РОЗВІДКА

Значення розвідка це

РО́ЗВІДКА1, и, ж. Наукове дослідження, наукова праця з будь-якого питання. Тепер писатиму другу розвідку: про народовський напрям в німецькій літературі (Л. Укр., V, 1956, 325); Він заспокоївся трохи, віддавши цей лист на пошту, і, сповнений віри в себе, взявся до праці над новою розвідкою про крайові відносини (Фр., VI, 1951, 249); В журналах вона часто знаходила новий матеріал, читала наукові розвідки (Донч., V, 1957, 332).

РО́ЗВІДКА2, и, ж., діал. Жінка, яка розірвала шлюб з чоловіком. Вона сватала всіх своїх молодих своячок і свояків, віддавала замуж [заміж] молоді вдови та розвідки (Фр., VI, 1951, 348).

РО́ЗВІ́ДКА3, и, ж.

1. Дія за знач. розві́дати, розві́дувати. [Xацько:] Ну, міни наших хлопців не злякають. [Спартак:] Боюсь за них. А генерал чекав На результати розвідки (Дмит., Драм. тв., 1958, 10); Це були дні, коли з розвідок мало хто повертався (Гончар, Людина.., 1960, 123); Вже понад сто п’ятдесят років у Криму провадяться археологічні розвідки і розкопки (Літ. Укр., 27.VI, 1965, 4).

В (на) ро́зві́дку — з метою здобути відомості про ворога. Щоб устерегтись од цих набігів [ногайців], запорожці посилали в степи в розвідку козаків (Стор., І, 1957, 262); На ро́звідки — з метою дізнатися шляхом розпитування або спостереження про кого-, що-небудь. Яким пішов до сусіда прохати коней. Він мав їхати на розвідки про Василька (Коцюб., І, 1955, 84); Ро́зві́дка бо́єм — з’ясування бойової спроможності противника шляхом несподіваного збройного нападу. Батальйонні автоматники, форсувавши річку.., вели десь розвідку боєм (Гончар, III, 1959, 308).

2. Військова група, що збирає відомості про ворога або про місцевість, яку він займає. Згодом повернулась і наша розвідка, яка побувала в сусідньому селі, в самому розташуванні ворога, і теж підтвердила, що ворог наступати не збирається (Збан., Незабутнє, 1953, 24); Заходили зв’язківці, в сусідній кімнаті сперечалися над картою начальник розвідки й старший агітпропагандист (Ю. Бедзик, Полки.., 1959, 7); Командир полку послав кінну розвідку далеко ліворуч і праворуч від дороги, щоб з’ясувати там характер ворожої оборони і вогневу систему (Гончар, III, 1959, 95).

3. Організація, що збирає відомості про економічне й політичне становище інших держав та про стан їхніх збройних сил. [Орлюк:] В яких іноземних розвідках ви перебуваєте на службі? [Величко:] Підсудний, подайте назву розвідок на записці (Довж., І, 1958, 381).

4. Попереднє обстеження місцевих умов, яке здійснюється до початку будівництва промислових об’єктів, залізниць, розробки корисних копалин і т. ін. Під час розвідки повинні бути вивчені кількість і рівень води в річці, характер льодоходів (Довідник сіль. будівельника, 1956, 175); Він [дирижабль «СРСР-12»] літав над Північчю 57 разіввів розвідку лісу (Знання.., 1, 1968, 21); Дівчина повернулася, щоб іти до.. свердловини. Назустріч веселе обличчя начальника розвідувальної групи, що провадить нові розвідки, поширюючи площу нафтового промислу (Донч., II, 1956, 71).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 7. — С. 633.

Розвідка, ки, ж.

1) Развѣдываніе, слѣдствіе. Недовгий час розвідує Всевишній, щоб нас судом правдивим осудити: без розвідок могущого вбиває. К. Іов. 76.

2) Изслѣдованіе (научное).

3) Жена разведенная съ мужемъ.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 35.

розвідка Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
intelligenceразведка

розвідка Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
rozvidkarozvidkarozvidka

розвідка Рід - іменник, жіночий рід, істота і неістота

розвідка Словоформи слова

Називнийрозвідкарозвідки
Родовийрозвідкирозвідок
Давальнийрозвідцірозвідкам
Знахіднийрозвідкурозвідки, розвідок
Оруднийрозвідкоюрозвідками
Місцевийна/у розвідціна/у розвідках
Кличнийрозвідкорозвідки

розвідка Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
835

розвідка в англійській розкладці - hjpdslrf

Цитати української літератури з використанням слова розвідка

"Потрібна розвідка дна"Чабанівський Михайло Іванович - «Акванавти» або «Золота жила»

"— Може, це тільки розвідка від цілого загону? Доведеться оборонятись»"Бережний Василь Павлович - Істина поруч

"Партизани щойно вийшли з бою, і розвідка принесла їм гіркі відомості про німецькі звірства і грабунки"Довженко Олександр Петрович - Україна в огні

"Отже, розвідка в таких випадках абсолюгно необхідна."Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки

"Дана коротенька розвідка й допоможе нам зрозуміти, що поняття терміну «найправіші кола», в силу складних громадських процесів, утратило і свою колишню ясність і відповідно ускладнилось"Хвильовий Микола - Думки проти течії

"Вість принесла розвідка степу."Сосюра Володимир Миколайович - Мазепа

"Наша розвідка донесла, що москалі готовлять генеральний наступ"Самчук Улас Олексійович - Гори говорять!

"Пройшовши до щілини вікна, що виходило на річку, Дев’ятий виглянув туди, запитав, чи не повернулася розвідка."Гончар Олесь Терентійович - Людина і зброя

"І тоді ж мене зацікавила важка книга: це була розвідка про шведські кургани"Хвильовий Микола - Сентиментальна історія

"Цю подію розказав я трохи ширше на доказ того, якою індолентною була наша розвідка, і то не лише у нас в Самборі."Чайковський Андрій Якович - Чорні рядки