ПРИСТАВЛЯТИ

Значення приставляти це

ПРИСТАВЛЯ́ТИ, я́ю, я́єш, недок., ПРИСТА́ВИТИ, влю, виш; мн. приста́влять; док., перех.

1. Ставити що-небудь дуже близько, впритул до чогось. Двері од пекарні забив я.., на стінку прибив килимок, а до нього приставив залізне ліжко (Коцюб., І, 1955, 145); Приставивши до стіни велосипеда, Сергій зайшов у олійницю (Мушк., Чорний хліб, 1960, 102); — З плеча! — скомандував полковник Дубл, і тисяча солдатів, як один, зірвали гвинтівки з пліч і приставили їх до ноги (Смолич, Прекр. катастр., 1956, 427); // Притуляти одним кінцем до стіни, дверей і т. ін.; ставити похило, під кутом до чого-небудь. Люди приставляли до стін риштовання, приставляли драбини (Н.-Лев., IV, 1956, 36); Платон пригадує, що у них вдома ніколи не було замка, до дверей приставляли коромисло — знак, що в хаті нікого нема (Зар., На.. світі, 1967, 83); Тихо підійшли [опришки] до муру і приставили драбину (Гжицький, Опришки, 1962, 226); // Наближаючи, прикладати що-небудь до чогось. — На, молодице, напийся води, — сказала одна баба, приставляючи тикву з водою Василині до губів (Н.-Лев., II, 1956, 92); — Отут ми її і примантачимо, як каже батько, — сказав він, приставляючи до стіни полицю, щоб намітити, де заганяти цвяхи (Коп., Земля.., 1957, 191); [Гільзиха (пильно прислухалась, приставивши руку до вуха):] Та відчепіться геть (Л. Укр., IV, 1954, 255); — Дихайте, — сказав Щорс, — приставивши, лікарську трубку до широкої полковничої спини (Довж., І, 1958, 172); // Ставити у певному місці, поруч, навпроти, біля кого-, чого-небудь і т. ін., присувати до когось, чогось (перев. про меблі). Гості без усяких церемоній і.. запросин самі приставляли собі крісла, сідали, де кому було до вподоби (Фр., VII, 1951, 105); Дмитренко.. опустився за стіл на лаву. Чіпка приставив з другого боку ослінчика, сів навпроти гостя (Мирний, І, 1949, 375); Я настояла, щоб Василь Іванович знову ліг — це необхідно при лікуванні грипу, а сама приставила до нього стілець і сіла (Гур., Осок. Друзі, 1946, 54); // Ставити біля вогню, наближати, присувати до вогню, до жару (посуд з водою, стравою). Мати все заходжувалась варити вечерю. Підпаливши трусок в печі, вона приставляла до огню чавун (Н.-Лев., VI, 1966, 301); Чайчиха після своєї молитви метнулася до печі, охаючи, розвела вогонь, приставила горшки з водою (Стельмах, І, 1962, 210).

Приставля́ти (приста́вити) окрі́п (кулі́ш, стра́ву і т. ін.); Приставля́ти (приста́вити) на обі́д (вече́рю і т. ін.); Приставля́ти (приста́вити) обі́дати (вече́ряти і т. ін.) кип’ятити воду або варити страву в печі. Іваниха не відповіла, — не хотіла вже заводитись, — і почала розпалювати в печі та приставляти куліш (Л. Укр., III, 1952, 563); Увечері дівчина хутенько затопила піч, приставила окропу, нагріла трохи, повиливала в корито, борошенця туди всипала й замішала (Укр.. казки, 1951, 335); Встану вдосвіта, запалю в печі, приставлю страву… Ет, яке там вариво (Коцюб., І, 1955, 45); Приставить [Маруся] обідати, то або у нетоплену піч, або забуде чого положити, або усе у неї перекипить, що й їсти не можна (Кв.-Осн., II, 1956, 78).

Приста́вити до сті́нки (стіни́) — розстріляти. — Чудні ви люди, добродії. По-вашому, краще було б, щоб нашого батька разом з усіма схопили та приставили до стінки? (Речм., Весн. грози, 1961, 57); Приставля́ти (приста́вити) до гане́бного стовпа́ — те саме, що Прико́вувати (прикува́ти) до гане́бного стовпа́ (див. гане́бний). —Весь світ таврує і приставляє до ганебного стовпа агресорів… — казав промовець (Збан., Мор. чайка, 1957, 157).

2. Приробляти, пришивати що-небудь, лагодячи, збільшуючи, оновлюючи і т. ін. Дід Грицай взяв струга та сокиру і заходився майструвать коло старих уликів, приставляв нові дна [дена] до старих уликів (Н.-Лев., III, 1956, 211); Пристав нові дверці до старої лазеньки (Номис, 1864, № 13295); // Прибудовувати до чогось. Він приставив до старого дому дві кімнати (Н.-Лев., III, 1956, 207).

3. Доставляти, приносячи або привозячи що-небудь кудись, комусь. [Пилип:] Написано, щоб.. по скількось там ховрахів ловили та приставляли до волості… (Кроп., II, 1958, 11); Мешканці тих околиць користувались для кухні виключно «кляшторною» водою, яку їм приставляли професійні водовози, і водоноси (Вільде, Сестри.., 1958, 516); Колись-то Лебідь, Рак та Щука Приставить хуру узялись (Гл., Вибр., 1951, 10); — Добре, я дам три карбованці, — обізвався чоловік, — але мусите приставити ялинку сьогодні, бо пани ще хотять прибирати її на вечір (Коцюб., І, 1955, 79); Сила лісу лежала у штабелях, не встигали його вивозити залізницею, а Гелка вже мав суворий наказ приставити з верховини ще більше лісу (Мур., Бук. повість, 1959, 177); // Постачати що-небудь комусь, забезпечувати чим-небудь когось. Підпільники-більшовики з тютюнової фабрики Попових приставляли обгортки до підпільної друкарні в необмеженій кількості (Смолич, V, 1959, 384); Антін Андрійович вирядив гінців.. з наказом приставити до Коша осетрових баликів, визиги, ікри та іншої рибної продукції (Добр., Очак. розмир, 1965, 407); // Доставляти кого-небудь кудись під наглядом, у супроводі когось. [Двірник:] Щодо революціонерів, то я їх так бачу, вдень. Навчився пізнавати. Звелено таких в участок приставляти (Сміл., Черв. троянда, 1955, 94); Староста коломийський дізнався про мій побут і наказав жандармам приставити мене до Коломиї, а що у мене не було грошей на підводу, то жандарм, ще хворого, в літню спеку погнав мене туди, пішком (Фр., І, 1955, 18); Попрощавсь і пішов собі [цар] додому. Зараз же звелів, щоб розшукати і приставити йому Семена Палія (Укр.. казки, легенди.., 1957, 244); // Транспортувати кого-, що-небудь до місця призначення. Карета швидкої допомоги приставила мене до хірургічної лікарні (Смолич, VI, 1959, 21).

4. тільки, док. Призначити кого-небудь для виконання якоїсь роботи, служби, для догляду за ким-небудь, допомоги комусь. Приставили мене, спасибі їм, до церкви дзвонарем, і от сорок сім літ дзвоню (Морд., І, 1958, 61); Почав Саіб підростати. Цариця приставила до його Гаруна-пашу, щоб він доглядав сина і виглядів, виховав його на раджу (Н.-Лев., IV, 1956, 15); — Таке нікудишнє воно: ні пастух у полі, ні полільник у городі, ні помічниця в домі.. До якої ж тебе роботи приставити? — задумався [Шолом’як] (Стельмах, І, 1962, 344); Іван Тимофійович вгадав його нахили, приставив до живого любимого діла (Гончар, Таврія, 1952, 244); // з інфін. Доручити кому-небудь якусь роботу, завдання і т. ін. Баба Зінька приставила готувати обід молодиць, котрі добре знали куховарську справу (Н.-Лев., VI, 1966, 368); — Не плачте, панно, — просила [Анничка] тихо, — ніхто вам нічого злого не зробить. Ось мене приставив отаман прислужувати вам (Гжицький, Опришки, 1962, 55); // Призначити кого-небудь для нагляду, охорони, супроводу і т. ін. — Як буду йти до голосування, приставте до мене хлопа з булавою (Март., Тв., 1954, 186); Хто хоче пасти і берегти свою отару, нехай її боронить, хай приставить собак і пастухів (Л. Укр., І, 1951, 169); Тут, у брудному заїзді, Павла поклали до окремої кімнати, з загратованим віконцем, приставивши до нього двох жандармів (Кучер, Голод, 1961, 344).

5. діал. Прикидатися яким-небудь, удавати з себе когось. Опанас.. приставляв з себе такого бідного, що ні за що й другу коняку купити (Григ., Вибр., 1959, 160).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 7. — С. 36.

Приставляти, ля́ю, єш, сов. в. приставити, влю, виш, гл.

1) Приставлять, приставить, поставить. Пристав драбину до стіни. Затопила піч, приставила окропи. Рудч. Ск. II. 59.

2) Доставлять, доставить. ЗОЮР. II. 56. Приставив Остап хліб від свого пана. Г. Барв. 24.

3) Приставлять, приставить къ дѣлу. Хто ж нас тепер буде ізражать і порядок давать, і на діло приставлять. Мил. 188.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 441.

приставляти Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
to putприставлять

приставляти Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
prystavliatyprystavliatyprystavlyaty

приставляти Рід - дієслово, недоконаний вид

приставляти Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаприставляюприставляємо
2 особаприставляєшприставляєте
3 особаприставляєприставляють
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаприставлятимуприставлятимемо
2 особаприставлятимешприставлятимете
3 особаприставлятимеприставлятимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідприставлявприставляли
Жіночий рідприставляла
Середній рідприставляло
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа приставляймо
2 особаприставляйприставляйте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часприставляючи
Минулий часприставлявши

приставляти Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
1147

приставляти в англійській розкладці - ghbcnfdkznb

Цитати української літератури з використанням слова приставляти

"Почала Гаїнка горшки приставляти — порожні."Грінченко Борис Дмитрович - Під тихими вербами

"Зрадiвши, що козаки сплять i не стрiляють, поляки почали приставляти до стiн драбини i натовпом пiдiйшли до брами; але тiльки що вони полiзли по драбинах, як на їх враз полетiло з стiн камiння й цiлi колоди, i засвистiли кулi"Кащенко Адріан Феофанович - Славні побратими

"Упродовж всієї стіни, ближче до її верху, випинався уперед над рівчак мурований пояс такого вигляду, наче товщезний обруч, щоб до стіни неможливо було приставляти драбин"Кащенко Адріан Феофанович - У запалі боротьби

"— Але ж він високо над землею? Драбину будеш приставляти?"Андріяшик Роман Васильович - Люди зі страху

"Як вози були вже повні мішків, батюшки по черзі повинні були приставляти ту хуру просто до його дому в Богуслав"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Старосвітські батюшки та матушки

"— Ну теперечки вже хоч і гайда на сцену в театр! комедію приставляти! — каже Дрімайло, та й пхнув мене до порога ще й коліном чернечого хліба дав на дорогу."Нечуй-Левицький Іван Семенович - Київські прохачі