РОЗВИВАТИСЯ

Значення розвиватися це

РОЗВИВА́ТИСЯ, а́юся, а́єшся, недок., РОЗВИ́ТИСЯ, розів’ю́ся, розів’є́шся і рідко РОЗВИ́НУТИСЯ, нуся, нешся; мин. ч. розви́вся, вила́ся, ло́ся і розви́нувся, нулася, лося; док.

1. розм. Розгортатися, розвертатися (про що-небудь згорнуте); // Ставати прямим, рівним (про що-небудь зігнуте, складене); розправлятися; // Знімати, розмотувати з себе що-небудь одягнуте, намотане. Закутана в біле, як привид, вскочила у двір Шерфе і почала розвиватись (Коцюб., II, 1955, 144); // Розмотуватися з чого-небудь (про щось намотане). Панчішка, знай собі, плететься, така пушиста та м’яка! Вовняна нитка в’ється, в’ється і розвивається з клубка… (Забіла, У.. світ, 1960, 44); // Розходитися в різні боки. Сизий димок виривається з чорного димаря і кучеряво розвивається в прозорчатому [прозорчастому] повітрі… (Мирний, III, 1954, 106); Вузькі поли його фрака розвивались на обидва боки (Фр., VI, 1951, 221); // Ставати розплетеним; розплітатися (про волосся). Головка хитнулась, Коса розвинулась, До білої шиї Шовком пригорнулась… (Рудан., Тв., 1959, 122); // Розпускаючись, розправляючись, маяти на повітрі (про полотнища прапорів, корогов і т. ін.). Розвивайся, прапор Жовтня, Над землею грізно май, Виступають партизани За радянський рідний край (Мик., І, 1957, 283).

2. тільки 3 ос., перен. Виникати або підсилюватися, зростати. Кожна помилка, як хвороба, починає розвиватися, якщо її вчасно не виправити (Гур., Життя.., 1954, 285); В Настусі дуже зарані розвилась уява та мрійність (Н.-Лев., IV, 1956, 229); О. О. Богомолець не раз висловлював думку, що рак навряд чи може розвинутися в організмі, фізіологічна система сполучної тканини якого зберегла достатню активність (Мед. ж., XIX, 1, 1949, 40); Григорій Григорович молодший любив свого діда. Це почуття за дворічний онуків вік встигло так розвинутися, що бідна мати ревнувала сина до сліз (Ю. Янов., II, 1954, 109); // Набувати великого розмаху, значення; розширюватися. Садівництво в Донбасі швидко розвивається як у колгоспах і радгоспах, так і на садибах колгоспників, робітників і службовців (Вісник АН, 6, 1957, 36); Всебічно розвинулись головні функції соціалістичної державигосподарсько-організаторська і культурно-виховна (Рад. Укр., 16.IX 1961, 1); // Досягати значного ступеня вияву. Істотним недоліком атомних ракетних двигунів є дуже висока температура (близько мільйона градусів), яка розвивається в них (Наука.., 2, 1959, 13).

3. перен. Досягати розумової, духовної зрілості, ставати розумово, духовно вищим. [Галя:] Хіба не втішно додивлятись, як ваші речі доходять до дитячої голови,.. як з кожним днем воно [дитя] все більше та більше розумнішаєрозвивається? (Мирний, V, 1955, 146); Часто сам здивовано помічав, як він розвинувся, як став міркувати над тими речами, повз які раніше проходив, не звертаючи на них уваги (Донч., II, 1956, 116).

4. перен. Ставати кращим, досконалішим, підніматися на вищий щабель, досягати високого рівня у чому-небудь. В тім-то й незламність українського народу, що він живе і розвивається в нерушимому єднанні і братерстві з народом російським. (Тич., III, 1957, 270); Закони, за якими розвивається техніка промисловості чи сільського господарства, ніяк не можна механічно переносити на явища духовної культури, отже, й на літературу, і на народну словесність (Рильський, IX, 1962, 196); Наша культура, мистецтво, література і, зокрема, поезія,.. ввібрала в себе.. все краще, цінне, дороге людському серцю і сама розвинулась, увійшла корінням глибоко в людське буття (Мал., Думки.., 1959, 3).

5. Розпускатися (у 1 знач.) (про бруньки, квіти). Сьогодніглянь, скрізь уже трава зеленіє, листя на деревах розвивається (Донч., VI, 1957, 249); Ганя сиділа коло молодого в повній дівочій красі, як маківка раннім ранком, що тієї ж ночі розвилася з пуп’янка (Н.-Лев., І, 1956, 136); * Образно. Глінка і Даргомижський, Лисенко і Хачатурян говорили з людьми чарівною музикою, заронили добрі наміри і бажання, що розів’ються рясним квітом (Горд., Цвіти.., 1951, 8); // Вкриватися листям, квітами (про рослини). На вербах листя порідшало, поблідло, і здавалось здалеку, що вони тепер лише розвиваються, як напровесні (Коцюб., І, 1955, 57); Дубові гаї Мірошниченкові здавались найкращими восени. Весною вони довго не розвивалисябули голі зверху (Стельмах, II, 1962, 139); // Добре рости. На землях Чорного мочара добре розвиваються багаторічні трави, як на сіно, так і на зелений корм (Хлібороб Укр., 12, 1968, 11); // Виростаючи, укорінюватися. — Два паростки я знайшла з такою кореневою системою, наче вона розвинулася з пікірованої розсади (Донч., V, 1957, 239).

6. Досягати фізичної зрілості (про людину). Її серце радіє, дивлячись, як дочка розвивається на волі (Мирний, III, 1954, 21).

7. перен. Відбуватися у певній послідовності. Події розвиваються з неймовірною швидкістю (Довж., І, 1958, 47); Вона повернулась до рогу Успенської, а тоді бічними вуличками пішла в обхід кварталу, на території якого розвивались воєнні дії (Смолич, V, 1959, 118); Осінніми полями йшли організатори партизанського руху, не маючи достатнього уявлення, як він розів’ється, але впевнені в перемозі (Шер., В партиз. загонах, 1947, 30).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 7. — С. 629.

Розвиватися, ва́юся, єшся, сов. в. розвитися, зів’юся, єшся, гл.

1) Развиваться, развиться. Ми попередили свою мову, розвиваючись на инчих полях. О. 1861. IV. 33.

2) Распускаться, распуститься. Мет. 108. Як ми з тобою спізнавалися, сухі дуби розвивалися. Мет. 69.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 34.

розвиватися Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
to developразвиваться

розвиватися Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
rozvyvatysiarozvyvatysiarozvyvatysya

розвиватися Рід - дієслово, недоконаний вид,дієслово, недоконаний вид

розвиватися Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особарозвиваюсярозвиваємося
2 особарозвиваєшсярозвиваєтеся
3 особарозвиваєтьсярозвиваються
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особарозвиватимусярозвиватимемося
2 особарозвиватимешсярозвиватиметеся
3 особарозвиватиметьсярозвиватимуться
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідрозвивавсярозвивалися
Жіночий рідрозвивалася
Середній рідрозвивалося
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа розвиваймося
2 особарозвивайсярозвивайтеся
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часрозвиваючись
Минулий часрозвивавшись

розвиватися Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
1156

розвиватися в англійській розкладці - hjpdbdfnbcz

Цитати української літератури з використанням слова розвиватися

"Слiд вiддати належне Володимировi Бабулi: вiн чи не перший з письменникiв зазирнув у святая святих найсучаснiшої фiзики, - в тi її галузi, що почали бурхливо розвиватися в останнi роки i, можливо, визначать шлях науки на сторiччя"Бабула Владимир - Сигнали з всесвiту

"Наші надбудови не встигають розвиватися пропорціонально надбудовам третього стану"Хвильовий Микола - Україна чи Малоросія?

"Не зазіхає він ні на кого, росте собі вглиб та вгору, мирний, беззлобний, добрий… Одначе в ньому зібрана могутня сила — здатність розвиватися, рости, і цим він грізний для суховіїв, для чорних бур і для багатьох інших ворогів людини."Гончар Олесь Терентійович - Микита Братусь

"Бо коли він прагне розвиватися за рахунок інших, тоді стається щось зовсім протилежне його бажанню"Іваничук Роман Іванович - Мальви (Яничари)

"Не було коли їй розвиватися"Нестайко В - Тореадори з Васюкiвки

"Юнак озирнувся й зiтхнув: нема! Ну й що? Все одно вiн не вклониться тим кнопкам! Хiба людство не вийшло з лiсiв? Змогли ж нашi пращури вижити? Не просто вижити, а, зростаючи, розвиватися, удосконалюватись"Бережной Василий - Пiд крижаним щитом

"Як пішло на кінець, то відповідні події почали розвиватися швидким темпом їм на погибель."Багряний Іван Павлович - Огненне коло

"Грубо пояснюючи - вiн брав живi клiтини, записував у їхнiх генах iнформацiю про органiзми, котрi мали з них розвиватися, i створював належнi умови для такого розвитку"Подгорный Сергей - Вiдкриття цивiлiзацiї

"Спортовий клуб почав швидко розвиватися"Самчук Улас Олексійович - Волинь

"А дiставши можливiсть розвиватися без завад з боку iнших тварин, деяка частина членистоногих набула навiть гiгантських форм"Владко Владимир - Аргонавти Всесвiту