РАБСЬКИЙ

Значення рабський це

РА́БСЬКИЙ, а, е.

1. Стос. до раба (у 1 знач.). При рабській праці навіть та частина робочого дня, протягом якої раб заміщає лише вартість своїх власних життєвих засобів, протягом якої він фактично працює тільки на самого себе, являє собою працю на хазяїна (Маркс, Капітал, т. І, кн. І, 1952, 537); Сирітка кинула куркульську родину, в якій жила на рабському становищі й невільницькому праві, прийшла однієї осінньої темної ночі до комуни (Ю. Янов., II, 1954, 158); // Власт. рабові. [Деїфоб:] Се рабська мова! Царівна так би не сказала зроду (Л. Укр., II, 1951, 279); // Який виражає покору, догідливість. З рабським ушанованням [ушануванням] розступилися монголи перед незнайомим приїжджим, що говорив їх мовою (Фр., VI, 1951, 64); Другий такий же [чужинець] похапцем, тремтливим рабським голосом перекладав ту промову (Ле, Міжгір’я, 1953, 62).

2. перен. Заснований на сліпому, некритичному ставленні до кого-, чого-небудь. Франко закликав українських письменників не до рабського копіювання і наслідування творчості російських письменників, а до творчого продовжування кращих традицій російської літератури (Рад. літ-во, 18, 1955, 157).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 7. — С. 426.

Рабський, а, е. Рабскій. Опат. 64.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 1.

рабський Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
slaveрабский

рабський Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
rabskyirabs'kyirabs'kyy

рабський Рід - прикметник

рабський Словоформи слова

Називнийрабськийрабськарабськерабські
Родовийрабськогорабськоїрабськогорабських
Давальнийрабськомурабськійрабськомурабським
Знахіднийрабський, рабськогорабськурабськерабські, рабських
Оруднийрабськимрабськоюрабськимрабськими
Місцевийна/у рабському, рабськімна/у рабськійна/у рабському, рабськімна/у рабських

рабський Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
825

рабський в англійській розкладці - hf,cmrbq

Цитати української літератури з використанням слова рабський

"На ціле життя — тільки рабський халат, шорсткий і смердючий."Загребельний Павло Архипович - Роксолана

"Рабський мозок, невільний учора,"Багряний Іван Павлович - AVE MARIA

"- Рабам немає сюди шляху-дороги! Раби тут не моляться! А ти, Пiвень, у рабствi в боярина, у рабствi в гречина-попа! Боярин господар твого тiла, а рабський бог служить хитрому Гречину"Логвин Юрий - Слiди на плинфi

"Більшовизм – це є насильство над людиною, це є рабський труд, це є сваволя політичної кліки, це є новітнє кріпацтво, це є терор фізичний і духовний, це є злидні, це є голод, це є війна."Багряний Іван Павлович - Чому я не хочу вертатись до СССР?

"Відчував, що професором володіє не ідея Бога, а звичайний, підлий, тваринячий страх, рабський страх"Багряний Іван Павлович - Людина біжить над прірвою