ПОЖАЛІТИ

Значення пожаліти це

ПОЖАЛІ́ТИ, і́ю, і́єш, док.

1. перех., без додатка і рідко неперех. Відчути жалість, співчуття до кого-небудь; зглянутися на кого-, що-небудь. [Настя:] Марусю! пожалій моїх старих літ, моєї сивої голови! Пожалій мого розбитого серця! (Н.-Лев., II, 1956, 467); — Я люблю тебе, Прохоре, і караюся з того, що трапилось. Повір мені. Пожалій мене, бо я збожеволію скоро від дум (Шиян, Баланда, 1957, 178); [Настасія Юліанівна:] Недавно студентів на демонстрації періщили [городові] нагайками, варвари!..Курсисток.. і то не пожаліли… (Сміл., Черв. троянда, 1955, 16); // Висловити співчуття. — Не знать, де й ділася [Христя]. А шкода, добра була робітниця, добра, гріх слова сказати! — пожалів Рубець (Мирний, III, 1954, 269); — Тяжкий твій хліб, Катерино, — пожалів пан старчиху і навіть подумав, чи не допомогти їй чимось (Стельмах, І, 1962, 442); // Потурбуватися про кого-небудь; виявити прихильність, приязнь. — Сиротою зостався б, — от і горе. Нікому тебе ні пожаліти, ні сорочки чистої дати (Мирний, І, 1954, 276); Мати присіла біля нього: — Хоч би вам там командир хороший попався, щоб хоч коли-не-коли пожалів… (Гончар, II, 1959, 229).

2. неперех. Відчути жаль, сум з приводу чого-небудь; пошкодувати, пожалкувати за чим-небудь. Лиш той, хто жить умів, вмирать не пожаліє (Фр., XIII, 1954, 154); Пожалів Марусяк, що не має червонних [червінців] при собі (Хотк., II, 1966, 282); Він навіть не встиг.. переодягтися, та так і прибув до Одеси. В дорозі спершу пожалів за цим, але, коли ад’ютант нагадав йому про одяг, генерал гримнув на нього (Кучер, Чорноморці, 1956, 79).

◊ Не пожалі́єш; Не пожалі́єте — не розкаєшся, не розкаєтеся; будеш задоволений, будете задоволені. — Ходім солов’їв слухати! Ходімо, не пожалієш! (Баш, На.. дорозі, 1967, 156); [Ярчук:] Простягніть же мені руки! Ми підемо разом, і ви не пожалієте! (Мик., І, 1957, 411).

3. перех. Док. до жалі́ти 3. — Що ж ми їм, мертвим, скажемо? Хто нам дав право свою силу жаліти, коли вони не жаліли крові. Життя свого не пожаліли… (Жур., Дорога.., 1948, 200); Він не пожалів би потрощити дебелі дубові стільці на куркульських головах (Стельмах, II, 1962, 374); Не пожалій лиш золотого Для Феба світлого, ясного (Котл., І, 1952, 119); — Ти хоч би телеграму толкову прислав був.. — А ти, скупердяга, зайвих десяток слів пожалів (Головко, І, 1957, 480).

◊ Рук (сил) не пожалі́ти — зробити що-небудь з повною віддачею.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 6. — С. 768.

Пожаліти, лію, єш, гл. Пожалѣть. Він пожалів мене вбить, да й одвіз в ліс. Рудч. Ск. І. 25.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 249.

пожаліти Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
regretпожалеть

пожаліти Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
pozhalitypozhalitypozhality

пожаліти Рід - дієслово, доконаний вид

пожаліти Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особапожаліюпожаліємо
2 особапожалієшпожалієте
3 особапожалієпожаліють
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідпожалівпожаліли
Жіночий рідпожаліла
Середній рідпожаліло
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа пожаліймо
2 особапожалійпожалійте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Минулий часпожалівши

пожаліти Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
844

пожаліти в англійській розкладці - gj;fksnb

Цитати української літератури з використанням слова пожаліти

"Пожаліти — то мало хто догадається, а штовхнути — нікому не важко"Винниченко Володимир Кирилович - Голос

"Вона схудла, на щоках западини, темніють під очима руді круги, а в очах до такої міри виразно нема колишньої іронії до всього, що порядні люди шанують, що хочеться її ніжно ніжно пожаліти."Винниченко Володимир Кирилович - Сонячна машина

"— Через те ще дужче треба Хмельницького пожаліти й допомогти йому"Кащенко Адріан Феофанович - Борці за правду

"Треба спершу людей пожаліти"Хвильовий Микола - Злочин

"Не може бог так дуже не пожаліти її, щоб відняти від неї татка"Грінченко Борис Дмитрович - Батько та дочка

"Він благає пожаліти його: це ж піаніно — остання втіха"Антоненко-Давидович Борис Дмитрович - Смерть

"Не можна не пожаліти нещасних читачів львівського "Слова" Дідицького, котрий годує своїх пренумерантів такими новинками з "Московских ведомостей", котрі навіть в Росії маються за дуже не нові і спізнені врівні з іншими газетами"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Органи російських партій

"І я бачу, що вона розуміє, що я прохаю прощення за те, що не можу сказати їй "ходім зо мною", що не можу так, як їй треба, пожаліти й утішити її."Винниченко Володимир Кирилович - Записки Кирпатого Мефістофеля

"— Тепер, бач, і до матері?! тепер і до неї, як нікому пожаліти?."Мирний Панас - Хіба ревуть воли, як ясла повні

"Просила пожаліти її — не може віри своєї зрадити, чоловіка свого, знакомитого полковника Самійла, забути не може…"Іваничук Роман Іванович - Мальви (Яничари)