ПОДИХАТИ

Значення подихати це

ПОДИ́ХАТИ, поди́хаю, поди́хаєш і поди́шу, поди́шеш, док.

1. Дихати якийсь час. Він вийшов зарані з дому, щоб трохи проходитись та подихать свіжим повітрям (Н.-Лев., IV, 1956, 325); Від лісництва сходилися сюди подихати м’яким зволоженим повітрям конторські працівники (Вол., Наддн. висоти, 1953, 64).

2. розм. Жити якийсь час; прожити. Її судили в Самборі. Дали їй п’ять літ, але ті, що бачили її на розправі, говорили, що з неї ледве тлінь була, певно, довго не подихає (Фр., І, 1955, 269).

ПОДИХА́ТИ1, а́є, недок.

1. Віяти не дуже сильно або час від часу; повівати. Тихо вітер подихає (Манж., Тв., 1955, 212); Подихав теплий голубливий вітрець (Кач., Вибр., 1947, 102); Холод подиха [подихає] з долин (Фр., XII, 1953, 378).

2. чим, звичайно безос. Обдавати злегка або час від часу жаром, теплом, холодом, яким-небудь запахом і т. ін. Стогне вітер, свище, Пеклом подихає (Черн., Поезії, 1959, 54); З моря подихало тихою прохолодою (Дн. Чайка, Тв., 1960, 45); Там, де я сидів, Із пирію ще, правда, подихало Гарячим денним духом (Вирган, В розп. літа, 1959, 239).

3. чим, перен. Бути сповненим чим-небудь, виражати щось. Тонкі брови, русяві дрібні кучері на голові, тонкий ніс, рум’яні губи — все подихало молодою парубочою красою (Н.-Лев., II, 1956, 264).

ПОДИХА́ТИ2, а́ю, а́єш, недок., ПОДО́ХНУТИ, ну, неш; мин. ч. подо́х і подо́хнув, ла, ло; док., розм. Умирати (про тварин, птахів, комах і т. ін.). — Ой, не клюйте, гайворони, Чумацького трупу, Наклювавшись, подохнете Коло мене вкупі (Шевч., II, 1963, 148); Хазяйка.. все гримала дурно-дурнісінько. Здавалося їй, що.. корови поперепадалися. — А подохли були б вони!.. — думав хлопець і покірливо мовчав (Головко, І, 1957, 137); // вульг. Помирати (про людей). Водиться [Тадик] з контрабандистами, які викидають його із вагона в піщані бархани середньоазіатської пустелі. Там він подихає з спраги (Тют., Вир, 1964, 417); — Зрештою, коли б навіть тепер подох [арештант] один-два, — можна було би поховати кінці в воду (Хотк., І, 1966, 171).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 6. — С. 744.

Подихати, хаю, єш, гл. Подышать.

Подихати, ха́ю, єш, сов. в. подихнути, ну́, не́ш, гл. Повѣвать, повѣять. Тільки одна труба, та й та димовая, а з тиєї труби димно подихає. Чуб. V. 342. Наш вік — мов вітерець, що стиха подихає. К. Псал. 319.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 241.

подихати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
breatheподышать

подихати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
podykhatypodykhatypodykhaty

подихати Рід - дієслово, недоконаний вид

подихати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаподихаюподихаємо
2 особаподихаєшподихаєте
3 особаподихаєподихають
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаподихатимуподихатимемо
2 особаподихатимешподихатимете
3 особаподихатимеподихатимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідподихавподихали
Жіночий рідподихала
Середній рідподихало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа подихаймо
2 особаподихайподихайте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часподихаючи
Минулий часподихавши

подихати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
844

подихати в англійській розкладці - gjlb[fnb

Цитати української літератури з використанням слова подихати

"— І подихати вiльно не дадуть."Загребельний Павло Архипович - Дума про невмирущого

"Ще ситі трути гордо побренькують собі, проходжуючися поміж наповнені медові комори та виходячи що день божий в полуднє на верх улія погрітися на сонечку, подихати свіжим воздухом, розправити і розмахати неробучі крилечка"Франко Іван Якович - Борислав сміється

"Він має від свого виробництва відпуск, та він не має можливості подихати чистим повітрям"Хвильовий Микола - Санаторійна зона

"На деякий час він дав можливість йому подихати в надії, що той опам’ятається і відстане, та той з новою силою схопив його за ноги й потяг у річку, туди, де було вже глибоко й опиратися йому було значно важче"Авраменко Сергій Володимирович - Брати

"Власне вийшли поговорити, бо я лишився у них ночувати, як вже часто бувало, і перед сном ми вийшли подихати свіжим повітрям і перетерти дещо без сторонніх вух."Покальчук Юрій Володимирович - Заборонені ігри

"- Ану тебе, соня, - сказав я, скочив з тахти i вийшов на балкон подихати свiжим ранковим повiтрям"Нестайко В - Тореадори з Васюкiвки

"Це була досить довга й досить цікава процедура, що розважила очманілих людей; цікавість же її була головне в тім, що люди мали змогу трішки подихати кращим повітрям, аніж в камері, їх брали з камери партіями по сім чоловік і водили до голярні"Багряний Іван Павлович - Сад Гетсиманський

"Вони з Мирославом хотiли пройтися в Голосiївський лiс, подихати свiжим повiтрям"Бережной Василий - Детектор часу

"— Ану тебе, соня, — сказав я, скочив з тахти i вийшов на балкон подихати свiжим ранковим повiтрям."Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки (2-га редакція)

"Хочу подихати їх духом."Андріяшик Роман Васильович - Люди зі страху