ПРИСТАНЬ

Значення пристань це

ПРИ́СТАНЬ, і, ж.

1. Спеціально обладнане місце на березі водойми з плавучою або береговою спорудою для причалювання і стоянки суден, їх навантажування й розвантажування, посадки й висадки пасажирів. От і шосе скінчилось: одкрилася вузенька зелена прогалина. Тут пристань для човнів (Н.-Лев., II, 1956, 415); Коли пароплав відходив від пристані, Аліна сиділа в жіночій каюті й нізащо не наважувалась вийти на палубу (Ю. Янов., II, 1954, 90); Він писав, що пришле у Млинки свою доньку Олесю в гості до діда та баби, і просив зустріти її на пристані (Донч., VI, 1957, 12); Пристані там не було, ні затоки, де б суднам ховатись; Всюди лиш кручі, та скелі суворі, та рифи стирчали (Гомер, Одіссея, перекл. Б. Тена, 1963, 108); // Сама плавуча або берегова споруда такого призначення. Поблизу хатини рибного інспектора ставили тимчасову пристань (Трубл., Шхуна.., 1940, 325); Швидкою ходою вони направились до порту і, посідавши на пристані, закинули вудки (Багмут, Щасл. день.., 1951, 129); // перев. з означ. Вулиця міста або населений пункт, розташований на березі моря або річки. Оглядаючи Графську пристань, вони дізналися від екскурсовода, що серед десантників-чорноморців, які першими влетіли на Графську пристань, був і їхній земляк (Гончар, Тронка, 1963, 170).

2. перен. Місце, де можна укритися, відпочити, знайти притулок і т. ін. ; пристановище. [Гайворон:] Поїдеш? [Курінний:] Тут мені робити нічого… [Гайворон:] Знову будеш шукати якоїсь пристані? [Курінний:] Кудись пошлють (Зар., Антеї, 1962, 132); [Гусак (подає рушницю):] Беріть. У міцні руки передаю. А одріз дайте назад. Самому треба… Настають тривожні часи. Бачу, що пристані собі не знайду… (Мик., І, 1957, 89).

Ві́чна при́стань — могила, кладовище. Біля Карлюжини — цвинтар, вічна пристань видатного драматурга [І. Карпенка-Карого] (Літ. Укр., 31.VIII 1962, 4).

3. перев. у сполуч. із сл. тиха, перен. Місце, в якому можна знайти спокій, задоволення і т. ін.; відчуття спокою, задоволення і т. ін. Їй думалось, що, може, хутко тая хвиля розлучить Їх з братом, — його занесе до любої дружини у тиху пристань, а її, Настю, покине тут на самотньому березі одиноку і ще смутнішу… (Л. Укр., III, 1952, 589); Яснозорі води, Одбите в них святе лице природи, Заквітчана берегова трава І простих душ немудрії слова, — Чи ж це не пристань після бур житейських..? (Рильський, І, 1960, 168); І чим моє слово для тебе привабне? Ні меду, ні ласки, ні пристані тихої. Та бачу, любов твоя зовсім не слабне (Мал., Звенигора, 1959, 59); // Людина, яка створює для кого-небудь відчуття спокою, задоволення і т. ін. Заступниця усім і пристань нещасливим, Як лілія бліда у затінку садів, Струмила я свій чар (Зеров, Вибр., 1966, 465); Може б, піти до Анни, до моєї тихої пристані, до моєї ще ніким не вкраденої радості (Кол., На фронті.., 1959, 156).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 7. — С. 38.

Пристань, ні, ж. Пристань. Чуб. V. 1170. АД. І. 218. В тій галері од пристані далеко одпускали, Чорним морем далеко гуляли. АД. І. 209.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 442.

пристань Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
Marinaпристань

пристань Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
prystanprystan'prystan'

пристань Рід - іменник, жіночий рід, неістота,іменник, середній рід, неістота,дієслово, доконаний вид

пристань Словоформи слова

Називнийпристаньпристані
Родовийпристаніпристаней
Давальнийпристаніпристаням
Знахіднийпристаньпристані
Оруднийпристаннюпристанями
Місцевийна/у пристаніна/у пристанях
Кличнийпристанепристані

пристань Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
825

пристань в англійській розкладці - ghbcnfym

Цитати української літератури з використанням слова пристань

"Вже не падає тінь на Злату Улічку, вузьку та покручену пристань середньовічних мрійників-алхіміків… Сьогодні вона стала справді золотою «е в мріях, а наяву"Гончар Олесь Терентійович - Прапороносці

"— А спати ліг на найвиднішому, аж на пристань видно…"Гончар Олесь Терентійович - Бригантина

"Виглядають iнодi ребра чайок iз пiскiв устя рiчки Верхньої Хортицi, де тепер так звана Царська пристань."Кащенко Адріан Феофанович - Про гетьмана Сагайдачного

"Ці люди страшенно любили все продавать: і зелену цибульку, і молоду редечку, і зливання на руки, і хождіння на пристань за газетою"Винниченко Володимир Кирилович - На лоні природи

"Причалив човен сонця в пристань — у вікно на дубі"Антонич Богдан-Ігор Васильович - Посли ночі

"Пристань для орлів змінили"Франко Іван Якович - Іван Вишенський

"Другі байдаки запливли у пристань."Чайковський Андрій Якович - Сагайдачний

"В день від’їзду Гриша так хвилювався, що приїхав на пристань першим, і йому довелося більш за всіх возитися з вантаженням човнів"Загребельний Павло Архипович - Син рибалки

"З одного боку гора, з другого — скеля, пристань для султанської барки"Загребельний Павло Архипович - Роксолана

"Гей, кинув я берег і пристань дрімливу,"Карманський Петро Сильвестрович - Avanti!*