ПОКЛОНЯТИСЯ

Значення поклонятися це

ПОКЛОНЯ́ТИСЯ, я́юся, я́єшся, недок., ПОКЛОНИ́ТИСЯ, лоню́ся, ло́нишся, док.

1. перев. док. Робити поклін, вклонятися; вітатися. Хоч і підійшов [сотник] до людей, що перед ним усі шапки познімали і поклоняються йому, а він іде собі, надувшись (Кв.-Осн., II, 1956, 177); Я ішов. Ти поклонилась. Приглядаючись так пильно: «Добрий день! здорові будьте!» — Привіталася прихильно (Крим., Вибр., 1965, 304); Вам поклониться дитина [прикарпатського села], І дідусь сивоголовий Скине шапку перед вами — Чи знайомі ви, чи ні (Павл., Бистрина, 1959, 72); // за що. Вклонятися, виявляючи свою вдячність кому-небудь. Поклонилась Маріулі За науку в ноги, Попрощалась з циганами, Помолила[сь] богу; Та й пішла собі, небога, На свою країну (Шевч., II, 1963, 316); — Людям поклонися за честь, — шарпонув [коваль] до себе чоловіка загрубілою від огню і заліза рукою (Стельмах, II, 1962, 20).

2. перев. док. Передавати вітання кому-небудь; засвідчувати усно чи письмово свою повагу до відсутнього. Ой у полі роман-зілля через межу похиляється — Чую через люди, що мій милий поклоняється (Чуб., V, 1874, 86); Чіпка озирнувся й одгукнув з дороги: — Грицьку! поклонись матері… (Мирний, І, 1949, 414); Я був би дуже радий, коли б Ви написали мені,.. як там Іван Богатчук, Мельник і другі мої знакомі. Поклоніться їм од мене (Коцюб., III, 1956, 210).

3. тільки док. Принижено попросити чого-небудь, про щось і т. ін. Не печаль свого серденька, Катре моя мила, годі! Я для тебе на все зважуся. Я поклонюся ще твоєму батькові (Вовчок, І, 1955, 201).

4. тільки док. Відвідинами засвідчити глибоку шану, відданість кому-, чому-небудь. Хто б з панів не приїхав в повіт, кого б з чиновників не прислано, — не їдь на своє добро, не приймайся за своє діло, не поклонившись Красногорському владиці… (Мирний, І, 1949, 208); [Гаркуша:] Провештавшись двадцять два роки в Січі, схотілось мені навідаться у рідний край — глянуть на свій хутірець і поклониться батьківській і матчиній могилці (Стор., І, 1957, 299).

5. Шанувати кого-, що-небудь як божество, святиню і т. ін. [Прісцілла: ]А звідки ж ти рятунку світу ждеш? Таж ти не поклоняєшся віддавна нікому з тих богів, що в пантеоні (Л. Укр., II, 1951, 352); Ще первісні люди відзначали найбільш важливі у їхньому житті події, поклоняючись незрозумілим для них страхітливим силам природи (Нар. тв. та етн.. 3, 1962, 27); [Єпископ:] Не плач. Лукавий раб — не вартий сліз. Він поклонився духом Прометею, а той єсть сатана, одвічний змій (Л. Укр., II, 1951, 241); // Схилятися перед ким-, чим-небудь, ставитися до когось, чогось з глибокою пошаною. І промовляє критик: «Скинь кашкет! Он світич наш, він гріє і зоріє, Люби і поклоняйся: то— поет!» (Зеров, Вибр., 1966, 83); Тут [в Америці] площі, як чорні ворони, І мертві панелі й граніт. А в мене є площа Червона, Якій поклоняється світ! (Мал., За.. морем, 1950, 80); Люди, які близько його [О. Гріна] знали, свідчать, що він віддавав перевагу «Анні Кареніній» над усіма іншими книжками в світі і поклонявся її авторові, як божеству (Літ. Укр., 27.УІІ 1962, 4); Молітесь, братія! Молітесь За ката лютого. Його В своїх молитвах пом’яніте. Перед гординею його, Брати мої, не поклонітесь (Шевч., II, 1953, 275).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 8. — С. 32.

Поклонятися, ня́юся, єшся, сов. в. поклони́тися, ню́ся, нишся, гл.

1) Кланяться, поклониться. Батькові й ненці поклоняйся. Чуб. V. 370. Также: передать поклонъ. Поклоняється бідний невольник із землі турецької, із віри бусурманської, у города християнські до отця, до матусі …поклоняється голубоньком сивеньким. АД. І. 93. Козак до дівки ворлами та поклонився. Мет. 82.

2) Поклонився пані-матці хлібом. Посваталъ дочь. Св. Л. 275.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 273.

поклонятися Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
worshipпоклоняться

поклонятися Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
pokloniatysiapokloniatysiapoklonyatysya

поклонятися Рід - дієслово, недоконаний вид

поклонятися Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особапоклоняюсяпоклоняємося
2 особапоклоняєшсяпоклоняєтеся
3 особапоклоняєтьсяпоклоняються
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особапоклонятимусяпоклонятимемося
2 особапоклонятимешсяпоклонятиметеся
3 особапоклонятиметьсяпоклонятимуться
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідпоклонявсяпоклонялися
Жіночий рідпоклонялася
Середній рідпоклонялося
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа поклоняймося
2 особапоклоняйсяпоклоняйтеся
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часпоклоняючись
Минулий часпоклонявшись

поклонятися Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
1156

поклонятися в англійській розкладці - gjrkjyznbcz

Цитати української літератури з використанням слова поклонятися

"З того часу віддаленим хуторам стало зручніше поклонятися господові в Грушівській і Буштинській церквах, а дехто з колобродівчан, побачивши перед носом тацю для пожертвувань, кулею падав ниць і починав самозабутньо хреститися."Андріяшик Роман Васильович - Люди зі страху