ПОГАСАТИ

Значення погасати це

ПОГАСА́ТИ1, а́є, недок., ПОГА́СНУТИ, не; мин. ч. пога́с, ла, ло і пога́снув, нула, ло; док.

1. Переставати горіти або світити, світитися (про світло, вогонь і т. ін.); згасати. Горіло світло, погасало, Погасло… (Шевч., І, 1963, 92); Огонь у печі потроху погасає, наче сам почина дрімати (Вовчок, І, 1955, 290); Недогарок спалахнув, затріщав, впав у підсвічник і одразу погас (Н.-Лев., III, 1956, 159); Світанням, коли нарешті погасли пожежі і люди розійшлися по домівках, становий, слідчий і стражники вдерлися до хати Левка Щербини (Стельмах, І, 1962, 624); // безос. Пішов по масло, та й в печі погасло (Номис, 1864, № 10934); // Ставати невидимим (про небесні світила, промені і т. ін.). Світить місяць серед неба — І той погасає; Вже корабель між скалами В морі потопає (Рудан., Тв., 1956, 97); В хмарах тьмяно блиска, Не погасаючи, зоря (Перв., І, 1958, 246); Погас місяць, горить сонце. Гайдамаки встали (Шевч., І, 1963, 77); // Темніти, меркнути, тьмяніти (про барви або що-небудь освітлене); потьмарюватися. Погасав рожевий світ. Смутком повійнуло над садами: стемніли, охмурніли (Вас., І, 1959, 312); Синій ліс в туманному серпанку В промінні сяє і не погаса (Шпорта, Вибр., 1958, 78); Погасне степ, побуріє, злиняє, осінь роздягне посадки (Гончар, Тронка, 1963, 215); // Наближатися до кінця, закінчуватися (про день, вечір і т. ін.). Поволі день погасав (Гонч., Вибр., 1959, 373); Крізь верби сонечко сіяє І тихо гасне. День погас, І все почило (Шевч., II, 1963, 265); // перен. Втрачати блиск, жвавість, виразність (про очі, погляд). Ставало дивно — як він доніс їх [очі] на змученім, ніби сухотнім обличчі, що не погасали й навіть не потьмаріли [потьмяніли], аж із пожовклої студентської картки в товариша на стіні крізь тюрми та заслання до оцих днів (Головко, II, 1957, 300); Високий стан осів, пряма спина зігнулася в дугу, а колись блискучі очі погасли-поблідли (Мирний, III, 1954, 14); // перен. Втрачати натхнення, ставати до всього байдужим (про людину). Тут уже й «студії» не помогли, я вже ні фальшу, ні правди не чула, я погасла (Л. Укр., III, 1952, 709); — Он як! То ти багатир тепер! — звеселів Яшко, але одразу й погас: — Так оце ти в дитбудинок і йдеш? (Головко, І, 1957, 134).

2. перен. Втрачати силу вияву, слабнути; зникати, припинятися. І темно, страшно, холодно ми [мені] стало, і жар любові в серці погасав (Фр., XIII, 1954, 78); Раптом уся Левкова злість погасла, неначе болотяний вогник (Стельмах, І, 1962, 530); // Затихати (про звуки). Десь звучать ридання, десь звучать прокльони… Пісня завмирає, пісня погаса (Рильський, І, 1960, 116).

3. перен. Втрачати сили, здоров’я (про людину); вмирати. Вона вже погасала В тяжкій хворобі (Рильський, І, 1956, 365); — Не знатиме, сердешна, щастя і покою..; у горі, у сльозах, у журбі погасне [Галочка], як свічечка!.. (Кв.-Осн., II, 1956, 343).

ПОГАСА́ТИ2, а́ю, а́єш, док., розм. Гасати якийсь час. Понудившись, погасавши кілька днів по навколишніх лісах, дядя Костя таки не витримав,.. і подався до міста (Коз., Сальвія, 1959, 38).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 6. — С. 705 - 706.

Погасати, са́ю, єш, сов. в. погаснути, ну, неш, гл. Погасать, погаснуть, потухать, потухнуть. Горіло світло, погасало, погасло. Шевч. 148. Пішов по масло, та й в печі погасло. Ном. № 10934. Уже зорі погасають, ранок наступає. Федьк. II. 81.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 231.

погасати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
driveпогонять

погасати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
pohasatypohasatypohasaty

погасати Рід - дієслово, недоконаний вид

погасати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особапогасаюпогасаємо
2 особапогасаєшпогасаєте
3 особапогасаєпогасають
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особапогасатимупогасатимемо
2 особапогасатимешпогасатимете
3 особапогасатимепогасатимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідпогасавпогасали
Жіночий рідпогасала
Середній рідпогасало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа погасаймо
2 особапогасайпогасайте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часпогасаючи
Минулий часпогасавши

погасати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
844

погасати в англійській розкладці - gjufcfnb

Цитати української літератури з використанням слова погасати

"І почала та воля остаточно погасати…"Багряний Іван Павлович - Людина біжить над прірвою

"Бачив, що він остаточно погасає, хоч раніше йому не раз здавалося, що далі вже нікуди й погасати."Багряний Іван Павлович - Сад Гетсиманський

"А тим часом сонце зовсім окрилося, зоря почала жовтіти, погасати, над землею розстилалася ніч, окриваючи темнотою дальні поляни, на небі схоплювалися зорі; блискучі і ясні, вони так і вистилали все небо, мов хто висипав їх з коша."Мирний Панас - Повія

"Місяць утік, небо посіріло, а коли зовсім розвиднілось, вітер стомився, і вогонь ліниво, байдуже, ні крихти не вважаючи на людей, наче й не їхні хати він пожер, став погасати"Винниченко Володимир Кирилович - Студент

"Стомившись, стало погасати —"Багряний Іван Павлович - Золотий бумеранґ

"- Але поволi почало погасати центральне свiтило"Бердник Олесь - Законсервована планета

"Старші вдавали, що ніяк не можуть відірватися від смачної паші, а молодші все поривалися погасати наввипередки з пастуховими кіньми."Рутківський Володимир Григорович - Джури козака Швайки