РОДИМИЙ

Значення родимий це

РОДИ́МИЙ, а, е, розм. 1. Який має від народження якісь здібності, нахил до чого-небудь; природжений. На ярмарку ходило вже кілька версій вчорашньої подіїПараскіца фігурувала як родима відьма (Коцюб., І, 1955, 269); Кругом загоготіло:Це родимий літун! Вона й дівкою була угара! (Вас., II, 1959, 250).

2. Який має пряму кровну спорідненість, безпосередній кровний зв’язок з ким-небудь; рідний (у 1 знач.). Тепер мені щиро скажи і повідай одверто: Справді сином родимим доводишся ти Одіссею? (Гомер, Одіссея, перекл. Б. Тена, 1963, 34); Розкидані по нетрях несходимих, На чужині в тяжкій самотиніВони болять лиш за братів родимих, Вони скорблять по рідній стороні (Стар., Вибр., 1959, 19).

3. Те саме, що рі́дний 4. Скоро Ростоки. Маріка лагодиться вже злізати, бо то її родиме село (Хотк., II, 1966, 402).,

Роди́ма краї́на (сторона́); Роди́мий край — те саме, що Рі́дна (моя́, своя́ і т. ін.) краї́на (див. краї́на). Захвилювалися [переселенці], загомоніли:Ось вона, родима сторона!.. (Бабляк, Вишн. сад, 1960, 12); Їхав милий край Дунаю, Та до родимого краю (Чуб., V, 1874, 378).

4. Який належить кому-небудь від народження; власний. Дружно зійшли наші бурячки.. Спитайте кожен корінчик, він мав від мене ласку. Аж мені родима шкіра на колінах пооблазила, мусила пошити наколінники з полотна (Гончар, І, 1954, 493); * Образно. Хіба я не крапля мала, Що світ необмежний одбила,Лиш грунту свого не знайшла, Лиш крила родимі згубила! (Рильський, І, 1960, 145).

Роди́ма пля́ма (ця́точка): а) те саме, що ро́димка. Варвара придивилася, то була велика родима пляма, яку називають мушкою (Перв., Дикий мед, 1963, 18); Тільки тепер я помітив, що родима цяточка, яка була в цієї жінки вчора на лівій щоці, сьогодні опинилась на правій (Сміл., Сашко, 1957, 49); б) (чого) недоліки, що є пережитком чого-небудь. [Овчаренко:] При комунізмі людина не буде мати на собі родимих плям капіталізму, які так калічили індивід (Корн., II, 1955, 321).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 7. — С. 593.

Родимий, а, е.

1) Врожденный, природный. Гірша відьма вчена, ніж родима. Ном. № 235. Що б, пане, ваші оці очі (окуляри) Бог на світі подержав, а родимі щоб повилазили. Ном. № 890, стр. 283.

2) Свой, родившійся гдѣ, уроженецъ. Я тут чоловік родимий. Харьк. г. Він наш чоловік родимий. Камен. у.

3) Родимый, родной. Їхав милий край Дунаю та до родимого краю. Чуб. V. 378.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 28.

родимий Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
from birthот рождения

родимий Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
rodymyirodymyirodymyy

родимий Рід - прикметник

родимий Словоформи слова

Називнийродимийродимародимеродимі
Родовийродимогородимоїродимогородимих
Давальнийродимомуродимійродимомуродимим
Знахіднийродимий, родимогородимуродимеродимі, родимих
Оруднийродимимродимоюродимимродимими
Місцевийна/у родимому, родимімна/у родимійна/у родимому, родимімна/у родимих

родимий Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
734

родимий в англійській розкладці - hjlbvbq

Цитати української літератури з використанням слова родимий

"А ще ви спитали, чи є в мене родимий знак на лівій руці"Шевчук Валерiй - Дiм на горi

"— Як казав раніш, так і тепер скажу: будеш пильнувати, будеш учитись, буде діло — маляр з тебе родимий буде"Васильченко Степан Васильович - Широкий шлях