ПОСТАВА

Значення постава це

ПОСТА́ВА, и, ж.

1. Звичне положення тіла під час ходіння, сидіння тощо, властива кому-небудь манера триматися. Спокійна рівновага і сила виднілась в його рухах і поставі (Фр., II, 1950, 154); — Не тільки ваша яскрава врода, ще більше, ще дужче вразив мене сміливий ваш погляд і оця гордовита, сповнена природної гідності постава (Гончар, II, 1959, 182); Якось під час огляду частини, де він служив, на його атлетичну статуру, зріст і гвардійську поставу звернув увагу царський генерал і поцікавився, звідки він родом (Літ. Укр., 9.VI 1967, 3); // перев. з означ., у сполуч. із сл. голова. Манера тримати голову; постановка. [Директор музею:] Від цієї постави голови так і віє духом Челліні (Донч., VI, 1957, 527); Ганна мерзлякувато поводила плечима, але горда постава голови й рішуча, тверда хода робили її урочистою (Руд., Остання шабля, 1959, 210); // Положення тіла людини або тварини у певний момент; поза. Тілько княгиня не змінила своєї постави (П. Куліш, Вибр., 1969, 163); Перед статуєю ми побачили незлічиму силу народу в найрізніших одягах і поставах (Фр., II, 1950, 97); Ледяник підвів голову від книжок і застиг в зігнутій поставі (Ірчан, II, 1958, 46); Побачивши перед собою жінку, легінь.. набрав молодечої постави — от як завше легінь перед дівков [дівкою] (Хотк., II, 1966, 50).

2. рідко. Те саме, що по́стать1 1. Навкруги, під дрібним холодним дощем, не горять, а куряться огнища; коло них, в.. загравах, кривавими плямами вбачаються людські постави (Стар., Облога.., 1961, 23); Майданівна вогкими очима задивлялася на міцно скраяну Андрійову поставу (Кач., II, 1958, 10); Тонку і височеньку його поставу облягав сільський саморобний кожушок: ладний, добре пошитий, червонястого чи цегляного кольору (Мас., Життя.., 1960, 95); // Зовнішній вигляд; зовнішність. Постава свята, а сумління злодійське (Номис, 1864, № 178); Був се двадцятилітній парубчак, але, судячи по його поставі, можна було дати йому ледво [ледве] п’ятнадцять літ (Фр., II, 1950, 246).

3. спец. Вроджене положення, розташування яких-небудь частин тіла. У широкогрудих свиней постава передніх ніг широка (Свинар., 1956, 15).

4. Вироблене тренуванням особливе положення тіла людини (рук, ніг тощо), пристосоване для виконання яких-небудь вправ, рухів і т. ін. Це були сміливі їздці, але їх постава з зігнутими колінами в коротких стременах була незграбна й вайлувата (Тулуб, Людолови, І, 1957, 159).

5. театр. Здійснення режисером театральної вистави. П’єси Франка сценічні, прості до постави і тому майже всі з успіхом ішли на сцені (Іст. укр. літ., І, 1954, 558); Готувався до постави «Невольник» М. Кропивницького (Минко, Моя Минківка, 1962, 103).

6. заст., рідко. Те, що ставлять на стіл для пригощання; частування. Де була така постава? де такий достаток? І напитки, і наїдки, і музикам взяток? (Сл. Гр.).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 8. — С. 361.

Постава, ви, ж.

1) Наружность, осанка, видъ. Постава свята, а сумління злодійське. Ном. № 178. Що за краса! що за урода пишна! що за постава горда і велишна! К. ЦН. 173.

2) Поза, положеніе тѣла. Княгиня не змінила своєї постави. К. ЧР. 326.

3) Угощеніе. Де була така постава? де такий достаток? І напитки, і наїдки, і музикам взяток? Мкр. Н. 32.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 368.

постава Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
postureосанка

постава Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
postavapostavapostava

постава Рід - іменник, жіночий рід, неістота

постава Словоформи слова

Називнийпоставапостави
Родовийпоставипостав
Давальнийпоставіпоставам
Знахіднийпоставупостави
Оруднийпоставоюпоставами
Місцевийна/у поставіна/у поставах
Кличнийпоставопостави

постава Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
734

постава в англійській розкладці - gjcnfdf

Цитати української літератури з використанням слова постава

"Постава і вираз його обличчя вказують, що більше балачки він не бажає і справа полагоджена"Самчук Улас Олексійович - Волинь

"Постава їх постатів на східцях була дуже вольна і через те дуже граціозна"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Хмари

"Який же Байда? Хіба обличчя, хіба постава, бо серця теж нема! Хотілося кричати, або впитись, чи вбивати когось: турки з’їли серце, і волю, і гідність, і наймення"Іваничук Роман Іванович - Мальви (Яничари)

"Вся струнка постава дівчини рясно помережана барвистими смугами, рисочками, колами та різними складними візерунками"Білик Іван Іванович - Танго

"Постава Мирослави незамітно, мимоволі простувалася, лице її прояснювалось при тих словах."Франко Іван Якович - Захар Беркут

"Орися стоїть перед образом великомученика Степана; її струнка постава, закутана сизими хвилями з кадильного диму, здається легесенькою, прозорою"Старицький Михайло Петрович - Облога Буші

"За портретом цього «варвара», «бича божого», вимальовується постава справді мудрого й гуманного й дійсно прекрасного душею русина"Білик Іван Іванович - Аксіоми недоведених традицій

"Одяг, постава, слова, вчинки"Загребельний Павло Архипович - Роксолана

"Довга сива борода, довге волосся, що спадало на плечі, міцна постава і високе покраяне зморшками чоло робило його схожим на великого старого птаха"Покальчук Юрій Володимирович - Озерний вітер

"її постава повторює грацiознi вигини кам'яних фiгур"Козинец Людмила - Було, є i буде