка старого клоуна

"— Нема чого й роздивлятися довго!."Кащенко Адріан Феофанович - У запалі боротьби