ПОСКАРЖИТИСЯ

Значення поскаржитися це

ПОСКА́РЖИТИСЯ, жуся, жишся, док.

1. Висловити своє незадоволення ким-небудь; пожалітися кому-небудь на когось. [Водяник:] Поскаржуся я матері твоїй, Метелиці Гірській, то начувайся! (Л. Укр., III, 1952, 191); [Ганна:] Чоловік у мене, він би й нічого собі, коли ж похнюпа: поскаржуся йому на свекруху, а він мовчить!.. (Кроп., II, 1958, 21); За час від останніх відвідин завжди набереться у нього про що розповісти, попитати поради, а чи й на мачуху поскаржитись. І в тітки Катрі завжди для нього було ласкаве слово (Головко, II, 1957, 512); Хома якось був поскаржився замполітові, що бригадир не дає Явдошці соломи покрити хату (Гончар, III, 1959, 204); // Висловити жаль, невдоволення, стурбованість з приводу чого-небудь. — Коней мало. Тракторів ще менше… Та що там говорити, цвяха і то не завжди дістанеш, — поскаржився голова колгоспу (Жур., Дорога.., 1948, 181); Ніхто не чув, щоб він хоч раз коли поскаржився на своє здоров’я (Кач., II, 1958, 9); Може б, і заговорили [арештанти] з незнайомцем, може б, і поскаржились йому на несправедливість, але в усіх на душі була ще свіжа рана (Збан., Єдина, 1959, 93); // Сказати комусь про своє страждання, фізичний біль, неприємні відчуття тощо. Коли він тільки поскаржився після приїзду, що головні болі часто мучать, вона заспокоїла його переконано, твердо: — Я знаю такі травки в степу, їх треба до схід сонця збирати, зроблю настій і хоч які головні болі зніму… (Гончар, Тронка, 1963, 196); — У мене аж в ушах заболіло від гуркотнечі, — поскаржився Сергій (Гур., Друзі.., 1959, 72).

2. Подати скаргу, звернутися до офіційної особи або установи із скаргою на кого-небудь. Йонька.. чвалом біг до сільради, його так і тіпало, так і шматувало, щоб поскаржитися владі, як з ним не по-чесному сьогодні вчинили і яка несправедливість його спіткала (Тют., Вир, 1964, 92); Ображена вихователька негайно поскаржилася директорові (Багмут, Щасл. день.., 1951, 61).

◊ Не мо́жна (не мо́жу і т. ін.) поска́ржитися на кого — що — бути цілком задоволеним ким-, чим-небудь. Двадцять дев’ять років прожили вони лагідно, без лайки і образ, і ніхто з них не міг поскаржитись одне на одного (Хижняк, Килимок, 1961, 22); Не може дівчина поскаржитись і на теперішню свою мачуху, колишню табірну фельдшерицю, яка ні в чому не перечить не тільки Яцубі, але не перечить і доньці (Гончар, Тронка, 1963, 138); Не мо́жна (не мо́жу і т. ін.) поска́ржитися на неста́чу чого — чогось є багато, вистачає. Наша література, і зокрема проза, не може поскаржитись на нестачу нових, молодих сил (Смолич, Перша книга, 1951, 6).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 8. — С. 332.

Поскаржитися, жуся, жишся, гл. Пожаловаться.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 361.

поскаржитися Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
to complainпожаловаться

поскаржитися Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
poskarzhytysiaposkarzhytysiaposkarzhytysya

поскаржитися Рід - дієслово, доконаний вид

поскаржитися Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особапоскаржусяпоскаржимося
2 особапоскаржишсяпоскаржитеся
3 особапоскаржитьсяпоскаржаться
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідпоскарживсяпоскаржилися
Жіночий рідпоскаржилася
Середній рідпоскаржилося
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа поскаржмося
2 особапоскаржсяпоскаржтеся
ДІЄПРИСЛІВНИК
Минулий часпоскаржившись

поскаржитися Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
1257

поскаржитися в англійській розкладці - gjcrfh;bnbcz

Цитати української літератури з використанням слова поскаржитися

"Першим Андрієвим відрухом було поскаржитися цьому лагідному й, очевидно, культурному начальникові на ту кривду, що її йому заподіяно щойно"Багряний Іван Павлович - Сад Гетсиманський

"Не може Марія поскаржитися на Домаху, свою стару господиню"Самчук Улас Олексійович - Марія

"Вонька, між тим, чвалом біг до сільради, його так і тіпало, так і шматувало, щоб поскаржитися владі, як з ним не по-чесному сьогодні вчинили і яка несправедливість його спіткала"Тютюнник Григорій Михайлович - Вир

"Кволий, немічний, почув, що зроблено якийсь комітет і прийшов поскаржитися на попа."Самчук Улас Олексійович - Гори говорять!

"В таких випадках найбільше жаль, чому худобина не може заговорити і поскаржитися."Стефаник Василь Семенович - Шкода

"Але кому може поскаржитися маленька держава і де проситиме помочі? Натомість держава велика має змогу належно покарати зрадливих порушників світового порядку, провчивши і їх, і всіх тих, кому б запраглося наслідувати нечестивців."Загребельний Павло Архипович - Роксолана