ПРОСИТИСЯ

Значення проситися це

ПРОСИ́ТИСЯ, прошу́ся, про́сишся, недок., розм.

1. Просити дозволу робити, зробити що-небудь. Проситься Хима в матері: — Нене, піду я до тітки в гостину (Вовчок, І, 1955, 52); Щоп’ятниці бував у нашому селі базар. Несуть мама продавати молоко, прошуся і я з ними (Вас., II, 1959, 461); — Може, мама з Васильком оце зараз десь іде. Проситься на ніч, а її не пускають (Головко, І, 1957, 92); * Образно. Дужий весняний вітер б’є у високе вікно,..проситься до кімнати (Дім., Ідол, 1961, 176); // Настійно просити, благати про помилування, співчуття, милосердя і т. ін. Я кричу: «Хто в бога вірує, рятуйте!»а вони з обох боків шмагають. Вже я й просився й молився, так тільки й чуєш: «перемініть деркачі» та «дужче бийте!» (Стор., І, 1957, 113); — Перед ким би я стала кланятися і проситися? Ваня загинув, та його шана за мною, і я ту шану не розгублю, не осоромлю (Жур., Дорога.., 1948, 30).

2. перен. Бути дуже придатним, потрібним для чого-небудь. Франколірик високої проби, і його ліричні вірші просяться часто в музику (Коцюб., III, 1956, 42); Все навколо просилося під олівець та на полотно, але працювати на ходу було неможливо (Тулуб, В степу.., 1964, 252); // Відчувати потребу в чомусь. — Ех, і грає ж, самі ноги в танець просяться (Стельмах, І, 1962, 304); // Шукати собі виходу, виявлення (про почуття, силу, слова і т. ін.). Проситься силонька наверх, смереки хочеться з коренем вивертати, скали на скали двигати (Хотк., II, 1966, 159); Він сьогодні випив, слова самі просяться на язик (Чаб., Балкан. весна, 1960, 393).

Аж про́ситься: а) дуже хочеться чого-небудь. Піднявся [заєць] на задніх лапах і стеріг вухами. Саме аж просилося гримнути в нього… (Коб., II, 1956, 169); б) є велика потреба в чому-небудь. Критика Словника 1948 р., широке його обговорення поможуть усунути недоліки і належно поповнити для нового видання. А це нове видання, як то кажуть, аж проситься (Рильський, III, 1956, 95); Душа́ про́ситься у п’я́ти (у п’я́тки) — те саме, що Душа́ у (під) п’я́ти хова́ється (загляда́є і т. ін.) (див. душа́). Озлобилась шляхта, бачить, що не мед, Офіцеру в п’ятки проситься душа (Мал., Звенигора, 1959, 17); Проси́тися на папі́р див. папі́р; [Так (сам, сама́, саме́)] в рот (на гу́бу) про́ситься — про щось дуже смачне, привабливе, таке, що хочеться з’їсти. — Яка сила-силенна малиниПовна, соковита, сама в рот проситься!.. (Донч., II, 1956, 40); — Уже як спечу [коровай], то так і сяє, як сонце. Як пух, як дух. Так і проситься на губу (Тют., Вир, 1964, 133).

3. Просити, щоб прийняли куди-небудь. З того часу усе просилася [Катря] у черниці (Вовчок, І, 1955, 231); Увійшли ми з мамою у покої хутірські. Зайшли в багату, простору хату проситися в найми (Ковінька, Кутя.., 1960, 23).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 7. — С. 284.

Проситися, шуся, сишся, гл. Проситься. Просилися злидні на три дні, та чорт їх і довіку викишкає. Ном. № 1538. Ой царь невірний красно ся просит. АД. І. 25.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 479.

проситися Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
to askпроситься

проситися Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
prosytysiaprosytysiaprosytysya

проситися Рід - дієслово, недоконаний вид

проситися Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особапрошусяпросимося
2 особапросишсяпроситеся
3 особапроситьсяпросяться
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особапроситимусяпроситимемося
2 особапроситимешсяпроситиметеся
3 особапроситиметьсяпроситимуться
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідпросивсяпросилися
Жіночий рідпросилася
Середній рідпросилося
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа просімося
2 особапросисяпросіться
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часпросячись
Минулий часпросившись

проситися Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
945

проситися в англійській розкладці - ghjcbnbcz

Цитати української літератури з використанням слова проситися

"“…Раптове зубожіння й позбавлення дворянського звання кількох родин міста Вишнополя змусило їх проситися на службу до нового землевласника п"Павленко Марина Степанівна - Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських

"Й замовк, і жодні погрози більше не вплинули на нього, проситися ж Богдан не хотів і не звик"Білик Іван Іванович - Меч Арея

"Ну, думаю, ще трохи та й буде він проситися"Багряний Іван Павлович - Тигролови

"— Навіщо ж йому проситися? — відповів за товариша Микола.— Він зовсім здоровий"Дімаров Анатолій Андрійович - Чорний ворон

"А потім почала вона проситися у ангелів, щоб зробили її Літавицею."Королів-Старий Василь Костянтинович - Літавиця

"Вона буде проситися на фронт, до нього"Загребельный Павел - Дума про невмирущого

"Вона буде проситися на фронт, до нього."Загребельний Павло Архипович - Дума про невмирущого

"почали проситися усі сини."Вовчок Марко - Дев’ять братів і десята сестриця Галя

"Силун спочатку подумав, що слуга жартує, бо досі ніхто не наважувався проситися в нього піти геть"Усна народна творчість - Як виникли Карпати

"Жодного завдання… А хотіла б виконати… Я прийшла проситися на роботу."Гончар Олесь Терентійович - Крапля крові