ПРИТЬМОМ

Значення притьмом це

ПРИ́ТЬМО́М, присл., розм. 1. Дуже швидко, поспіхом. І справді сталось, як казали: Вода зійшла — колеса стали. Злякавсь Мірошник та й біжить Притьмом до прірви, щоб гатить (Гл., Вибр., 1957, 39); Через кладку притьмом мчав чоловік (Рудь, Гомін.., 1959, 109); Він пополотнів, метким рухом стер з лисини піт і притьмом обвів присутніх стривоженими очима — оцінював сили за і проти (Дмит., Наречена, 1959, 210); // За короткий відрізок часу. У Тарасовій майстерні притьмом ставало видніше та світліше (Ільч., Серце.., 1939, 30); Пішли по селу чутки та розмови, ..батько до серця все те приймав дуже, занепав духом, охляв та й притьмом зліг (Збан., Єдина, 1959, 130); Від Кузнецького мосту до Лефортова шлях довгий, проте Янковський притьмом збігав туди й назад (Наука.., 7, 1967, 28); // Негайно, без затримки. [Михайло:] Я ж оце збирався поговорити з мамою, попрохати… а тут до Петербурга притьмом кажуть їхати: пильне діло (Стар., Вибр., 1959, 199); Рад не рад, мусив Янко до Юркових черевиків братися притьмом (Козл., Ю. Крук, 1950, 117); Тепер було перед ним єдине завдання: ..притьмом тікати з міста (Собко, Скеля.., 1961, 137); // Відразу, в ту саму мить. Вони не бачили того, що трапилось на льоду. Почувся тріск, зойк. Притьмом обернулись. Тільки й помітили, як зблиснула гострим лезом зеленава крижина, накриваючи Андрієву голову (Збан., Курил. о-ви, 1963, 236).

2. Обов’язково, неодмінно. — Княгине, моє ти золото! Чи ти спиш, чи не чуєш? Вечеряти козакам пора! — Так вигукував осаул полковий Гвинтовка: хотів притьмом довести перед Шрамом, що в його жінка все одно, що служебка (П. Куліш, Вибр., 1969, 124); Що я можу зробити, коли хтось захоче притьмом зробити мені неприємність!! (Сам., II, 1958, 470); Зайдеш до його кімнатки, ..що б він не робив — сидів за паперами, чи розмовляв з ким, притьмом одвихнеться (Хор., Місто.., 1962, 141); // Лише, тільки. Писар.. стояв на тім, що без панів нікому буде діла робити, що діло невідоме, що в гласні треба вибирати притьмом панів… (Мирний, II, 1954, 268).

3. Настирливо, наполегливо, рішуче. Вже одна із дівчат, Одарка Макотрусівна, ледве ноги волочить, піт з неї так і тече, притьмом просить музику: — Та годі-бо, дядьку!.. та перестаньте-бо… (Кв.-Осн., II, 1956, 30); На думку мені притьмом в’язне новий варіант новели, варіант про двох наречених, що доживали віку в старій пустці серед темного лісу (Вас., Вибр., 1950, 59); [Xимка:] Та не лізьте притьмом у хату, одступіться од вікон! (Стар., Драм. тв., 1941, 358).

4. Дуже, надто, надзвичайно. Усе то були животи, котрі притьмом бажали їсти й пити (Мирний, І, 1949, 207); Видавав [Годієра] себе за чоловіка, притьмом занятого обороною панських інтересів (Фр., VIII, 1952, 82); Він продав ялинку за добрі гроші, а гроші були притьмом потрібні (Коцюб., І, 1955, 82).

5. Зовсім, абсолютно. Вже й голова прийшов і сказав, що він притьмом не зна, що робити! (Кв.-Осн., II, 1956, 397); Над усім той дим, той легкий дим, що не гризе очей, притьмом не душить, а тільки небо чисте застилає і краде людям сонечко веселе (Л. Укр., І, 1951, 236); // Повністю, до кінця. Тільки ж вони не пустили нас від себе, поки я притьмом не одужав (Морд., І, 1958, 48); Нема ще листя, квітів і трави, Вони ж [жуки] готові все притьмом пожерти (Дмит., В обіймах сонця, 1958, 73); // Достовірно, напевно. Гомін справили такий, мов справді на бенкеті.., а йому притьмом прийшлось так, як співають у пісні: «Чомусь мені, братці, горілка не п’ється». Куліш, Вибр., 1969, 95); Тут я притьмом знаю, що не він тут був (Сл. Гр.).

6. Раптом, несподівано. Люди дивувалися: «Чи не навіжена сяя Настуся.., що йде притьмом за дурня, за Пархіма..?» (Кв.-Осн., II, 1956, 471); Він мріяв в отій несподіваній тузі, Що притьмом приходить на кілька хвилин, Коли розійшлися усі твої друзі І ти залишився, мов палець, один (Перв., II, 1958, 351); Вечір впав притьмом, ніби в одну хвилину (Збан., Курил. о-ви, 1963, 66).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 7. — С. 77.

Притьмом нар.

1) Безотлагательно, какъ можно скорѣе. Притьмом треба грошей. Кв. Щоб притьмом було зроблено. Черк. у. Злякалась миша та притьмом поміж травою, лопушком з переполоху почухрала. Гліб.

2) Очень, сильно, настойчиво. А їсти притьмом хочеться. Котл. МЧ. 458. Ледві ноги волочить, піт із неї так і тече, притьмом просить музику: «Та годі бо, дядьку!» Кв. Тепер ти бачиш сам, що мокрим він рядном напався на тебе і знай верзе притьмом, що… Г.-Арт. (О. 1861. III. 83).

3) Совершенно, окончательно, рѣшительно, какъ разъ, непремѣнно. Хоч притьмом винен, — каже: ні! Притьмом лежить, каже — стоїть. Н. Вол. у. Притьмом прибрав у свої руки. Стор. МПр. 146. Притьмом у сій порі прийшов, ні, каже, опізнився. Н. Вол. у. Чи гавкає Рябко, чи мовчки ніччу спить, все випада таки Рябка притьмом побить. Г.-Арт. (О. 1861. III. 85). Коли люде косять, заробляють, — йому притьмом у шинок треба йти. Г. Барв. 286.

4) Окончательно, рѣшительно; навѣрное. Нехай скаже притьмом. Н. Вол. у. А тут я притьмом знаю, шо не він тут був. Уман. у.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 448.

притьмом Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
wsapollтотчас

притьмом Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
prytmompryt'mompryt'mom

притьмом Рід - прислівник,іменник, середній рід, неістота

притьмом Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
825

притьмом в англійській розкладці - ghbnmvjv

Цитати української літератури з використанням слова притьмом

"— Коли б пак налазили, як гуси, а то притьмом пруться, як поросята в картоплю, аж кувiкають! Ой давай, мовляв, гетьмане, свою картоплю, бо вона для наших рил саджена в твоєму городi! — додала Катерина й разом реготалась."Нечуй-Левицький Іван Семенович - Гетьман Iван Виговський

"Дорош схопив накладну і притьмом вискочив надвір"Тютюнник Григорій Михайлович - Вир

"Знiяковiлiсть доньки, яка притьмом кинулася з шинелею у коридор i потiм довго не поверталася в кiмнату, багато чого пiдказала Дмитру Iвановичу"Кашин Владимир - I жодної версiї

"Молотковський притьмом вискочив за мною."Андріяшик Роман Васильович - Люди зі страху

"І так притьмом забаглося Семенові вчитися, що бідний хлопець не міг дочекати, аж сонечко закотиться за обрій, і погнав товар з поля раніше, ніж звичайно."Коцюбинський Михайло Михайлович - Ціпов’яз

"Схилився над трапом, наставив товсте, майже слоняче вухо, так ніби ждав притьмом почути квапливе тупотіння й відсапування запопадливого стюарда."Загребельний Павло Архипович - Добрий диявол

"Вирядивши Василька, Яким легенько зітхнув; він продав ялинку за добрі гроші, а грошей було притьмом треба: треба було і чобіт жінці, треба було і на Новий рік дещо купити… Якимові трохи жаль стало Василька, що так любив тую ялинку"Коцюбинський Михайло Михайлович - Ялинка

"І вже з’явилася звідкись кварта, і полилася сизо-каламутна рідина у притьмом підставлені пузатенькі чарочки"Нестайко Всеволод Зіновійович - Загадка старого клоуна

"Бо ми притьмом вскочили у поїзд"Нестайко В - Тореадори з Васюкiвки

"Ми притьмом обернулися"Стельмах Ярослав Михайлович - Митькозавр із Юрківки, або Химера лісового озера