ПРИПИС

Значення припис це

ПРИ́ПИС1, у, ч. 1. Певний порядок, встановлений керівними органами держави, установи, підприємства і т. ін. Він велів копати яму так близько своєї границі, як тілько дозволяв урядовий припис (Фр., VIII, 1952, 408); По наших поштових приписах не вільно нічого писати на друкованих речах, що посилаються під опаскою (Л. Укр., V, 1956, 320); Він уже встиг одержати в цейхгаузі постіль і застелити своє ліжко так, як у сусідів, тобто згідно з приписом, який панував у школі (Гжицький, У світ.., 1960, 205).

2. Правило, покладене в основу якого-небудь вчення, моралі, ідеологічного напрямку і т. ін. ; канон. Невже справді любов привела її сюди і владно примусила добровільно переступити той високий поріг, який відділяє дівчину від жінки і який суворо охороняється приписами суспільної моралі й церкви? (Кол., Терен.., 1959, 337); Юра.. кликав до себе буйного мужа і читав йому моральні приписи (Хотк., II, 1966, 96); Всі приписи божого закону знав він, і ніхто не міг закинути, що за все своє життя ребе Шая порушив хоч один (Еллан, II, 1958, 33); Непереможне бажання потягло її туди, в ті дивні країни, де жінка не ховає свого лиця від людей, ..де вона може прокладати шляхи по своїй уподобі, а не за приписами побутового закону — священного наказу чоловіка… (Досв., Гюлле, 1961, 102); // Правило співжиття, норма поведінки. Кривдунський, усупереч усім приписам і законам, уважав за нормальні відносини судді до мужички, щоби на неї насварити, накричати й казати її за двері викинути (Март., Тв., 1954, 119); — Товариство, товариство!подзвонив виделкою Варава по карафці, намагаючись.. як-небудь зберегти приписи гречності (Стельмах, Хліб.., 1959, 342).

3. Вказівка або порада діяти певним чином; настанова. Вуйко держав мене в вічнім страсі, в вічній погрозі. Строгі його приписи регулювали моє життя так, як накручений годинник (Фр., І, 1955, 345); Старшина доповів їй, що всі приписи медицини виконано, він сподівається, що до початку наступу поганка щезне і старший лейтенант зможе повести в бій людей (Ю. Янов., II, 1954, 10); Ніхто ще ніколи не створив шедевра за чиїмись приписами, підлаштовуючись під чиїсь смаки (Літ. Укр., 25.VIII 1967, 1); // Встановлена норма в мові, літературі, мистецтві. В російській літературі він [І. М. Муравйов-Апостол] був одним із перших письменників, які прагнули власною творчістю подолати закостенілі приписи класицизму (Рад. літ-во, 4, 1965, 89); Про «творчість» глашатаїв «чистого мистецтва», які діяли за приписами реакціонерів від естетики, Франко говорив як про патологічне явище, яке свідчило про занепад і розклад буржуазної літератури (Іст. укр. літ.. І, 1954, 515); // Вимога, обумовлена чим-небудь. З часів давніх нерушні звичаї, Сподобання та примхи людські, Припис моди на всякі случаї, — Ох, які вони будуть тяжкі! (Граб., І, 1959, 559).

4. перев. мн. Основні правила в якій-небудь ділянці людської діяльності, обумовлені її сутністю; закони. Щодо форми, то є одна строфа задовга: «вона лиш те живить, що має міць тривать»варто б її справити, щоб не порушувати суворих приписів октави (Л. Укр., V, 1956, 437); Його загін за всіма приписами тактики взяв стражників у кільце (Панч, О. Пархом., 1939, 27); Український майстер дукача творив за приписами української народної творчості (Дукати.. Укр., 1970, 8).

ПРИ́ПИС2, у, ч.

1. Те, що дописане до якогось тексту; приписка. Вона відірвала той клаптик листа, де був припис до неї, й сховала його (Стар., Облога.., 1961, 85).

2. заст. Прописка. Вмовився [перевізник] з приставом, вернувсь і сказав, щоб бурлаки готували по п’ятнадцять карбованців за припис до кривдянського посаду (Н.-Лев., II, 1956, 220).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 8. — С. 706.

припис Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
prescriptionпредписание

припис Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
prypysprypysprypys

припис Рід - іменник, чоловічий рід, неістота

припис Словоформи слова

Називнийприписприписи
Родовийприписуприписів
Давальнийприписові, приписуприписам
Знахіднийприписприписи
Оруднийприписомприписами
Місцевийна/у приписіна/у приписах
Кличнийприписеприписи

припис Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
624

припис в англійській розкладці - ghbgbc

Цитати української літератури з використанням слова припис

"Бурлаки зостались коло човна, а перевожчик побіг на гору в Кривду, де жив посадський пристав, вмовився з приставом, вернувсь і сказав, щоб бурлаки готували по п’ятнадцять карбованців за припис до кривдянського посаду"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Микола Джеря

"— Брошуру Чаянова ми видали тому, що був припис ЦК, в архіві є відповідна документація…"Антоненко-Давидович Борис Дмитрович - Чистка

"Сивоок довго досконалився, щоразу вступав у змагання з своїми невідомими попередниками, стосуючи ті самі засоби, не маючи змоги порушити бодай один припис"Загребельний Павло Архипович - Диво

"Далі, внизу, був ще припис, звернений особисто до Орисі:"Старицький Михайло Петрович - Облога Буші

"Припис був: «Післанці руські"Франко Іван Якович - Іван Вишенський

"І зараз ось він уже рве вудила, нервується, його діяльну натуру дратує всіма визнаний припис триматись осторонь, Заболотний аж зблід, оприкрений тим, що його не підпускають до місця події, не дають на когось там глянути, когось рятувати"Гончар Олесь Терентійович - Твоя зоря