ПРИТУЛЯТИСЯ

Значення притулятися це

ПРИТУЛЯ́ТИСЯ, я́юся, я́єшся, недок., ПРИТУ́ЛЮВАТИСЯ, ююся, юєшся, недок., ПРИТУЛИ́ТИСЯ, тулю́ся, ту́лишся, док.

1. до чого. Ставати, сідати, лягати, обпираючись об щось або прихиляючись до чого-небудь. Притуляється [Фатьма] до дерева і дивиться на море… (Коцюб., І, 1955, 396); — Це ти? — іще тісніше притуляється [жінка] до одвірка, щоб не впасти (Стельмах, II, 1962, 290); Доки мати підтягувала гніт у каганцеві (щоб виднішою була синові хата!). Донько, притулившись до теплого комина і відігріваючи закляклі руки, стежив, як радісно шапарює по хаті Вутанька (Гончар, II, 1959, 140); // перев. чим і без додатка. Щільно притискатися, припадати до чого-небудь. Дівчина підходить до вікна й притуляється лобом до холодної шибки (Донч., V, 1957, 359); Карпо почав розказувати, як ящірки гублять хвости і як потім прилазять за ними. І тілько притулиться, — так хвіст і прискаче сам знову (Мирний, І, 1954, 256); Старий Сулейман у білім халаті.. так притуливсь до надгробника, що його трудно було відрізнити від каменя (Коцюб., II, 1955, 125); — Я ще як малим був, то, бувало, пожену корову пасти, а сам сяду на землю, притулюсь вухом до телеграфного стовпа, слухаю, як він гуде різноголоса, і мрію (Ткач, Плем’я.., 1961, 76).

2. Тісно присуватися, пригортатися до кого-, чого-небудь; горнутися. Щось стало між нами. Я не смів притулитись до материних грудей, обняти сестру (Коцюб., II, 1955, 365); Вони мовчали, притулившись одне до одного (Донч., V, 1957, 477).

Притуля́тися (притули́тися) губа́ми до кого-чого — цілувати кого-небудь. Мати міцно обняла сина й притулилася губами до його опуклого лоба (Донч., Вибр., 1948, 295).

3. тільки док. Знайти собі притулок; поселитися. — Нема ж в мене родиноньки, ні до кого притулитися (Чуб., V, 1874, 146); Жив він, як і всі сімейні робітники, в невеличкім будиночку, що ділився на два приміщення, в одному з яких і притулилася його родина (Досв., Вибр., 1959, 310); * Образно. Хати, хати… А в кожній з них притулилося людське горе (Хотк., II, 1966, 316); // Приєднатися, пристати до кого-, чого-небудь. Пан Ригорович мав було покинути і своє боярство і притулитися до чужого весілля (Кв.-Осн., II, 1956, 218).

4. розм. Розміщуватися, розташовуватися, влаштовуватися де-небудь (перев. на невеликому, тісному просторі, в незвичному, незручному місці). Один по одному вони виходили з душної кімнати, від весільного столу, і притулялись перекурити на призьбі (Смолич, Мир хатам.., 1958, 61); Семен теж притулився оддалік під осмаленим деревом (Коцюб., І, 1955, 123); Село Шпитьки притулилося під горою: ми, значить, під’їжджаємо на німецькій штабній машині, зупиняємось із метою розвідати (Ю. Янов., І, 1954, 65); // перев. док., до чого. Розташуватися біля чого-небудь великого. — Давай, хоч з коліна вилупи! Плачу, бач, за те, що моя землянка притулились до панського глинища (Н.-Лев., І, 1956, 56); Біля низенької сірої хатинки, що притулилася до темної стіни башти, стояли, сиділи у сірих поіржавілих куртках рудокопи (Досв., Вибр., 1959, 317); Сосонка — невелике село. Рядочком хат воно притулилося до лісу, вперлося городами та садками в обидва береги Русавки (Зар., На.. світі, 1967, 13).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 7. — С. 71.

Притулятися, ля́юся, єшся, сов. в. притулитися, лю́ся, лишся, гл.

1) Прижиматься, прижаться. Дитинка притулилась до матері. Харьк. Также о душевномъ состояніи: Нема в мене родиноньки, — Ні до кого притулитися. Чуб. V. 146.

2) Находить, найти пріютъ, пріютиться. Сам зостався серед хати, не знав куди притулитись. Левиц. Пов. 55. Аж ось дав мені Бог притулитись до ’дної вдови убогої. Г. Барв. 368. Де сирота безрідний притулиться? Де захисток собі знайде?

3) Прислоняться, прислониться; приставать, пристать. Притулюся плечима й до груби. Чуб. V. 406. Так уже воно притуляється, як горбатий до стіни. Ном. № 13079.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 447.

притулятися Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
leanприслоняться

притулятися Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
prytuliatysiaprytuliatysiaprytulyatysya

притулятися Рід - дієслово, недоконаний вид

притулятися Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особапритуляюсяпритуляємося
2 особапритуляєшсяпритуляєтеся
3 особапритуляєтьсяпритуляються
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особапритулятимусяпритулятимемося
2 особапритулятимешсяпритулятиметеся
3 особапритулятиметьсяпритулятимуться
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідпритулявсяпритулялися
Жіночий рідпритулялася
Середній рідпритулялося
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа притуляймося
2 особапритуляйсяпритуляйтеся
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часпритуляючись
Минулий часпритулявшись

притулятися Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
1156

притулятися в англійській розкладці - ghbnekznbcz