ПРИЙОМ

Значення прийом це

ПРИЙО́М, у, ч. 1. Те саме, що прийма́ння 1-6, 8, 11-13. Зв’язок як засіб передачі та прийому повідомлень виник ще в давні часи (Наука.., 2, 1962, 1); Прийом у члени партії провадиться виключно в індивідуальному порядку (Статут КПРС, 1971, 13); На білих мармурових сходах вестибюля, перед численним розмаїтим натовпом, секретар приймальної комісії оголошує наслідки прийому (Мик., І, 1957, 115); У домі готувалися до прийому гостей. Натирачі підлоги потіли над паркетом (Мокр., Сто.., 1961, 93); Короткий прийом скінчився, цокнув замок й Лазар вступив у камеру (Коцюб., II, 1955, 194); Свинарки.. закінчили прийом опоросу до 5 днів і повністю зберегли молодняк (Соц. тв., 1, 1956, 13).

2. у сполуч. з прикм. Певне ставлення під час зустрічі з боку того, хто приймає. Запросив [швець] до хати, посадив на чільне місце. Трохи здивована таким шанобливим прийомом, Люба всміхнулася і навіть зніяковіла (Бабляк, Вишн. сад, 1960, 41); Іван Юхимович був приголомшений таким холодним прийомом. Одразу ж вивітрилося все, що він хотів сказати секретареві обкому (Руд., Остання шабля, 1959, 277); Глава делегації Янош Молнар подякував кримчанам за теплий прийом (Літ. Укр., 13.IX 1966, 1).

3. Зібрання запрошених осіб, перев. з частуванням, як урочистий захід на честь кого-, чого-небудь. 17-го вересня! Свято Софії, Віри, Надежди [Надії] і Любові. Скільки іменин, скільки іменинниць, скільки подарунків, візитів, прийомів!.. (Л. Укр., III, 1952, 484); З Лолітою Торрес ми познайомилися на прийомі, влаштованому радянським посольством з нагоди перебування нашої делегації (Дмит., Там, де сяє.., 1957, 124).

4. Спосіб виконання або здійснення чого-небудь. Різні прийоми і особливості були у наших рибалок. Дехто, приміром, любив міняти місця і присусіджуватись до чужих принад (Рильський, Веч. розмови, 1964, 44); У галузі морської тактики Ушаков не обмежувався тодішніми застарілими правилами, а сміливо вводив нові прийоми бою, що грунтувалися на широкому застосуванні маневру (Іст. СРСР, II, 1957, 70); Прийоми і методи ідеологічних диверсій імперіалістичної буржуазії нині стали особливо витонченими (Ком. Укр., 10, 1968, 9); Використання жароміцних властивостей нових дорогих матеріалів — це не єдиний прийом застосування пари дуже високих температур і тисків (Наука.., 5, 1959, 18); // Метод дослідження, вивчення чого-небудь. Треба вміти користуватися прийомами марксистського дослідження для аналізу нових історичних умов, нової обстановки (Біогр. Леніна, 1955, 284); Для того щоб пізнати загальні властивості, відношення, закономірності предметів і явищ об’єктивної дійсності, людина застосовує різні логічні прийоми (Логіка, 1953, 11); // рідко. Спосіб тримати, поводити себе. Сташка мала в своєму арсеналі цілу гаму чисто жіночих прийомів, які ні від кого не переймала, а просто природа обдарувала її цією здібністю (Вільде, Сестри.., 1958, 380).

Техні́чний прийо́м — усталений спосіб виконання або виготовлення чого-небудь. Десятки, сотні раз повторював він технічні прийоми, знову й знову виходив на килим, щоб досконало оволодіти всіма секретами класичної боротьби (Веч. Київ, 11.VIII 1962, 2); Він не знав технічних прийомів килимарства і не міг знайти спільної мови з майстром (Вол., Самоцвіти, 1952, 140).

5. Певний захід для здійснення чого-небудь, досягнення якоїсь мети. Люди, які під політикою розуміють дрібні прийоми, що зводяться іноді мало не до обману, повинні зустрічати серед нас найрішучіший осуд (Ленін, 43, 1974, 51); Головну роль у боротьбі з бур’янами, безперечно, відіграють агротехнічні прийоми (Хлібороб Укр., 9, 1966, 5); Ряд житлових масивів у Києві, Харкові, Дніпропетровську, Донецьку та інших містах характеризується.. малими архітектурними формами, прийомами благоустрою й озеленення (Літ. Укр., 10.IV 1970, 4); // Засіб вираження, зображення. Для створення характеру Давида Мотузки А. Головко користується багатьма художніми прийомами (Іст. укр. літ., II, 1956, 434); У Тростянецькому парку надзвичайно глибоко продумані і майстерно здійснені прийоми створення пейзажів (Хлібороб Укр., 7, 1969, 32); Справжнім його вчителем був Рембрандт. Тарас Григорович вивчав і наслідував творчі прийоми цього геніального митця (Нар. тв. та етн., 2, 1964, 24); Будувати виставу лише на режисерських прийомах не можна. Постановник повинен довіритися актору — найбільш чутливому і талановитому мистецькому інструменту (Мист., 3, 1968, 12).

6. Виконання, здійснення дії за один раз. Листа написано різним атраментом, за кілька прийомів (Ю. Янов., II, 1958, 77); Мліївські садоводи збирають плоди не в один, а в два-три прийоми. Спочатку найкрупніші — першого сорту, залишаючи другий сорт і нестандартні (Хлібороб Укр., 9, 1968, 30); Підбігли Андрушка й Серьожка. Захекані.. І враз Серьожка перший хлипнув у два прийоми — Олянку!.. схватили!.. (Головко, І, 1957, 374).

7. заст. Призов. — У москалі його, у москалі!.. Тепер і прийом у городі, зараз і вези його! (Вовчок, І, 1955, 137); — Так до його дуже не чіплялись, а в перший прийом і завдали в москалі… (Мирний, І, 1949, 160); // Місце, де відбувається призов. Виходять хлопці з прийому, дедалі плачу більше (Л. Укр., III, 1952, 559); Проводжала [Докія] його, побувала в прийомі, І на станції зимній сиділа допізна (Мал., Звенигора, 1959, 347).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 8. — С. 630.

Прийом, му, м.

1) Пріемъ въ новобранцы; также и мѣсто, гдѣ онъ производится. Ой ставали до прийому а все в одну лаву. Н. п. Та повезли до прийому, оддали в москалі. Шевч. 477. У прийому славний двір, — там нам буде перебір. Чуб. V. 997.

2) Бо́гу в прийом. Въ жертву Господу. Богу в прийом! — приказує титарь, ходячи з карнавкою по церкві. Рк. Левиц. Ум. Прийо́мочо. Чуб. V. 997.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 418.

прийом Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
welcomeприем

прийом Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
pryiompryiompryyom

прийом Рід - іменник, чоловічий рід, неістота

прийом Словоформи слова

Називнийприйомприйоми
Родовийприйомуприйомів
Давальнийприйомові, прийомуприйомам
Знахіднийприйомприйоми
Оруднийприйомомприйомами
Місцевийна/у прийоміна/у прийомах
Кличнийприйомеприйоми

прийом Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
624

прийом в англійській розкладці - ghbqjv

Цитати української літератури з використанням слова прийом

"Ставши великим візиром, він попросився па прийом до султанші, і вона милостиво прийняла його в кйошку Гюльхане на білих килимах, всадовила великого візира навпроти себе, звеліла принести навіть вина"Загребельний Павло Архипович - Роксолана

"Це ж вiдомий прийом - спочатку здружуються з дитиною, а потiм уже й до мами..." "Бережной Василий - Повiтряна лiнза

"— Усе, бабоньки! Прийом закінчено, приходьте завтра, — голосно повідомив, а вже стишено, немов пошепки, додав: — Андрія, брата міліціонера Івана, повісили на бильці ліжка"Авраменко Сергій Володимирович - Брати

"Це був його несхибний прийом паралізувати здобич"Давидов Анатолій Іванович - Цілющий камінь

"- Там ви будете спочинути одна година, а потiм пароплавство чекає вас на один невелички прийом"Крюс Джеймс - Тiм Талер, або Проданий смiх

"Гальчинська прийшла на прийом"Кашин Владимир - Кривавий блиск алмазiв

"Молодий учений міцно потиснув руку й щиро подякував за щедру допомогу й теплий прийом."Шаповал Іван Максимович - В пошуках скарбів

"Пишні виїзди на лови, прийом послів, турніри, коні, стяги, лютні, крики"Загребельний Павло Архипович - Євпраксія

"- Е нi! Це нечесно! Не за правилами! Недозволений прийом! - чую я раптом i вiдчуваю, як мене тягнуть за штани, стягаючи з Будки"Нестайко В - Тореадори з Васюкiвки

"Я теж устав, збираючись іти, але Стефензон, помітивши це, поспішно попрохав мене лишитись, — він, очевидно, хотів загладити свій не зовсім гостинний прийом."Винниченко Володимир Кирилович - Олаф Стефензон