ПРОПОВІДЬ

Значення проповідь це

ПРО́ПОВІДЬ, і, ж. 1. Промова релігійно-повчального змісту, яка виголошується в церкві під час відправи. Зайнявши парафію, він.. щонеділі говорив проповіді (Н.-Лев., IV, 1956, 70); О. Василь докінчив проповідь і правив далі богослуження (Мак., Вибр., 1956, 326); Після проповіді читали псалми (Жур., Вечір.., 1958, 217).

Чита́ти про́повідь кому — повчати кого-небудь. — Ти що ж, на всю ніч найнялась мені проповіді читати? (Тют., Вир, 1964, 478); — Більше ніякої моральної проповіді я йому не читав. Мій Іван і вирівнявся! (Вітч., 2, 1956, 100).

2. Церковний літературно-ораторський жанр урочистого або повчального характеру. Значне місце в древньоруській літературі займали твори церковнобогословського характерупроповіді, повчання і т. п. (Іст. УРСР, І, 1953, 79); До найдавніших жанрів оригінальної літератури, що виникли на Русі в зв’язку з прийняттям християнства, належить церковна проповідь, яка розробляла основні догматичні і моральні положення нового, християнського світогляду (Іст. укр. літ., І, 1954, 37).

3. Те саме, що пропові́дування. До Лівонії рушили місіонери для проповіді християнства (Іст. СРСР, І, 1956, 82); Ми живемо в країні, де найтяжчим злочином вважається проповідь расової вищості, де найбільше шанується священний і непорушний закон дружби народів (Донч., VI, 1957, 596).

4. перен. Публічний виступ на яку-небудь тему. У Маріїну гарячу проповідь вклинялися десятки нових голосів. Наче прорвало нетривку греблю, що стримувала бурхливий словесний струмінь (Кир., Вибр., 1960, 348); Безмежна відданість революції і звернення з революційною проповіддю до народу не гинуть навіть тоді, коли цілі десятиріччя відділяють посів від жнив (Рад. Укр., 30.III 1950, 4).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 7. — С. 258.

Проповідь, ді, ж. Проповѣдь. К. Гр. Кв. 34.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 476.

про́повідь — усна промова релі­гійно-повчального змісту, що ви­голошується в церкві з амвона під час відправи; до найстаріших про­повідей відносимо «Слово про за­кон і благодать» митрополита Іларіона (XI ст.); особливо розвину­лося проповідництво, або ще казноді́йство, в XVI – XVII ст.

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 487.

проповідь Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
sermonпроповедь

проповідь Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
propovidpropovid'propovid'

проповідь Рід - іменник, жіночий рід, неістота

проповідь Словоформи слова

Називнийпроповідьпроповіді
Родовийпроповідіпроповідей
Давальнийпроповідіпроповідям
Знахіднийпроповідьпроповіді
Оруднийпроповіддюпроповідями
Місцевийна/у проповідіна/у проповідях
Кличнийпроповідепроповіді

проповідь Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
935

проповідь в англійській розкладці - ghjgjdslm

Цитати української літератури з використанням слова проповідь

"А ви думали, збираюся вам проповідь читати? — Й знову блідо всміхнувся."Білик Іван Іванович - Танго

"Також і святі, наслідуючи Павла й омеживши церкву законом, щоб євангельська проповідь внутрішньо ціла була, казали: "Коли хто до цього додасть що чи відніме — проклятий буде" 88."Вишенський Іван - Книжка

"У тому ж слові, тільки вище сказаному: "Хай так просвітиться світло ваше перед людьми", — каже передусім про учителів, апостолів, що були такі трудолюбні і роздільно множили спасительну проповідь"Вишенський Іван - Писання, яке зветься «Видовище мислене»…

"В кінці служби батюшка сказав проповідь"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Не той став

"Знаєте, на цвинтарі, будь-що-будь, публічне місце, а проповідь, будь-що-будь — бесіда"Франко Іван Якович - Чума

"Здається, якраз навпаки повинно буть, вони повинні з’єднатись якнайщільніше, повинні бути одною душею, один у одного піддержку мати, а вони… Де ж їхня проповідь про солідарність?"Винниченко Володимир Кирилович - Таємність

"Бажаючи конечно обоготворити його на землі, весь розум і всі думки свої той Скарга вичерпав, шоб звабити ласих на суєту цього світу, і аж до того довів свою проповідь, що Христос не має всевладної моці й сили спасти когось без влади римського папи"Вишенський Іван - Зачіпка мудрого латинника з дурним русином…

"Толстой, наприклад, відчував Руссо не як антитезу до скептицизму — виступи останнього проти раціоналізму, він добачав тільки проповідь за патріархальну демократію"Хвильовий Микола - Україна чи Малоросія?

"Єзуїтизм з роками зробить польський народ могутнім передмур’ям християнства! — Архієпископ стояв, простягнувши вперед руки, він виголошував проповідь, очі його палахкотіли"Іваничук Роман Іванович - Манускрипт з вулиці Руської

"Я дурний був… Треба мені було в народ іти і на кожному перехресті проповідь казати: люди! Йдіть всі право своє боронити! Ви мусите!."Самчук Улас Олексійович - Волинь